3 způsoby, jak si užít neděli bez nedělní depky

Sunday_in_the_Park

Neděle večer je horší než pondělí ráno. Daleko horší. V pondělí prostě musím vstát a jít do práce. Ale v neděli večer je ještě čas na to, řádně si užít ten dobře známý zábavný program známý jako „nedělní depka“:

  • lítost nad končícím víkendem. Čím byl víkend lepší, tím hůř.
  • dětské jobovky, jako třeba zapomenutý projekt z angličtiny, který byl zadán před několika týdny a musí se odevzdat zítra ráno.
  • cvičení na flétnu a na piano, na které jsme samozřejmě v pátek i v sobotu šťastně zapomněli.
  • úzkost z toho, co všechno mě čeká příští týden. I když si nemůžu vybavit nic konkrétního, čeho bych se měla obávat, úzkost mě přepadá jen tak preventivně. Co kdyby. Ono se vždycky něco najde, ne?

Dá se to dělat i jinak?

Na webu časopisu Real Simple jsem narazila hned na tři způsoby, jak se nedělní depky zbavit.

1. Udělejte si neděli v sobotu

Obvykle si na sobotu plánujeme zábavu a na neděli povinnosti. Dá se to ale udělat i obráceně. Domácí úkoly a žehlení v sobotu nebudeme prožívat tak tíživě a nedělní odpoledne si uvolníme pro okamžiky nečekané radosti.

2. Na příští týden myslete už v pátek

„Než v pátek odejdete z práce, napište si seznam úkolů na pondělí.“ Tahle triviální rada mně osobně obzvlášť pomáhá. Díky ní jsem se totiž zbavila té nedefinovatelné úzkosti, že mě v pondělí v práci čeká „něco“ hrozivého – ale přesně nevím co.

3. Jděte mezi lidi

Většinu nedělních odpolední a večerů trávím jen doma s rodinou, ve společnosti nedělní depky. A na konci dne si říkám, co jsem vlastně celý den dělala. Kam všechen ten čas zmizel? Nedávno jsem ale s dětmi a s jejich kamarády vyrazila v neděli odpoledne na výstavu do Technického muzea a potom na večeři do bistra na Letné. Ne, nezapomněla jsem, že je neděle a že zítra se jde do práce – ale byla to ta nejhezčí neděle za hodně dlouhou dobu. A všechny zdánlivě hrozivé nedělní povinnosti jsme stihli i tak.

7 comments

  1. Dobry den, Real Simple mi chodi kazdy mesic do schranky a clanek o tom, jak si uzit nedeli se mi taky libil. Snazim se od te doby aplikovat v praxi 🙂

  2. Jo, jo… to hraní na píšťalku, to známe :-)) A pondělní povinnosti tak slušně v neděli nevnímám, že se mi jednou stalo, že jsem nedorazila na ranní pondělní výuku mé individuální studentky 🙂 Byla to mimořádná hodina, v mimořádnou dobou, vecpala jsem ji z čistého altruismu před jinak plně nabitý program od dopoledne až do večera, aby ho tu jednu hodinu týdně nepřišla… a pak jsem na to zapomněla :-))) (navíc po vánočních svátcích…) Naštěstí paní to vzala sportovně… měla mimořádně po noční, tak to naopak přivítala :-))))

  3. Ano, bez lístečků na pondělí se už neobejdu. Je-li v práci nebo doma na pracovním stole napsáno, co je třeba udělat v pondělí, krásně se mi uvolní hlava a všechno vypouštím, protože vím, že to nebudu muset hledat v přihrádkách v hlavě, ale prostě až přijde čas, přečtu si to na stole. Používám to i jindy. A čím jsem starší, tím se míň těším na pátek, ale zase se míň bojím pondělí. Protože je třeba si vážit všech pěti dnů v týdnu. Nebo se o to snažit. 🙂 Abychom si nezkracovali život. A třeba mne zrovna něco veselého potká v pondělí. 🙂

  4. Nejhorší je, že prý lidi prožívají nedělní depky i když nastoupí do důchodu. Zvyk prý přetrvává docela dlouho. Říkala sousedka.

    1. Potvrzuju. Ja sem na materske takze by mi nedele nebo pondeli mohla byt jedno, ale stejne mam v nedeli pocit ze bych mela psat domaci ukoly.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s