Kalsarikännit anebo Když nikam nejdete a máte z toho radost

30ba588f07e22a4b970abd1490976da6.jpg

Občas docela ráda něco propásnu. Nejdu někam, kam se chystají “úplně všichni”. Nekoukám se na předávání Českých lvů, nejedu o jarních prázdninách lyžovat, z firemního večírku se vypařím v půl desáté, ještě než vypukne “ta pravá legrace” (jak se pak obvykle dozvím od kolegů, tkeří tam zůstali).

Místo toho zůstanu doma a třeba si sama otevřu láhev vína. Ale nepřipadám si jako zoufalec, protože právě takhle jsem to chtěla.

Včera jsem se dozvěděla, že ve finštině existuje slovo, které tenhle pocit přesně vystihuje: kalsarikännit. Doslova to znamená: “ten pocit, když se chystáte sami doma opít jenom ve spodním prádle a nemáte v plánu vůbec nikam jít”.

Jestli tomu správně rozumím, kalsarikännit je spíš stav mysli než konkrétní činnost. Znamená to, že si záměrně necháte utéct všechny ambiciózní plány, protože prostě chcete jen být sami se sebou. Nechcete se vůbec nijak před nikým tvářit, vymýšlet, co si vezmete na sebe, mýt si vlasy a pak si je fénovat, pokoušet se o duchaplnou konverzaci. Chcete jenom sedět a koukat před sebe, asi jako finští hrdinové z filmů Aki Kaurismäkiho.

A, podobně jako v těch filmech, nemusí to být zdaleka tak depresivní, jak to na první pohled vypadá.

7 comments

  1. Tak přemýšlím, kolik vám je let a zda nemůžete být mou dcerou. Jinak pro všechny, které tomu rozumí: Vítejte v klubu. Hezký den přeje Iwka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s