Proč mám ráda hloupé otázky

0318_sb_readerQuestions_630x420.jpg

„Byl Tolstoj realista nebo romantik?“ zeptal se na večírku jeden kamarád.

„To je ale hloupá otázka!“ ozvala se v duchu moje vnitřní učítělnica. „Lev Nikolajevič Tolstoj, 1828-1910, ruský spisovatel a filozof, představitel realismu. Šmidra vydra.“

Pak se ale ukázalo, že ten náš kamarád, který se takhle hloupě ptal, jako jediný z nás doopravdy přečetl Vojnu a mír. A dokázal nám nabourat škatulky z hodin literatury na gymplu, které jasně říkají, že realismus je, když někdo žil v druhé půlce devatenáctého století a psal tlusté knihy se spoustou postav, kdežto romantismus jsou jezera, zříceniny a oběšenci pohupující se za svitu úplňku.

Připomnělo mi to, jak ráda mám zdánlivě hloupé otázky. Třeba ty, které klade moje dcera Rozárka. Pokaždé, když uslyší vyprávět nějaký vtip, kterému nerozumí, se na chvíli zamyslí a když se ostatní dosmějí, řekne: „A v čem je to vtipný?“

Mám ráda hloupé otázky, protože…

…na to, aby je člověk položil, potřebuje odvahu. Musí opustit bezpečnou ulitu snobského chytráka a podstoupit riziko, že bude vypadat jako největší pitomec v místnosti.

Protože provokují  a zaručeně rozproudí debatu.

Protože na ně můžete dostat nečekané odpovědi a převrátit naruby dosavadní pohled na věc.

Protože když jsme byli malí, kladli jsme je pořád a vůbec nám nepřipadaly hloupé.

Protože se díky nim můžete opravdu něco dozvědět. 

12 comments

 1. A to je pravda 🙂 Já se někdy velmi nerada ptám právě proto, protože bych mohla vypadat hloupě. Já jsem přece ta chytrá, co vše ví :-)))) Nicméně jsem vždycky ráda za ty, kteří se nebojí a ptají se. Protože já se toho opravdu obvykle spoustu dovím! A nejlepší jsou takové ty otázky, které vypadají hloupě, ale nakonec se ukáže, že vůbec hloupé nebyly!

 2. Je spousta „hloupých otázek“, které jsou necitlivé, vyřčené bez rozmyslu, z nesoustředění… Nicméně některé „hloupé“ otázky, jak píšeš, vnesou do atmosféry konverzace to správné koření. Myslím, že je za nimi zájem dotyčného, hloubavost, dovolit si odlišný pohled… Všechno to může být pro ostatní nesmírně inspirativní.
  Děkuji za další příjemné zamyšlení a přeju hezké dny!

  Aneta L. z psychoterapeuticky.blogspot.cz

 3. Prý neexistují hloupé otázky,ale hloupé odpovědi :-))) .Nicméně,připomnělo mi to jednu mou bývalou sestřičku,která se na provozních poradách vždycky ptala úplně na všechno.Ostatní se nad ní ofrňovaly,měly ji za hloupou,ale nakonec si ona se vším poradila a ony ne :-)))

 4. Aneb, jak říkal manželův kolega – když se zeptám, budu jako blbec vypadat pět minut, když se nezeptám, zůstanu blbcem celý život. 🙂

 5. Dlouho jsem se bála ptát na cokoliv. Dnes si užívám hlavně pokládání těch otázek na zdánlivě jasné věci, které se ostatní bojí položit právě proto, aby nevypadali „hloupě“. Je legrace, jak potom davem projede taková jakoby vlna úlevy, že se to konečně dozvědeli 🙂

 6. Nepodléhejte panice, na řešení GVKB epidemie se globálně pracuje, už brzo vám bude lépe. Pro ty co mají málo informací, o tom co je to epidemie GVKB, hříšníci se odvrací od; podnikání, obchodu, politiky, náboženství, morálky, rituálů, umění, atd. a jedinou autoritou je jim GVKB. Jak to celé začalo? Vše začalo tak, že hříšníkům se začalo vést lépe, pokud se řídili tím, co hlásá GVKB, přitom GVKB nehlásá nic, co by bylo proti zákonům a morálce, on jenom v hříšných lidech, probouzí jejich spící genialitu a inteligenci. Většinou je GVKB globálně prohlašován za; mesiáše, Ježíše Krista, Hospodina, Buddhu, Brahmá, Alláha, atd. jeho GVKB učení se totiž hodně podobá tomu, co hříšníky učil každý svatý mistr v minulosti, akorát je to učení optimalizované a přizpůsobené současnosti.

  Základem jeho učení je jednoduchá zásada, buď zdravý tělesně a psychicky, štěstí potom k tobě rádo přijde. Známá je GVKB věta, jenom hlupák, odpovídá hlupákům na jejich hloupé otázky, já nejsem ale hlupák, který vám bude odpovídat. Žijeme ve světě hloupých otázek, na které hlupáci hloupě odpovídají, statisticky podle GVKB je moudrá otázka, jednou otázkou z miliardy otázek! Proto logicky prý Bůh, hříšníkům nikdy neodpovídá, protože hříšníci mu dávají jenom hloupé hříšné otázky, a neumí dát Bohu moudrou svatou otázku. Podle GVKB už bylo vše jasně hříšníkům řečeno, a je hloupost, opakovat hloupě znova zase to, co už bylo hříšníkům jasně řečeno, tak jako je hloupost, zalévat na zahradě plevel. Podívejte se do přírody, zde je vše normální, protože zde nejsou pyšní a lakomí hříšníci, co myslí a žijí hříšně.

  Pokud nevíte, jak vlastně vypadá moudrá otázka, kterou lze položit GVKB, tak zde je ukázka. Vše co jsem měl, to jsem prodal, a za všechny peníze jsem si koupil posmrtný pobyt v GVKB ráji, nebylo to ode mě sobecké, že jsem tak dědicům nic nezanechal? Odpověď GVKB zní. Víra v GVKB zázraky, je základem změny hříšné konzumní společnosti, bez víry v GVKB zázraky se společnost nikdy nezmění k lepšímu, ještě ti schází k osvícení, přesvědčit hříšníky co jsou ti blízcí, aby oni taky vše prodali, a koupili si pobyt v GVKB posmrtném ráji, není správné, to že když je majetek pracně nahromaděn, tak se dostane k hříšným pyšným a lakomým dědicům, a ten kdo vše hromadil, nakonec skončí na 10 000 000 let v očistci.

 7. Mila Barboro, ja se take rada ptam a je mi celkem jedno jak pusobim na lidi.Ale trvalo mi to dlouho, nez jsem tu odvahu nasla, po padestce se ledacos meni i ta hranice strachu, ze se zesmesnim. Hezky clanek a pravdivy.
  Krasny den

 8. Když jsem naší profesorce říkala, že jsem přes prázdniny přečetla pár knížek z preromantismu a některé mi přišly spíše klasicistní, tak měla velikou radost, že je někdo četl a ještě větší, že v tom něco i viděl. 😀 Navíc autoři se kloní jednou tam, jednou sem. A myslím, že tehdy psali sice pod určitým trendem, ale rozhodně si neřekli, že jednoho dne budou patřit do takové škatulky. A já mám taky ráda otázky, a ráda se ptám, pokud vím, že mi bude odpovězeno. A mám ráda lidi, co si umí vymyslet pořádnou odpověď, třeba i zapojí svůj názor, ale neřeknou: JÁ NEVÍM. protože to chtějí mít z krku.

  1. Odpověď nevím je většinou příznak lenosti. Možná jsou ti lidé tak unavení prací, že nemají čas (a nechtějí si ho udělat) danou věc promýšlet. Znak dnešní doby.

 9. Vojna a mír je můj plán na důchod, zatím ujíždím jen na seriálech a filmech a kladu si otázku, jak doopravdy umřela Elen. Děti jsou v těchto otázkách úžasní a dlouho jsem neměla příležitost si nějakou vyslechnout, ale vždycky to stojí za to. Děti přemýšlí nad věcmi, nad kterými se dospělí ani nepozastaví, protože tak to prostě je. Jako ty typické otázky, proč je nebe modré a proč tráva zelená. S tou trávou je to asi zřejmé, ale kdo doopravdy ví, proč je nebe modré, a jak potom můžeme vychovávat inteligentní novou generaci, když si sami nepokládáme otázky a věci bere samozřejmě.
  Kromě toho, zahrála jste v článku i na mou bohemistickou duši a přiměla zavzpomínat na hodiny metod literární historie a na to, jak se nás právě toto škatulkování autorů do žánrů a období snažili odnaučit. Většina autorů se vyvíjí, projde si mnoha uměleckými směry, a tak je sice hezké, že je Mácha romantik, ale o jeho vlastenecké poezii a deníku naznačujícímu, že strohý popisný realismus by mu také nebyl cizí, se už nemluví. Tak to vidíte, nechala jsem se unést 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s