Nepořádek po party a radost z uklízecích desetiminutovek

IMG_3616.jpg

Betynka včera slavila čtrnácté narozeniny. Na třetí hodinu odpolední do našeho 2+1 dorazilo jedenáct puberťaček. Všechny slušně pozdravily, v předsíni zanechaly asi půl hektaru různobarevných tenisek a způsobně usrkávaly citronádu.

Připravila jsem pohoštění a odklidila jsem se do kavárny.

V době mé nepřítomnosti se jedenáct roztomilých holčiček zřejmě proměnilo v jedenáctku rozjetých fotbalistů, protože když jsem se o tři hodiny později vrátila, na všech volných plochách v bytě to vypadalo takhle…

IMG_3611 (1).jpg

Kromě mastných papírových tácků, vyjedených hrnců, plastových kelímků, krabic od džusu a šťopek od hroznového vína se všude povalovaly prázdné dárkové taštičky, rozvázané mašle, deodoranty z déemka, trička z háemka, barevné gumičky a rozsypané žrádlo pro křečka, kterého Betynka dostala jako hlavní dárek.

Bylo zjevné, že party se vydařila. Její energie ještě chvíli visela ve vzduchu, i když poslední holčičky se překotně loučily a odcházely.

Ale aspoň to byla příležitost vyzkoušet taktiku uklízecí desetiminutovky, o které mi nedávno říkala moje kamarádka. Pravidla jsou následující.

  1. Budíky nebo telefon se nastaví tak, aby zazvonil přesně za deset minut.
  2. Pustí se hudba.
  3. Uklízejí všichni najednou.
  4. Uklízí se co nejrychleji.
  5. Co se neuklidí do deseti minut, to už se neuklízí.

Vědomí, že se bude uklízet jenom krátkou dobu, přiměje všechny zrychlit tempo. (Mé děti totiž jinak uklízejí stylem “zvednu jednu pohozenou ponožku, zamyšleně se posadím na gauč a přemítám, kam s ní, začnu si něco prohlížet na telefonu, na ponožku úplně zapomenu a nechám ji ležet na gauči”). Když má uklízení jasně vymezený časový horizont, přestává být tak úmorné a dostává dokonce určitý adrenalinový rozměr.

Do deseti minut byla většina pozůstatků večírku pryč. Už se těším na další.

 

6 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s