Jak si psát seznamy úkolů, aby vám nepřerostly přes hlavu?

cashtodobig-e1346733976873

Seznam úkolů Johnnyho Cashe: „Nekouřit. Políbit June. Nelíbat nikoho jiného.“

Na seznamech úkolů je, řekla bych, něco magického. Pouhý fakt, že si všechny ty věci, které jsem dosud neudělala, sepíšu na papírek, mi dodává iluzi, že mám svůj život pod kontrolou. Jako kouzlem mě dokáže zbavit paniky z nestíhání. Myslím, že takhle nějak to kdysi fungovalo, když si svobodné dívky dávaly v noci na sv. Ondřeje pod polštář papírky se jmény vysněných ženichů. Anebo když šeptaly svá přání do dutého kmene vykotlaného stromu. Můj seznam taky nedokáže zařídit, že všechny moje resty se rázem promění v řádně splněné úkoly, ale… aspoň ve mně vzbuzuje pocit, že jsem pro to něco udělala. Chaos začne navenek vypadat trochu jako řád.

Snímek obrazovky 2015-08-24 v 23.39.00

Tenhle můj seznam z letošního března dost dobře ukazuje chaos v mojí hlavě. Vidíte tu krabici na vratkých nožkách vpravo nahoře?

Když říkám „papírek“, myslím to doslova. Nikdy jsem nepropadla elektronickým seznamům a aplikacím, protože miluju odškrtávání. Tlustými ráznými tahy propiskou si přeškrtnout jeden ze splněných úkolů mi přináší skoro nepochopitelné potěšení. Odškrtávání mám ráda tak moc, že někdy si na seznam dokonce připíšu něco, co jsem už udělala – jen abych si to mohla odškrtnout hned teď.

Snímek obrazovky 2015-08-24 v 23.39.38

Tenhle seznam jsem si napsala začátkem letošního roku. Nejvíc mě baví posloupnost úkolů „psát knihu“ a „oholit nohy“. Trochu mě ale děsí, že nic z toho jsem si neodškrtla.

Profesor komunikace Andy Miah tvrdí, že problémem většiny seznamů úkolů je „nerozlišování mezi věcmi, které chceme udělat, ale nemáme na ně čas, a těmi, které reálně můžeme stihnout. Ze seznamů úkolů se stávají jakési seznamy přání, milostné dopisy nám samotným o věcech, které bychom rádi udělali.“ Mluví mi z duše. Z mých vlastních seznamů by se dal po letech sestavit celý alternativní životopis jiné a lepší Báry, která toho stíhá daleko víc než ta skutečná.

Co dělat, aby nám seznamy pomáhaly a nepřerůstaly nám přes hlavu?

 1. Pište je rukou. Podle několika studií si lépe zapamatujeme to, co jsme si zapsali ručně, než to, co jsme naťukali na klávesnici.
 2. Vyzkoušejte metodu 1-3-5. Tato metoda doporučuje splnit každý den jeden velký úkol, tři menší a pět drobností.
 3. Mějte jen jeden seznam na všechno.
 4. Pište si na seznam jenom reálně proveditelné konkrétní kroky. Tedy namísto místo matoucího „vyřešit křečka“ by mělo na seznamu být „zavolat Zuzaně, Kláře a Honzovi, zda se během naší dovolené postarají o našeho křečka“.
 5. Proškrtejte to. Akceptujte, že za den se dá stihnout jen omezený počet věcí .
 6. Nepište tam věci, o kterých už předem víte, že je neuděláte. „Cvičit jógu“ v pátek před odjezdem na dovolenou. „Přesadit muškáty“ v deset večer po příchodu z práce. Víte přece, že to nedopadne. Tak proč se tím zbytečně frustrovat?

15 comments

 1. je to mor 😀 všude mám lepící papírky.. všude 😀 vždycky je jeden popsaný, ale zůstane něco neškrtlého, tak ho nechám na stole a píšu na další… všude!

 2. Moc pěkný článek. Doma mám papírky, jinak poznámky v mobilu a když je mažu, mám skoro tak dobrý pocit, jak když škrtám na papírku. Ale není to ono. :-))

 3. dělám to úplně stejně, jeden psaný seznam na celý týden v papírovém diáři (na levé straně dny v týdnu, napravo úkoly na celý týden dělené na pracovní/osobní/zaplatit) a někdy připíšu i udělanou věc pro radost z přeškrtnutí 🙂 na škrtání používám světle zelený fix, jednak je optimistický a pak vidím, co bylo na řádku původně napsáno

 4. … je to boj, že! Někde jsem četla, že je dobré mít seznamy dva. Jeden s úkoly a druhý s tím, což je uděláno, který slouží zejména k tomu se s ním potěšit.
  Ovšem já ráda používám jednu PC aplikaci, píšu o ní na mém blogu (https://hledac.wordpress.com/2015/09/05/dalsi-mozne-zalozky-a-nejen-to/). Když pak to, co je hotovo, můžu smazat, mám ohromnou radost a občas si to pak napíšu na svůj seznam: Uděláno! 😀

 5. Lístky se seznamy úkolů používám často a hodně mi pomáhají. Těší mě, že nejsem jediná, kdo si na seznam občas připíše úkol, který už splnil. 🙂 Ale říkám si, že má také právo být na seznamu. A já mám večer radost, že mám hodně odškrtaných položek.

 6. Mě se ověřilo týdenní plánování, a to když mám čas rozdělený do hodin, ale zase není každý den extra na jeden list, takže to není extra tlusté … a hlavně, když se mi líbí tak se donutím zapisovat pravidelně … nic moc jsem nesehnala, tak jsem si nakonec vytvořila vlastní: http://www.blackbrick.cz/ .

 7. Seznamy úkolů jsem si psala hlavně ve škole na takové ty virtuální lístky na ploše počítače, protože tam se nemohly ztratit. Byly na nich věci typu prezentace 2.11., referát 29.11. apod. Teď si spíš píšu jakési poznámky ke konkrétní věci. Třeba když jsem potřebovala kvůli nové práci oběhat všechny úřady a doktory, tak jsem si udělala seznam typu: potvrzení od doktorky, výpis z rejstříků trestů a pod. A taky ráda odškrtávám! Takový pocit zadostiučinění. 🙂

 8. No já používám Wunderlist (http://www.wunderlist.com). Je to grátis, uplatňují se tam principy popsané v článku a dá se stáhnout i aplikace pro Android, takže vše máte pěkně jak na telefonu, tak na internetu pod heslem dostupné z jakéhokoliv prohlížeče a třeba i z internetové kavárny. Funguje mi to už 4 roky a řídíme si tím úkoly v rámci rodiny i kolegů z práce a podobně.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s