Kdo je to vlastně ten slušný člověk?

Moje babička říkala, že slušný člověk vždycky nahlas pozdraví a když je to muž a má klobouk, tak taky smekne. Moje máma říkala, že slušný člověk není komunista. Můj expřítel Karel kdysi říkal, že slušný člověk nevstává v neděli před desátou. V prosinci 1989 jsem byla v Praze na Koncertě pro všechny slušný lidi, tam byl slušných lidí s plackou Občanského fóra plný stadion. A později se zase říkalo, že politika není pro slušný lidi. Zkrátka, pojem „slušný člověk“ je v průběhu času dost proměnlivý.

Z debat, které jsem v poslední době četla, mám ale dojem, že dnešní slušný člověk se od neslušného člověka liší hlavně tím, že nemá žádné vážné problémy.

 • Žije někde, kde se neválčí a není tam bída, takže nemá zapotřebí utíkat do cizí země.
 • Má kde bydlet. Nepřespává na lavičce v parku, má se kde umýt, takže když potom jede tramvají, neobtěžuje slušné lidi svým zápachem.
 • Má dost peněz na živobytí. Možná řeší, z čeho zaplatí dětem kroužky a jarmily na tělocvik, ale rozhodně neřeší, jestli ty děti budou zítra něco jíst.
 • Není Rom. Pokud je slušný člověk náhodou Rom, neříká se mu „slušný člověk,“ říká se mu „Cikán, ale slušnej.“

Mám to štěstí, že podle této definice také patřím ke slušným lidem. Co mě znepokojuje, je fakt, že jsem se o to vůbec ničím nezasloužila. Narodila jsem se prostě ve správný čas na správném místě, v dobré rodině. Měla jsem kliku, chodila jsem do škol a potom do práce, dělala jsem jen to, co se ode mě očekávalo. Musela bych mít opravdu hodně velkou smůlu, abych z kategorie slušných lidí nějak vybočila.

Takže mi přijde divné, když se někdo tváří, že být „slušný člověk,“ tedy ten, kdo žije v míru a má se celkem dobře, je nějaká zásluha. Že takový člověk je jaksi hodnotnější než ten, kdo nemá kde bydlet nebo je na útěku z nelidských podmínek.

Nemám žádný recept na problémy současného světa. Jenom nemůžu pochopit, že tolik lidí se považuje za slušné jen proto, že se jim v životě nestal žádný opravdu velký průšvih.

 

27 comments

  1. Jsem už starší pán, nenašel jsem jak říct svůj názor. Tento text kradu a roznesu ho po své síti dal. Děkuji za něj. Petr Hanka – Brtník

 1. Jé, tak Vy jste princezna krásná, chytrá a ještě hodná! (Podle Honzíka Zázraka od bratří Grimmů)
  Moc mě to potěšilo, taky si myslím, že jsme toho dostali spoustu, teď jen prosit o moudrost, abychom vítali hosty a uměli rozlišovat lupiče.
  Šťastný den přeji! Jiřina

 2. Je osvěžující přečíst si příspěvek, který je tak nějak poetický a milý, přestože jde o zamyšlení nad palčivým tématem. Jsem rád, že jsem na Váš blog zabloudil. S dovolením si ho vkládám do své RSS čtečky a těším se na příště.

 3. Krásný článek! Čtu Vás už dlouho, ale tento článek mě poprvé přiměl komentovat. Jen tak dál, kéž by u nás bylo více takových osobností jako jste vy.

 4. Jde především o to, že slušný člověk vás neokrade, nezmlátí a nepozvrací. Jde-li proti mně někdo po ulici (především po setmění), podvědomě vyhodnocuji, jestli mi od něj něco nehrozí. Jasně, to vyhodnocování je nutně subjektivní, heuristické a plné „předsudků“… ale já své hodnocení nikomu necpu, já ho mám jen pro vlastní potřebu. Nesnažím se morálně posoudit, kdo může za to, jak ten člověk vypadá nebo jak se chová. Třeba měl těžké dětství; třeba musel uprchnout ze své vlasti; třeba je vážně nemocný. Nejsem tu od toho, abych vynášel soudy nad lidmi, které potkám na ulici. Ale pokud dojdu k závěru, že ten či onen nevypadá na „slušného člověka“, dám si na něj pozor a možná se mu vyhnu obloukem.

  1. Som rada, že sa našiel niekto ochotný polemizovať… Mám to podobne. Nie, žeby som ľudí odsudzovala za to, za čo nemôžu… ale nemám rada klišé a zjednodušenia.

 5. Promiňte mi prosím, že nyní po přečtení tohoto článku NEBUDU za slušného člověka, neboť mám problém….vše je sice pravda, ale jen částečná. Já věřím, že za vše si můžeme sami. Tedy i za odměny a tresty, za bohatství i bídu, za války i mír. Nemohu být od tohoto nějak oddělená. Je samozřejmé, že je tedy i naše zásluha, jak žijeme v rodinách, zda se máme
  dobře či naopak. Je i naší kolektivní vinou v jakém stavu se nyní svět nachází. Když se nyní podívám na aktuální dění, pak bych podle vás řekla, že asi NEJSME SLUŠNÍ LIDÉ, neboť
  MÁME PROBLÉM, který jen tak nezmizí. Mám obavu, že „slušnost“ se stane brzy vzácností.

  1. MY jako lidstvo jistě můžeme za všechno, co jsme napáchali. Toto konstatování je však zcela triviální a nic neřeší.
   Nicméně domnívat se, že ti lidé, kteří nyní utíkají např. ze Sýrie, mohou za to, jak to tam vypadá, je poněkud absurdní. Někteří možná… Jen nepatrně, úměrně vlivu jednotlivce… Ale naprostá většina jsou takoví, kteří neměli ani minimální šanci něco se situací ve své zemi udělat.

 6. Pěkné zamyšlení nad tím, kým může být slušný člověk v kontextu živých společenských témat. Definici slušnosti poměrně trefně popsal také Gut Jarkovský: „Slušnost je blahovolné a dobrotivé smýšlení člověka vždy hotového k jistým obětem a jistému sebezapření, jehož vyžaduje život společenský vůči spolubližním.“ Takže buďme v klidu, náš společensko – kulturní status z nás opravdu nečiní Člověka slušného 😉
  Pro úplnost doplňuji téma o postřehy Věry Schmidtové: http://www.radio.cz/cz/rubrika/cestina/kdo-je-vlastne-slusny-clovek
  Pište dál a inspirujte se svým srdcem …

 7. Moje definice:
  Slušný člověk je ten, který se chová slušně, tj. vzdělává se, pracuje, založí rodinu a stará se o ni a o svůj majetek, ctí své rodiče, nekrade, nechlastá, nesmilní, nebije se (pokud není sám napaden), nevraždí, a pokud je věřící, věří v Boha.
  Co je na tom složitého ?

 8. o,jé…..omlouvám se,ale opět článeček o ničem,jenž jen brnká na citlivé strunečky sluníčkových lidiček. slušný člověk je ten,který žije dle zásad slušného jednání. tedy nekradu,nepodvádím,jednám SLUŠNĚ. A dost. Pouze čtivý článeček o hovínečku.

  1. ten článek napsala autorka ze své vlastní potřeby, je to její definice slušného člověka. nenutí Vám svůj názor a vlastně Vás ani nenutí ho číst.
   Popravdě řečeno raději budu číst takové články bude mi dobře, než ty nenávistné poznámky pod každým článkem o migrantech od takzvaných, “ slušných a spořádaných “ lidí.

 9. Tvá slova bolí, ale děkuji Ti za ně.
  Pro mě je slušný člověk ten, kdo ctí Pravdu ve všech jejích projevech: spravedlnost, právo a pravost výroků a činů.

 10. Barunko, jsem nadšená z Vaší knížky Jak jsem sebrala odvahu a mám pocit, že jste ji konzultovala se mnou, tolik se mi to podobá. Proto promiňte to familiární oslovení, jste natolik spřízněná duše, že jsem nemohla jinak:-) Úžasný, úplně Vás za to miluju:-))). Takže díky.

 11. Krásné čtení, ráda se sem vracím. Slušný člověk je ten, který ctí pravidla společnosti ve které žije. Ale někdy se i ta pravidla musí malinko porušit, aby ten život nebyla nuda 🙂

 12. Slušný člověk? Dá se popsat různě, ale hlavně, jak se to komu hodí, to je podstata a jestli si někdo myslí, že je slušný ten, kdo tu vítá všechny cizince a dává na každého z nich 2 miliony ročně, zatím co v jeho domovině umírají jeho příbuzní a známí hlady, na nemoce, a nebudu tu vypisovat všechny, kterým by se mělo pomoci dříve, tak ten, kdo takto koná, rozhodně slušný není, jen by moooooooc chtěl, aby si to všichni mysleli. Lituji času, který jsem na tak bezduchou, sluníčkáři nejspíše dobře zaplacenou, solidárně se tvářící, nesmírnou hovadinu vyplýval. FUJ, STYDĚL BYCH SE ZA TAKOVÝ NÁZOR A BÁL SE LIDU TÉTO ZEMĚ

  1. Milý Petře,
   kolik lidí kolem tebe v naší zemi umírá hladem, jak píšeš? Já osobně neznám nikoho. Znám jen pár rodin, kteří „nemají“ na svačiny pro děti do školy, protože musí koupit pro ně důležitější věci, jako je kuřivo a alkohol. A pokud je to ve Vašem okolí jinak, jak konkrétně proti tomu bojujete Vy? Nemyslím tím nenávistné komentáře na blozích, které čirou náhodou nekorespondují s Vaším názorem. Možná byste si měl najít něco méně, jak Vy říkáte, „sluníčkářského“ a jít svá moudra šířit jinam.

 13. Krásný a pravdivý článek. Děkuji za něj a s dovolením si jej půjčím aby si jej mohli přečíst i další lidé.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s