10 způsobů těšení na jaro

Snímek obrazovky 2015-03-18 v 9.19.47

Předjaří jsem vždycky měla za nejošklivější roční období. Blátivé šedohnědé týdny, během nichž je nějak mnohem víc než jindy vidět všechno, co je ve městě nevzhledné: rozbité chodníky, opršelé billboardy, sámoška Albert na Olšanském náměstí a depresivní podchod mezi paneláky hned vedle ní. Nikde žádné zelené stromy nebo poprašek sněhu, kterými se to jindy milosrdně zamaskuje.

Ale když jsem se před dvěma týdny vracela s dětmi z jarních prázdnin u mého táty a rozhlížela se po mlčící krajině podél silnice, říkala jsem si, že ta předjarní ošklivost je přece jen k něčemu dobrá: má obrovský potenciál těše
ní na jaro.

Přišla jsem na několik způsobů, jak se na jaro těšit už teď.

 1. Jarní kabát. Vždycky si užívám ten okamžik, kdy definitivně odložím těžké zimní kabáty a vytáhnu jarní baloňák. Ta lehkost! Těším se, jaké vzpomínky z loňského jara najdu v jeho kapsách: obaly od žvýkaček, vstupenky do kina, seznamy loňských nákupů. (A jako každý rok si slibuju, že zimní kabáty dám do čistírny už teď, ne až v listopadu, kdy je zase budu potřebovat.)
 2. Vůně vlhké hlíny. Parčík, přes který chodím ráno do práce, sice právě teď vypadá jako kulisa z nějakého filmu od Bohdana Slámy, ale opravdu voní jarem.
 3. Baleríny, tenisky a mokasíny. Skoro už jsem zapomněla, že se dá chodit taky v něčem jiném než v kozačkách. V jarních botách si najednou připadám, jako bych se po chodníku vznášela.
 4. Otevřená okna. Vzduch za nimi už není štiplavý a mrazivý, ale jen svěží.
 5. Delší dny. Uvědomila jsem si to teprve minulý týden: ani nevím, jak se to stalo, ale najednou už nechodím z práce za tmy. A celý podvečer má díky tomu úplně jinou atmosféru.
 6. První jarní nanuk. Když si ho nesu po ulici a okusu z něj čokoládovou krustičku, vím, že jaro už je v podstatě tady.
 7. Půjčit si psa. O víkendu jsem svém bratrovi hlídala jeho puberťácké štěně Bíbí. Několik hodin jsem s ní strávila v parku, pozorovala ji, jak zběsile lítá s náhodně sešlou psí smečkou, ráchá se v loužích a probíhá křovím. Když jsem se jí pak doma snažila hadrem vydrbat blátem slepené chlupy na břiše, jarní energie z ní přímo sálala.
 8. Sluneční brýle. Nenosila jsem je několik měsíců. Málem jsem zapomněla, že je mám. A přitom si v nich připadám tak stylově!
 9. Oholit si nohy. Tedy ne že bych to v zimě nedělala vůbec. Ale řekněme, že jsem to neměla mezi prioritami. Jarní depilace mi připomíná, že už brzy přijde čas sukní bez punčocháčů.
 10. Farmářské trhy. V sobotu dopoledne se na nich potákvám s blízkými i vzdálenějšími sousedkami a kamarádkami. Víc mě baví pít kafe a kochat se voňavými stánky, zatímco děti a psi běhají po hnědém blátivém trávínku, než doopravdy nakupovat.

13 comments

 1. Já v rámci těšení se na jaro dávám zimní kabáty do čistírny poměrně brzy. Ten pocit, že jsem se zimou skoncovala! A taky uklízím zimní boty do sklepa. A pak ještě několik týdnů mrznu v tom jarním baloňáku a balerínkách, protože se mi ty vyčištěné kabáty a uklizené boty nechce ze sklepa vytahovat.

 2. Milá Báro,
  U nás se jaro pozná tak, že cestou ze školky (která čistého času normálně zabere 5 minut) se asi tak dvacetkrát zastavujeme a jásáme „hele, sněženky! Krokusy!“. A děti se jdou pokaždé podívat na „králíky“, což jsou keramické kýčovité ohyzdné sošky v jedné zahradě, které tam samozřejmě stály celou zimu, akorát teprve s předzvěstí Velikonoc zaujaly pozornost našich dvou osůbek. 🙂
  Mějte se fajn.

 3. Ach, jak krásně napsáno. Přesně moje pocity. .. až na toho psa – nemám psa ani bratra. Ale vnouček to nahradí. … a ty trhy – tak to u nás „na venkově“ bohužel není.
  A tak vzhůru k jaru – užijme si jej.

 4. A taky první jízda na kole, první pivo na zahrádce, jet autem s otevřeným okýnkem a poprvé pověsit prádlo ven 🙂

 5. Pro mě jaro začíná v momentě, kdy se dá prádlo pověsit ven a nemusím se s ním roztahovat po bytě. To jsem vždycky neuvěřitelně nadšená 🙂 A pak mám ještě jeden moment, a to když umyju po zimě okna, pověsím čisté záclony a přes čistá sklad pronikají do bytu sluneční paprsky. Naprostý pocit blaženosti. Má to ovšem jeden háček – odhodlat se k tomu mycímu martýriu… Ovšem ten výsledek za to stojí 🙂

 6. … aj, jaro! Bylo hezké přečíst si o tom pozitivním, co jaro přináší! Tenhle rok tak akorát deprese a sníh a nechtěné stěhování a úvahy, zda partner a nebo svoboda! Každopádně díky, váš článek mi trochu zlepšil náladu! 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s