10 ingrediencí dokonalého neočekávaného dýchánku

45073ca8f64bbf1637a7100e76a66346

Neočekávaný dýchánek je moje nejoblíbenější kapitola z Tolkienova Hobita. Do Bilbovy pohodlně zařízené nory se v ní postupně trousí třináct trpaslíků, kteří svému nedobrovolnému hostiteli snědí a vypijí na co přijdou a nakonec ho přesvědčí, aby se s nimi jako „lupič“ vydal na dobrodružnou výpravu.

Něco velmi podobného se mi přihodilo před pár týdny. V pátek jsem se sešla s pár kamarádkami na svařák na předvánočním trhu a byl z toho večírek, který trval do pokročilých ranních hodin. Vím, že neočekávané dýchánky musejí být především neočekávané, v tom je jejich hlavní půvab. Ale ty nejlepší mají několik nezbytných ingrediencí…

 1. Improvizace. „Tak půjdeme k Báře,“ řekla Pavla, když jsme v sedm večer dopily kelímek se svařákem a majitel stánku nečekaně oznámil, že už má zavřeno. Celkem i s dětmi nás bylo čtrnáct. Připadala jsem si trochu jako Bilbo, když mu Gandalf namaloval na dveře neviditelnou značku. A to jsem ještě netušila, že během večera se budou trousit další návštěvníci. Ale řekla jsem: „Tak jo.“
 2. Staří a noví přátelé. Ten večer se u nás potkaly moje staré kamarádky s kamarádkami kamarádek, které jsem vůbec neznala. A s jejich dětmi, které neznaly naše děti. A taky s maminkou Betynčiny spolužačky, kterou jsem znala jenom z třídních schůzek a měla jsem z ní trochu strach (z té maminky), protože jsem předpokládala, že má doma určitě vzorně uklizeno a z hlučného večírku v našem 2+1 ji trefí šlak.
 3. Víno a jídlo. Upřímně: na neočekávaném dýchánku nikdo neočekává velké gurmánské zážitky. Rozhodující je kvantita. Chipsy, rozmražená pizza a víno z petky nejsou žádné faux pas. Když jsme vypili naše skromné zásoby, vyplenili jsme vietnamskou večerku v sousedství.
 4. Menší katastrofa. Vzápětí poté, co se účastníci večírku přihnali k nám domů, děti shodily skleněnou lampu, která stála na pianu, a vyhodily v pojistky v celém bytě. Takže čtrnáct lidí se rázem ocitlo na malém prostoru v naprosté tmě a se střepy na podlaze. Když na to teď vzpomínám, ta malá pohroma možná přispěla k euforickému pocitu, že tenhle večírek bude opravdu výjimečný.
 5. Muži. Byli jenom tři. Milan, Martin a můj muž, který stále připomínal, že zítra v devět vstává na víkendovou službu. Ale otvírali víno a byli okouzlující.
 6. Vášnivé diskuse. Tu noc nám měli naslouchat všichni světoví lídři, šéfredaktoři velkých deníků a možná i velení NATO, protože jsme vyřešili většinu témat novodobé české historie i zahraniční politiky. Škoda, že si na většinu objevných myšlenek, které zazněly, vzpomínám jen mlhavě.
 7. Překvapení. Maminka Betynčiny spolužačky, o které jsem si myslela, že ji z našeho večírku trefí šlak, se bavila tak skvěle, že u nás zapomněla šálu a druhý den mi telefonovala, jak se jí to líbilo.
 8. Nepořádek. Drobky z chipsů jsem měla i v posteli, podlaha v dětském pokoji lepila od rozlité šťávy a v Rozárčině psacím stole jsem ještě za tři dny našla nedojedené kůrky od pizzy. No a co? Tyhle následky k neočekávaným dýchánkům prostě patří.
 9. Velkolepé finále. Za rohem od našeho domu je skromný bar Tudle Nudle, kam jsem se s posledními dvěma účastnicemi večírku vydala na „poslední skleničku“. O velké finále se postaral neznámý soused, který mi v pět ráno vylil na hlavu rendlík studené vody, když jsem se na chodníku před naším domem pokoušela procítěně interpretovat Potměšilého hosta a připadala jsem si úplně jako Hana Hegerová. Dodatečně se mu omlouvám. Zasloužila jsem si to. A byla to ta nejdokonalejší tečka za jedním z nejlepších neočekávaných dýchánků, jaké jsem kdy zažila.

10 comments

 1. 😀 😀 😀 Geniální. Neočekáváné dýchánky jsou vždycky ty nejlepší. Mezi svátky jsem šla do jedné hospody na akci, na kterou se mi vlastně ani moc nechtělo. Nakonec se z toho vyklubal jeden z nejlepších večírků za poslední rok. Potkala jsem tam staré znamé, spoustu dalších bezva lidí a výborně se bavila.

  Díky za super článek. Ten závěr mě opravdu rozesmál. 🙂

 2. Bavím se… Zvlášť u představy souseda, kterak v pět ráno vylívá ten rendlík studené vody… Mimochodem, proč se to jmenuje deset ingrediencí … , když je jich jenom devět? 🙂

 3. Neočekávané je to nejlepší nepředstavitelné. Každý by měl zažít něco podobného, na tyto zážitky jsou nejkrásnější vzpomínky 🙂

 4. Milá Báro, pevně doufám,že už připravujete pokračování své Šťastné knihy, Vaše postřehy jsou nepostradatelné pro každodenní „strasti“, jako součást krabičky poslední záchrany! Baví mě, že dokážete nalézt inspiraci i tam, kde by to málokdo čekal. Děkuji Vám.

 5. Tak tohle je ale vážně dobré. Pobavilo, díky. Nad vodou jsem už několikrát přemýšlela, když se v noci u vchodu do našeho paneláku začne nahlas opilecky diskutovat. Ale neb jsem slabší ve fyzice, netuším, co by voda ze 7.patra s dotyčným udělala:-)

 6. Jej, to je super vediet, ze s detmi sa party a spolocensky zivot nekoncia 😀 Dalsi super blog, dakujem! 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s