Nejlepší způsob, jak mít víc času? Přestat s ním šetřit.

 

Občas propadnu pocitu, že “nestíhám”. Snažím se všechno dělat rychleji, přebíhám od jedné činnosti k druhé, řeším jen to, co nejvíc hoří, třískám s věcmi a připadám si jako ubohá oběť, protože nikdo v mém okolí nechápe, že pokud okamžitě nezařídím asi deset věcí, rovnováha vesmíru se zhroutí.

Nedávno jsem někde četla, že my, obyvatelého blahobytného západního světa, žijeme v „časové chudobě“. To je přesné. Mám k večeři těstoviny s tuňákem a rukolou a v kapse iPhone, ale pokud jde o čas, žiju na hranici bídy.

A pak mi někdy přijde textovka od Pavly. “SN?” stojí tam. Což znamená: sousedská návštěva? Myslí tím krátké zastavení u nich na dvorku, mezi květináči, pod okny tanečního studia, kde se učí argentinské tango. Samozřejmě jenom tak na skok, ujišťujeme se navzájem, ale “na skok” obvykle znamená na jednu láhev vína.

Sousedská návštěva je jednou z mála věcí, které moje nastavení do nestíhacího režimu dokážou vypnout. A pak pozoruju tanečníky tanga za rozsvícenými okny a s překvapením si uvědomuju, že ať s časem šetřím nebo trochu plýtvám, mám ho vlastně pořád stejně. Ba ne. Když přestanu usilovně šetřit časem, mám ho vlastně víc. Připadám si časově bohatší.

Proto se mi líbí myšlenka kontrolovaného mrhání časem. Řízeného flákání. Když se člověku úplně nevymkne z rukou, je to ten nejlepší způsob, jak přestat mít pocit, že “nemám čas.”

Tady jsou moje nejoblíbenější způsoby plýtvání časem:

  • zírat z okna v tramvaji.
  • zaseknout se v knihkupectví
  • při běhání si vyfotit berušku

Snímek obrazovky 2015-04-29 v 11.38.48

  • jít z práce kus cesty pěšky
  • vyslechnout si neuvěřitelné vyprávění osmdesátileté sousedky z pátého patra, která před pár týdny odvážně zahnala vetřelce u dveří na půdu
  • při cestě přes park se zastavit u okýnka na střik z červeného vína.

Snímek obrazovky 2015-04-29 v 11.39.02

  • …a třeba tam zůstat až do setmění

Snímek obrazovky 2015-04-29 v 11.38.31

8 comments

  1. Takové řízené flákání nejen, že ušetří čas, ale zlepší vám i psychiku. Sám se to již nějaký čas snažím konat. Třeba odmítnu časově náročnou činost s tím, že něco jdu dělat a přitom jenom lenoším. Hlavní je prostě mít čas na SEBE.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s