5 otázek, které jsou lepší než “Co bylo ve škole?”

24a2fd03df2868e53eae10f8dba16f

Na otázku “co bylo ve škole?” existují jenom dvě odpovědi.

“Nic.”

Tu používá moje starší dcera, třináctiletá Betynka.

Anebo milosrdnější varianta, i když to znamená vlastně totéž:

“Dobrý.”

To obvykle říká desetiletá Rozárka.

Pokud se chci doopravdy něco dozvědět, musím se ptát jinak. Psycholožka Andrea Bonior navrhuje pět otázek, které z dítěte vypáčí smysluplnější odpověď:

Překvapilo tě dneska něco?

V čem to bylo dneska jiné než včera?

O čem dneska paní učitelka mluvila?

S kým jsi dneska trávila většinu času?

Kdybys měla dnešek popsat jedním slovem, jaké by to bylo?

A mimochodem, s otázkou “co bylo v práci” je to úplně to samé.

14 comments

 1. Tak tohle si přesně pamatuju ze svýho dětství :-). Další neoblíbená otázka byla: „Co jste měli k obědu?“ Následovalo: „Snědlas to?“ Pak: „Tak aspoň maso?“ :-). A takto pěkně každý den pondělí až pátek. O víkendu dotazy pochopitelně nebyly, to si nás mamka ohlídala sama :-).

 2. Třídní učitelka mého syna nám na rodičovské schůzce vyprávěla, že i ona se pokoušela rozmluvit své dítě. A podle vzoru z nějakého školení se neptala: „co bylo ve škole?“, ale: Co se ti dneska podařilo?“ Odpověď zněla: „usnout…“.

 3. Nedávno jsem položila své dceři sofistikovanou otázku: Bylo dnes ve škole něco extra zajímavého??? Zamyslela se a pak mi vyprávěla, jak v družině s holkama vyvolávaly ducha mexického vraha 🙂 Pěkně do detailů 🙂
  Tak nevím, záhady násobilky (chodí do 3. třídy) jí asi nepřijdou extra zajímavé….

 4. Komunikace s dětmi se posouvá z mocenského do partnerského modelu.
  Doporučuji seminář Respektovat a být respektován. Prožívat štěstí a kultivovat vztahy je třeba se učit jako hře na housle-)

 5. Jej, tuhle otázku nesnáším doteď, ale vzhledem k tomu, že už jsem v poslendím ročníku na střední, rodiče už pochopili, že jinou odpověď než „dobrý“ a „nevím“ ze mě nedostanou, tak už se mě radši neptají vůbec 😀 A jsem spokojená.

 6. já: V čem to bylo dneska ve škole jiné než včera?
  dcerka: ták, první hodinu nebyl tělocvik, ale čeština, druhou hodinu ……… . Má každý den těch hodin 6 :), zůstávám u „co bylo ve škole?“

 7. Ja jsem stejne otazky nesnasela a ted je sama pokladam… Asi naprosto bezny vzorec. Myslim, ze kdybych ty vyse uvedene otazky- a ze se mne libi a zkusim to u mladsich deti- pouzila u nejstarsi, ze mne rekne- Mami, je Ti neco? Mami, stalo se neco? Mami, chces neco? :-))
  Tereza

 8. Zkoušela jsem tuhle inovaci na svého 15ti letého syna. Přišlo mi to totiž strašně zajímavé a těšila jsem se, že ho konečně rozmluvím.
  Koukl se na mne, pohledem,, z kterého blázince jsem utekla“ a pak mi řekl….Vždycky se ptáš co bylo ve škole. Tak u toho zůstaň! Nic! 😀

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s