Jak přežít setkání nedokonalé rodiny

Snímek obrazovky 2016-12-20 v 14.06.59.png

Za posledních čtyřicet let postihla naši rodinu série rozvodů, která nás rozptýlila po celé republice a způsobila, že snad v každém českém regionu mám nějaké více či méně nevlastní příbuzné. Získala jsem díky tomu báječnou macechu a několik nevlastních sester. A taky pár členů rodiny, jejichž příbuzenský vztah ani nedokážu pojmenovat (jak třeba nazvat sestru mého bratra, se kterým mám společnou mámu, zatímco on s ní sdílí jednoho otce? anebo bývalou tchýni mé švagrové?).

Na to, abychom se úplně všichni sešli u jednoho stolu, je to trochu moc lidí. Někteří z nich se ani neznají. Ale s mnoha z nich se scházíme se u různých stolů docela často. A mám ta setkání hodně ráda. Během let jsem vypozorovala pár pravidel, jak si užít sešlost nedokonalé rodiny.

1. Nikoho z těchhle lidí jsem si nevybrala. Dostala jsem je darem. Takže nemá smysl podivovat se tomu, že jsou jiní, než bych si je představovala. Lepší je brát je tak jak jsou a mít radost z toho, že občas jsou úplně, ale úplně jiní, než bych čekala.

2. Všichni tihle velmi rozmanití lidé mohou mít velmi rozmanité názory. Některé třeba i docela podivné. Ale nejsme v pořadu Otázky Václava Moravce. Být spolu je důežitější než mít pravdu.

3. Vyplatí se dobře poslouchat, když se vyprávějí historky z rodinné minulosti. Jsou to příběhy, které se nedají nikde vygůglovat. Až tihle lidi umřou, nebude už nikdo, kdo by mi je mohl vyprávět. A pak mi bude líto, že jsem si to nezapamatovala.

4. Jídlo, které uvařila hostitelka, je vždy úchvatné. Ať je jakékoli. Ale na druhou stranu, když nejím kysané zelí, v tom počtu lidí si toho nejspíš nikdo nevšimne.

5. Moje vlastní děti jsou na těchhle sešlostech vždy krásné, dobře vychované a roztomilé. Když odmlouvají, tak proto, že umějí formulovat vlastní názor. Kdežto děti mých příbuzných odmlouvají proto, že jsou to nevychovaní spratci. Je dobré mít na paměti, že jejich rodiče to vidí přesně opačně.

6. Je dobré nabídnout pomoc, ale není nutné přetahovat se s hostitelkou o každý špinavý talíř. To nádobí se fakt může umýt až pak.

7. Není dobré mít punčocháče děravé na palcích, protože skoro všichni se doma zouvají.

7 comments

  1. Tak nádherný komentář jsem už dlouho nečetla.Taky to tak máme.Přilnula jsem ke každému „cizímu dítěti“.ale jako babička jsem to prožívala dost těžko.Alibabka

      1. děkuju! moc se v tom nevyznám, ale když už člověk pokrade, možná by měl aspoň uvést zdroj. aspoň na Vánoce:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s