Vánoce se nemusejí zorganizovat. Přijdou samy od sebe!

Henry Mosler - Christmas Morning

“Proč nemůžou být Vánoce už dneska,” povzdychne si moje dcera Rozárka asi tak dvakrát denně a já při té větě vždycky propadnu mírné panice. Dneska?! Jak by mohly být Vánoce dneska, když ještě nemáme koupeného kapra, pošta ještě nepřivezla všechny dárky z internetových obchodů, na místě, kde má stát stromeček, stojí koš s kupou nevyžehleného prádla (která je, pravda, vysoká skoro jako ten stromeček) a místo jmelí ve váze a snítek jehličnanů zdobí naši kuchyň jen rozsypaný pytel žrádla pro křečky a hromada použitých papírových kapesníků?

A pak si vždycky vzpomenu, že Vánoce přijdou stejně – bez ohledu na to, jestli to prádlo vyžehlím nebo ne a jestli kurýři doručí včas všechny balíčky. Vánocům nezáleží na tom, jestli rozvěsím do oken dřevěné andělíčky, anebo jestli ta okna budou aspoň tak čistá, aby skrz ně bylo vidět. (Upřímně, stejně to každý rok dopadne tak, že je nechám špinavá, ale rozvěsím do nich ty andělíčky. A ten koš s prádlem strčím pod schody na patro v dětském pokoji.) Vánoce přijdou, i když bude doma bordel a ve váze zůstane místo jmelí trčet zaprášená pomlázka, kterou Rozárka upletla ve škole letos o Velikonocích. Protože Vánoce prostě chodí samy od sebe. A to je na nich právě to skvělé.

Štědrý večer není žádný neúprosný deadline na dodání vycíděného bytu a hromady úhledně zabalených dárků. Nebo aspoň nemusí být. Přijde tak jako tak, i když nebudu mít všechno hotové. Takže je asi lepší vítat je přívětivě s kelímkem svařáku z vánočního trhu, s pobrukováním melodií z Rybovky, s vlasy rozcuchanými z procházek na Parukářce, s letmým úsměvem z rozhovoru se starými známými, které jsme už rok neviděli. Rezignovat na dokonalé Vánoce je asi ten nejlepší způsob, jak mít Vánoce opravdu šťasté.

8 comments

 1. Tak tohle je vážně dokonale napsané. 🙂 A je to pravda, Vánoce přijde tak či tak. Během čtení jsem se jen usmívala a pokávávala hlavou, u nás to vypadá obdobně, ale letos se prostě stresovat nebudu. 🙂
  Moc děkuji, že píšete Šťastný blog a přeji skutečně šťastné Vánoce.

 2. Krásné…..jako kdybych četla o našem obýváku…….okna jsou špinavá, ale sluníčko skrze ně naštěstí nesvítí, vánoční úklid máme hotový z předloňska. A stejně budou krásné, přesně takové, jaké si je uděláme :-).
  Také přeji krásné, klidné a hlavně šťastné Vánoce :-).

 3. Přesně! Naprosto souhlasím..

  Tenhle rok už na mne po druhé v životě dopadl neuprosný Damoklův meč, co všechno musím do Vánoc ještě stihnout, abych si jejich užití zasloužila..jakože např. stmelit se s celou rodinou, všechno všem odpustit, najít si dokonalou práci, přestěhovat se a stihnout co možná nejvíc zkoušek v předtermínu atd…pak mi došlo, že pokud to budu brát tímto stylem, tak se dřív nebo později zhroutím (což steně ještě uplně nevylučuju 😀 )a nějakých Vánoc si ani nevšimnu… Takže jsem zvolnila..ne, že bych ze svého „to do listu“ snad slevila nebo něco úplně vyškrtla, ale rozhodla jsem se trochu oddálit ten deadline, protože já si zasloužím Vánoce tak jako tak.. O:-) 🙂

  Máte super blog, paní Barboro, inspirujete mne k tomu, abych začla psát svůj vlastní i já sama.. Děkuji a přeji skvělý den 🙂

  1. Dobře děláte 🙂 S kolegyní jsme se nedávno bavili o tom, že nemá cenu se přetrhnout. Vzpomněla jsem si, jak mi kdysi jedna známá vyprávěla o ženě, která při vánočním úklid zavrávorala a dopadla přímo na hlavu :-(( Ta známá pracovala na ÁRu a ta žena byla v kómatu 😦 Zvolnit, to je fakt to nejlepší, co dělat :-))

 4. Jojo, snažit se o dokonalost je směšné 🙂 Ovšem s tím, že beztak přijdou i bez nás… no… pamatuji si, jak jsme jednou hodně nestíhali a než se uklidilo tak, aby ten stromeček byl někde, kde je to hezké, než se nachystala večeře atd., tak naše dítě usnulo :-))))) Byly jí tak 2 roky? Ještě moc nechápala, co se chystá. A tak jsme si tenkrát udělali „americké“ Vánoce a dárky rozbalovali až 25.12. ráno. No a vadilo to někomu???? :-))))) Bylo nač se těšit :-)))

 5. Bóže… vzpomínám na dobu,kdy jsem se snažila být dokonalá a mít všechno v absolutním pořádku ( mytí nejen oken, ale i dveří a bylo jich celkem 9 a zkrátka všechno muselo bejt ťipťop ) no hnus fialovej.
  Léta jsem neviděla na Štědrý večer pohádku neb jsem vždycky únavou zdechla. A taky se mi podařilo; ,,počkej synku jdu se podívat jestli tady už nebyl Jéžíšek “ a šla jsem vedle do pokoje,že zazvoním a pak to vypukne ! Se zvonkem v ruce jsem usnula jak špalek až mě chudák synek přišel vzbudit a ptal se jestli už tady ten Ježíšek byl ?!?!?
  To je výstraha všem bláznivkám co chtěj mít všechno špíglnýgl 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s