Umění správně dostávat dárky

img_8792_2

V dětství to umíme všichni. Strháme z balíčku papír a pokud v něm zrovna nejsou ponožky nebo kousavý svetr, zazáříme radostí a okolní svět pro nás přestane existovat, protože si dárek musíme vyzkoušet teď hned.

Ale v dospělosti se umění dostávat dárky nějak vytratí.

Chceme být silní a nezávislí na dobrodiní ostatních. Zatímco při dávání dárků zažíváme tu pravou spontánní radost, při jejich přijímání námi cloumají různé protichůdné pocity. Nad rozbaleným balíčkem rozpačitě provoláváme “děkuju, Ježíšku,” (zejména jsou-li přítomny nějaké děti, před kterými se nedá poděkovat skutečnému dárci). A klademe si různé divné otázky, které by nás v dětství ani nenapadly: “Zasloužím si to?” “Není to příliš?” Nebo dokonce: “Co za to bude chtít?”

Přitom pokud darující není opravdu hodně veliký pitomec, tak nejspíš chtěl jenom jedno jediné: udělat nám radost, a tím i sobě.

Takže při rozbalování dárků – ať už o Vánocích nebo kdykoli jindy – si dávám velký pozor, abych neříkala následující věci:

 • “To muselo stát peněz.” 
 • “To je pro mě až moc dobré.” Málem mi to vyklouzlo z pusy, když jsem letos k narozeninám dostala velmi speciální čapku, rukavice a ponožky na běhání. Copak taková líná běžkyně jako já potřebuje čepici a rukavice pro profesionální maratónce? Ale pak jsem viděla, jakou můj muž a děti mají radost, a radovala jsem se taky.
 • “A já jsem ti dala jenom…” Porovnávat v duchu hodnotu daru, který jste dostali, s tou levnou blbostí, kterou jste sami darovali, a mít z toho špatný pocit, je oblíbená vánoční disciplína. Je opravdu těžké se tomu ubránit, ale zkuste si to představit v opačném gardu.
 • “Přece jsme si slíbili, že si letos dáme jenom drobnosti.” Pokud darujícího cvrnklo do nosu něco většího, tak prostě asi nemohl odolat. Má o to větší radost!

Myslím si, že ta úplně nejlepší rekce na jakýkoli dárek je reakce čtyř- až osmiletého dítěte. Roztrhejte vánoční papír. Vrhněte se na dárek. Rozeberte ho. Sestavte ho. Navěste si ho na sebe. Nacpěte si ho tam, kam se má nacpat. Rozpatlejte ho. Začtěte se do něj. Vyzkoušejte si ho. Počmárejte ho. Jděte s ním spát.

Jenom neříkejte, že musel stát moc peněz.

10 comments

 1. No, možná budeme mít Vánoce tak dlouho komerčně dárkové, dokud se lidi nenaučí přijímat i drahé dárky bez toho, aniž by mysleli na to, kolik to muselo stát peněz :-))))

 2. Nádhera! 🙂 hlavně se mi líbí „jděte s ním spát“ – to si tak vybavuju z dětství, tu radost.. a pak to další ráno, když jsem se na ty nové dárky tak těšila, až jsem dospat nemohla.
  Někteří lidé opravdu neumí dary přijímat. Nezapomenu na naši paní uklízečku, která k nám přišla jako první do účtárny, kde jsme měli rozdávat vánoční poukázky do Metropole Zličín. Stál tam pan ředitel – dárce. A ona, prostá a upřímná na něj vyhrkla, když spatřila částku 1000,- „VY JSTE SE ZBLÁZNIL!!!, to nemůžu!!!“ a další lamenty.. Ředitel svěsil ruce a odešel 😀 ach jo.

  ještě poměrně nedávno jsem dary a komplimenty taky neuměla přijímat, teď za kompliment prostě poděkuji, a za dárek též, a mám radost 🙂
  Nějací mexičtí indiáni prý dávají dary tak, že je nechají v obydlí obdarovaného, a nejlépe při příležitosti, aby obdarovaný nevěděl, kdo mu dar dal 🙂 to je krásná lekce, o level výš – dát dar, a nečekat libozvučné díky.
  Krásné Vánoce, hodně radosti všem.

 3. .-) nejvic me rozesmal ten kousavy svetr, to znam, z takovych darku jsem mela mit jako dite jeste radost a jit v nem na sv. msi do ledoveho kostela, tam kousaly svetry jeste vic nez doma v teple. Kdo to zna, ten se do toho muze dobre vzit. Je to krasne, ze v tehle dobe se uz da koupit spousta nekousavych svetru. Budu se letos kontrolovat pri dekovani za darky, zase moc pekne napsane… diky

 4. Ráda dostávám dárky. Už radost z toho, že jej rozbaluji. Rozradostní mne každá maličkost, protože ten, kdo mi jej koupil, mi jej dal s láskou. Ještě větší radostí pro mne je, když udělám radost druhému a rozzářím mu oči, byť nějakým drobným dárkem. Krásné Vánoce všem.

 5. To je moc pěkný článek, připomněl mi povídání pana Nepila, o tom jak umět rozbalit dárek, na to se mrkni – http://www.rozhlas.cz/vanoce/slavnych/_zprava/22069
  To je totiž přesně v duchu, o jakém píšeš ve svém článku a mně se líbí moc jak tvůj článek, tak povídání pana Nepila.
  Dárky je totiž opravdu dobré umět přijímat, a také udělat patřičnou oslavu kolem samotného rozbalování.
  Reagovat tak trochu jak čtyřleté dítě.
  I když je pravda v tom, že předvádět radost, když dostaneš firemní žeton do nákupního koše, je opravdu hodně těžké (mně se to vážně stalo a musím říct, že moje švagrová je v tomhle ohledu hodně velký pitomec, nebo mě prostě nesnáší, b) je zřejmě pravda.)
  Leč i žetony do nákupáků se můžou užít, tak jsem to neřešila a další dárky už nebyly, zaplaťpánbu.
  Naštěstí lidi tohoto druhu a dárky tohoto druhu jsou opravdu zřídkakdy.
  Vzpomínám si, že jsem někdy předloni dostala od kamošky pár blbinek, nějaký svícínek, voňavé soli do koupele, ale když jsem vybalila keramickou kočku, kterou sama uplácala, vypálila a nabarvila, málem jsem pištěla nadšením 😀 😀

 6. Tak ono to není uplně snadné, já to taky moc neumím, dárky mi vždy teda udělají radost, ale neumím se tvářit, že mě je volný, že stály spoustu peněz a že mi klidně ten člověk mohl darovat něco obyčejnějšího a nemusel zbytečně utrácet… letos jsem třeba dostala krásný náušnice od rýdla od svého partnera, ale když vím, že ve společné domácnosti moc peněz nepřebývá, tak mi přišlo i trošku líto že tolik utrácel… ale zas chápu jeho záměr, chtěl mi udělat radost, já bych si tak drahé náušnice nikdy neukoupila, tak mi chtěl dopřát trošku luxusu… což je od něj hezké, jen já to pak neumím dát tolik na jevo 😦

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s