Dívat se na Perseidy je způsob, jak být šťastnější

Perseidas13Perseidas

Těším se, že dnes okolo půlnoci vyrazím někam, kde výhled na oblohu neruší městský světelný smog. Položím se do trávy a budu se dívat… Hvězdy prý mají padat až sedmdesátkrát za hodinu.

Psychologové tvrdí, že v každodenním životě většina z nás trpí chronickým nedostatkem úžasu. Všechno jsme už viděli (minimálně na videu na youtube) a nic nás nepřekvapí. Zvýšená dávka autentického žasnutí je prý skvělý způsob, jak být šťastnější.

 • Žasnutí zpomaluje vnímání času. Zážitek, který v nás vyvolá úžas, zároveň vzbuzuje pocit, že trvá déle než běžné každodenní zkušenosti, a zanechává hlubší vzpomínku.
 • Žasnutí probouzí kreativitu a pomáhá nám dívat se na věci z jiného úhlu než obvykle.
 • Žasnutí dodává naději v těžkých situacích.
 • Žasnutí pomáhá k pocitu propojení s přírodou. 
 • Žasnutí nám může změnit život. Podle psychologa Abraham Maslowa zahrnuje vrcholný zážitek úžasu “dezorientaci v prostoru a v čase a zapomenutí na vlastní ego; vnímání světa jako dobrého, krásného a žádoucího místa.”

P.S. Nemáte tip, kde pozorovat Perseidy v Praze a okolí? Děkuji! 

4 comments

 1. Já nedávno žasla, když jsem sledovala malého hafana hrát si ve fontáně s barevnou vodou, která mu stříkala na hlavu. Souhlasím, žasnutí to všechno umí! 🙂 Čas se zastavil, člověk najednou viděl tu fontánu jinak, než normálně, kdykoliv šel předtím kolem, přineslo to radost i to spojení s živly vodními… i psími :-)))) Svět byl najednou místo velmi žádoucí :-))))

 2. ako to dopadlo s tými perseidmi?
  ja som ich sledoval spolu s manželkou priamo u nás na dvore, ležali sme spolu v tráve a s úžasom sledovali nádherné predstavenie, ktoré nám pripravil nekonečný vesmír,
  to je čaro vidieka, človek nemusí chodiť ďaleko aby videl čistú oblohu,
  nočná obloha ma vždy fascinovala a keď je jasno a nachádzam sa vonku na dvore vždy pozriem hore a chvíľu len tak žasnem nad tou nádherou 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s