5 způsobů, jak si dodávám odvahy

Cowardly_lion2

Moje oblíbená postava z knihy Čaroděj ze země Oz je Zbabělý lev. Obrovské zvíře, které během cesty do Smaragdového města provádí jeden hrdinský kousek za druhým, a přesto se pořád trápí tím, že je zbabělý: „Kdykoli mi hrozí nějaké nebezpečí, rozbuší se mi srdce.“

Čaroděj ze země Oz – který ve skutečnosti není žádný čaroděj, jenom veliký šejdíř – přijde na to, jak jeho neduh vyléčit:

Přistoupil ke skříni, vzal z horní police hranatou zelenou láhev a vylil ji do překrásně vyřezávané, zelené a zlatem zdobené mísy. Pak mísu vzal a postavil ji před Zbabělého lva. Lev ji očichával, jako by mu nevoněla, ale čaroděj řekl: „Vypij to.“

Co to je?“ ptal se lev.

Jak ti to mám říct,“ odpověděl čaroděj. „Kdyby to bylo uvnitř v tobě, byla by to odvaha. Víš přece jistě, že odvaha je vždycky uvnitř, a proto se tomuhle nedá říkat odvaha, dokud to nespolkneš. Radil bych ti tedy, abys to vypil co nejdřív.“
Lev už neváhal a začal chlemtat, až mísu vyprázdnil.

Jak se cítíš?“ zeptal se ho Oz.

Plný odvahy,“ odpověděl mu lev a vrátil se s velkou radostí ke svým druhům.

Nedozvíme se, co v té láhvi bylo. Možná obyčejná voda, možná heřmánkový čaj. Ale rozhodně v ní nebylo nic, co by Zbabělému lvu mohlo dodat odvahu. Tu už totiž měl. Jen se o tom potřeboval ujistit.

Taky mám své triky, jak získat odvahu. Tady jsou moje nejoblíbenější:

 • 1. K zubaři chodím zásadně se svými dětmi. Navenek to vypadá, že je doprovázím a povzbuzuji je, aby se nebály. Ale ve skutečnosti doprovázejí ony mě. Před nimi si prostě nemůžu dovolit dát najevo, že se bojím. Předstírám odvahu, a nakonec ji opravdu mám.
 • 2. Představuju si, že jsem akční hrdinka. Taková tak, co vypadá dobře v černém trikotu a pohybuje se plavnými kung fu skoky ze střechy na střechu. Dodá mi to potřebnou odvahu šlápnout na plyn a předjet traktor na okresce, anebo trochu razantněji svým dětem říct, že teď už opravdu musejí jít spát.
 • 3. „Co bych udělala, kdybych se nebála, že to dopadne špatně?“ ptám se sama sebe. A dovolím si udělat odvážnější rozhodnutí.
 • 4. „Předstírej, že jsi v tom dobrá.“ Tuhle radu dal autor komiksů Neil Gaiman svojí kamarádce, blogerce Jenny Lawson. Taky to zkouším. Třeba při porcování kohouta na víně nebo konverzování v cizím jazyce. Když jsem si přinesla z porodnice svou starší dceru Betynku, celé dny jsem předstírala, že vím, jak se starat o mimino. Přežila to. Letos jí bude už třináct.
 • 5. Připomínám si okamžiky, kdy jsem odvážná už byla. Třeba když jsem vyhnala pána se staženými kalhotami, kterého jsem našla na schodech u nás ve sklepě. Nebo když jsem dala výpověď v práci, ve které mi plus mínus nic nechybělo. Pomáhá mi to uvědomit si, že dokážu sebrat odvahu znovu.

10 comments

 1. teda! Bod 4 budu používat 🙂 teď mám malé miminko, a pocit, že nic nedělám dost dobře. Děkuji za pěkný článek!

 2. Já si říkám, že čím dřív udělám tu věc, do které se mi nechce a bojím se, tím dřív to budu mít za sebou a nebudu to muset řešit. To na mě platí 🙂 Využívám před návštěvami lékařů, nepříjemnými úkoly v práci, kdysi před zkouškami na vysoké škole. Jenže za pár týdnů mě čeká porod a pak péče o prvorozené miminko… obávám se, že na to bude moje taktika krátká!

 3. Hezký příběh. Můj oblíbený autor a filosof David Gemmell psal ve svých knihách, že strach je jako potulný pes. Utíkej před ním a začne tě nahánět. Postav se mu a on uteče. Hrdinové lidé, kteří neznají strach, ale ti, kteří se odhodlali se mu postavit. A že strach je dobrý sluha, protože nás udržuje ve střehu a motivuje, ale zlý pán, pokud nás ovládá.
  Ostatně kolikrát máme největší radost, ne že jsme něco udělali, ale že jsme při tom překonali svůj strach.
  Tenhle a stovky dalších příběhů potřebujeme, abychom v sobě našli sílu se svým strachům postavit. Díky

 4. Ano, moc ráda sem chodím, protože se občas dozvídám odpovědi, se kterými si nedokážu poradit. Začala jsem si to alespoň házet do bodů, maličko jsem to do Vás okoukala…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s