Moje dva týdny bez peněz

0e93df4e2dbf1d985f6639cc9fa14e4a.jpg

Moje dcera Betynka odjela na letní tábor a omylem s sebou odvezla moji platební kartu. Tak jsem se na dva týdny ocitla… no ne úplně bez peněz. Když jsem nějaké peníze chtěla, musela jsem o ně požádat svého šetrného manžela. Což se mi nechtělo dělat moc často, abych zbytečně neprovokovala jeho úžas nad tím, co s těmi penězi vlastně dělám. Takže jsem začala žít tak úsporně, jak to jenom šlo.

 • Načas jsem odložila různé drobné radosti, které mi časem stihly skoro zevšednět: ranní kafe do kelímku, sklenička vína v pátek cestou z práce, Respekt do tramvaje. Až se s nimi znovu shledám, budou mě těšit o to víc.
 • Znovu jsem objevila dávnou radost z prohledávání kapes zimních kabátů a bund, jestli v nich nezbyly nějaké drobné, abych si s Pavlou mohla koupit láhev vína, kterou vypijeme u nich na dvorečku.
 • Přestala jsem se domů vracet taxíkem, bez ohledu na pokročilou hodinu. A když jsem po dlouhé době dobíhala poslední metro a cestovala domů noční tramvají, připadala jsem si o spoustu let mladší. Jako když jsem kdysi jezdila na kolej autobusem pětset pětkou, z walkmanu s molitanovými sluchátky jsem poslouchala Psí vojáky a připadala si, že prožívám cosi velmi dramatického.
 • Přestala jsem chodit do obchodů s oblečením – ani se tam “jen tak podívat”. Místo toho jsem udělala probírku svého stávajícího šatníku a objevila spoustu věcí, na které jsem už zapomněla, že je mám.
 • A taky jsem udělala probírku domácího mrazáku. Bavilo mě vytáhnout a nechat rozmrznout cosi, o čem jsem předem neměla tušení, co to přesně je, a pak z toho něco uvařit.
 • Šla jsem loupit do Rozárčiny kasičky (dlužím jí 75 Kč).
 • Připomněla jsem si, jak skvělé můžou být věci, které jsou zadarmo. Třeba jen tak sedět u řeky, nic u toho nepít a jen pozorovat kolem projíždějící lodě a plkat o matematickém realismu a platónské jeskyni a jiných věcech, na které jsem si už hodně dávno ani nevzpomněla.

22 comments

 1. Jak si člověk zvykne na určitý standard, tak ani neví, jak se má dobře, dokud se toho nemusí aspoň na chvíli vzdát. Věřím, že pro vás byl tento týden poučný a je hezké, že jste si na něm našla to pozitivní 🙂 U mně by prohledávání kapes asi moc nepomohlo. Našla bych asi pořádnou hrst gumiček do vlasů, ty tahám všude, ale peníze zásadně jen v peněžence nebo na předem určeném místě v obálce, kde si je šetřím na konkrétní výdaj.

 2. No buď je to těžkej fejk a nebo je paní prostě a jednoduše blbá. Bez karty stačí zajít na pobočku banky a vydají jí pěnez, kolik jen bude chtít (má-li je na účtě). Pokud je to jedna z těch bank bez pobočky, stačí jít ne ebankovnictví a převést peníze kamarádce, která je už z bankomatu vyzvedne nebo případně to víno koupí ona…

  Inu jak říkám, buď je to hloupý fejk, nebo je hloupá osoba 🙂

  A ano, haters gonna hate 🙂 A já lidskou hloupost nenávidím.

  1. Třeba si to užívala s pocitem, že v případě nouze vybrat může. Ale chtěla si to zkusit. Vrátit se do studentských let. 🙂

  2. Já myslím, že to není o hlouposti, ale spíš o tom, udělat si malou challenge. My jsme si takhle jednou udělali challenge, že budeme jíst jen jídlo, co máme doma „v zásobách“ – jednak, abychom ho prostě snědli a druhak jsme šetřili…a taky jsme u toho nebyli hloupí. 🙂

  3. Ovšem poté by to v žádném případě nesplňovalo požadavky na zaměření příspěvku. Je jedno, zda je to nedokonale promyšlená lež nebo jednoduše hloupá pravda. Příspěvek měl za účel nám říci něco, co v něm nejspíše hateři nedokážou rozpoznat.

  4. Možná ani jedno ani druhé. Vždyť říkala – stačí říct manželovi. A určitě by mohla říct kamarádce, ale… proč pro jednou nezkusit něco jiného. Třeba si Bára jenom chtěla dokázat, že to zvládne… prostě takové to překonávání sama sebe.

  5. Milý Juro. Nenapadlo vás třeba, že paní prostě jen využila příležitosti podívat se na svůj život z trochu jiného úhlu než obvykle? Zkrátka tuhle vtipnou záležitost přijala jako výzvu a poradila si s ní bravurně. Život je přeci hra, tak se bavme a nehodnoťme. 🙂

  6. Hej hej. Vzhľadom na to čo prestala robiť a inak by robila mi to neznie na dva týždne ale aspoň pol roka.

   „Přestala jsem se domů vracet taxíkem … “ – koľko krát sa bežný človek vracia za dva týždne domov taxíkom aby o tom mohol povedať, že to „prestal robiť“?

 3. To máte pravdu, to mou pragmatickou duši v tu chvíli ani nenapadlo 🙂

  Nicméně nenapadlo mě to pravděpodobně i proto, protože hned v prvním odstavci stojí „Když jsem nějaké peníze chtěla, musela jsem o ně požádat svého šetrného manžela.“

  To znamená, že to viděla jako jedinou možnost (společně s prasátkem své dcery či koho a kapes svého oblečení), jak získat peníze.

  No ale to, že někdo, byť žena, považuje za oběť dva týdny si nekoupit oblečení, mě fakt dostalo 😀 To je prostě absurdní snad i na modelku.

  Každopádně zero waste a těšení se z obyčejných věcí jsou věci, které nad míru uznávám a jsem za ně, takže jenom dobře, že k tomu byla „donucena“! 🙂

 4. Na tento článek jsem narazil jen čistě náhodou a docela jsme byl v šoku z toho, jak „bohatý“ někdo vede život. Kafíčko, časopisy, vínečko, hadříky, taxíky, člověk by řekl, že inteligentní žena moderní doby by uměla lépe zhodnotit své peníze. PS: Zkus to někdy o nějaký ten týden déle bez kreditky.

 5. Ach jo. Tak půvabnej článek plnej zajímavejch postřehů! Jenže chlapi všechno převedou do praktický roviny a místo půvabu zbyde nuda. Že jsem ty komentáře četla!

 6. Pěkný článek, přesně vím, o čem píšete. Každodenní malé radosti chlapi nepochopí, jsou to suchaři, jak zde také, kromě Davida, dokázali. A čím většího suchara doma máme, tím víc takových radostí potřebujeme! Nenechme si je vzít! Minimálně na kávu a časopis mám vždy, a víno s kamarádkou příjde levněji než psychoterapeut…

 7. Tak z tohoto článku jsem si já osobně příliš neodnesl. Co má být na prohledávání kapes u zimních kabátů radostného? 😀 To je přece kravina. Nejdůležítější je všechno vidět pozitivně, jako tady paní, a pak Vám nebude vadit ani hovno ve vlasech 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s