“To je hrozné, viďte?” aneb podivný způsob, jak se cítit lepší

27277436552_f5416ca52a_b.jpg
Mám přátele, kteří se rádi pohoršují nad Facebookem. Sice na něm nikdy nebyli a moc toho o něm nevědí, ale jsou si jisti, že mají láskyplnější a pravdivější vztahy, autentičtější soukromý život, že čtou víc knih a že jsou tak nějak celkově kulturnější než lidé, kteří na Facebooku jsou.

Mám jiné přátele, kteří se naopak pohoršují na Facebooku. Pohoršují se obvykle nad něčím, co skandálního někdo ten den veřejně řekl nebo napsal. Připadají si chytří, protože to sofistikovaně a vtipně okomentují.
Moji bývalí kolegové z módního časopisu se často pohoršovali nad tím, že lidé, co jezdí tramvají devítkou, jsou oškliví, zamračení a nevkusně oblečení. Samozřejmě si díky tomu sami připadali krásnější a vkusnější.
Lidé v tramvaji devítce (ano, často jsou to ti údajně oškliví, zamračení a nevkusně oblečení) se zase pohoršují, když do ní přistoupí páchnoucí bezdomovec. Je tím jednoznačně potvrzeno, že oni nesmrdí.
Matky, které nechávají očkovat své děti, se pohoršují nad těmi, které svoje děti neočkují, a vice versa.
Rodiče, jejichž děti chodí do škol, kde se neznámkuje, se pohoršují nad školami, kde se známkuje, a naopak.
Pohoršit se je zkrátka hodně snadný způsob, jak si okamžitě připadat lepší než někdo jiný. Protože když někoho patřičně odsoudím, je přece jasné, že já patřím do té lepší skupiny, ne? Být pohoršen(a) je takové příjemné, protože to automaticky znamená, že stojíte na správné straně.
Eric Berne popsal mechanismus pohoršování ve své knize Jak si lidé hrají jako hru s názvem “To je hrozné, viďte?”, kterou líčí jako “pokryteckou, rozhorlenou a dokonce i zlomyslnou rodičovskou zábavu”. To sedí. Až na to, že podle něj ji provozují zejména “určité dámy středního věku”. Mám pocit, že od jeho doby (knihu napsal před víc než padesáti lety) se pohoršování rozmohlo mnohem víc.
A já se tady pohoršuju nad pohoršováním… tak už raději končím.

3 comments

  1. Pokud se člověk pohoršuje jen tak pro sebe, tak je to snad ještě v pořádku, ale jak začne šířit pomluvy a veřejně se povyšovat nad ostatní, tak už to o něm nejspíš něco vypovídá. Mohla jsem se na gymplu pohoršovat nad chováním žáků z učňáku, ale na druhou stranu, kdo mi pak opraví elektřinu a zrekonstruuje koupelnu?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s