Být hodný člověk není slabost – je to odvaha!

tiger-in-a-tropical-storm-surprised-1891

Před pár dny jsem v knihkupectví v Londýně v čele žebříčku bestsellerů zahlédla knihu Jak myslet jako predátor (Predatory Thinking). Ten název mě rozesmál. Ještě před pár lety bych si ji určitě koupila. A představovala bych si, že po jejím přečtení se proměním z hodného, pracovitého, býložravého zvířátka, řekněme sysla, ve fascinující dravou šelmu.

Tak jako většina lidí si o sobě myslím, že jsem hodná. Důvěřivá. Poctivá. Tolerantní. Shovívavá. Nesobecká. Ochotná dělat práci za ostatní. Sama si nejsem jistá, do jaké míry je to pravda. Vždyť kdybychom všichni byli tak hodní, kde by se brali ti lumpové a mrchy, ze kterých se skládá ten zlý, chamtivý, líný, vypočítavý a zkorumpovaný zbytek světa?

Každopádně se často setkávám s tím, že lidi vnímají svou vlastní „hodnost“ jako slabost, handicap nebo dokonce hloupost. Mají pocit, že kdyby byli méně hodní, dotáhli by to v životě dál. Jen kdyby dokázali mít ostřejší lokty, být méně ohleduplní a neštítit se tolik nefér triků. Jen kdyby dokázali myslet jako predátor.

Taky jsem tomu věřila. Obdivovala jsem charismatické padouchy a mrchy z filmů a z literatury a toužila jsem být jako oni. Milovala jsem Draculu, vzhlížela jsem ke Scarlett O’Hara, fascinovala mě markýza de Merteuil, ta všeho schopná manipulátorka z Nebezpečných známostí. Nechtěla jsem být hodná, chtěla jsem být nebezpečný a temně přitažlivý predátor.

Problém je v tom, že ve skutečném životě jsem snad nikdy nikoho takového nepotkala. Právě naopak, ti nejcharismatičtější lidé, které znám, jsou většinou ti nejcharakternější. Postupně přicházím na to, že být hodná vůbec není to samé co být nudná a hloupá. Zároveň mi taky dochází, že být hodný neznamená držet se v koutě, být zticha a neříct si o to, co chci, a pak být kvůli tomu naštvaná. Být hodná chce zkrátka spoustu odvahy.

16 comments

  1. Je to těžké, být hodný, pomáhat a myslet na druhé… Ale pro vnitřní pohodu je to lepší, než jít zuby-nehty vpřed 🙂 Díky za krásný článek

  2. Pravda pravdoucí. Ačkoliv predátoři si pravděpodobně myslí pravý opak. Podle mě je také za tím predátorských chováním jen a jen strach. Život,k spoutaný strachem, mě upřímně řečeno, moc nebaví. A osvobodit se z něj, to chce velkou odvahu….

  3. Báro, určitě jděte do kina na Dva dny, jedna noc – to je film přesně na téma Vaší úvahy. Marion Cotillard tam neskutečným výkonem vytváří postavu tak obyčejně ušlechtilou – hodnou, empatickou, nezákeřnou – charismatickou obyčejnou ženskou, která poctivě bojuje za svůj život. Svojí úvahou jste mi dojem z filmu jenom podtrhla, tak si ho, prosím, nenechte ujít. Vím, na 100 procent, že Vás dostane….

  4. Vždycky jsem o sobě tvrdila, že jsem hodná, až jsem blbá. Postupem času jsem si ale uvědomila, že hodnost je jedno z nejcenější vlastností. Hezky napsáno…

  5. Hmm, já jsem taky jeden z těch hodnejch blbců a v tomhle světě vyloženě trpím 😦 Už to došlo tak daleko, že jsem doma zakázal sledovat zprávy…

  6. Kdysi jsem taky míval pocit, že hodní jsou ti slabí a predátoři ti silní. Život mi však ukázal, že většinou opak je pravdou. Mnozí z takzvaných predátorů jsou ve své podstatě vystrašení sobečci, kteří svůj strach dobře maskují rolí drsňáka. Zažil jsem, ale mnohokrát, že když došlo na to projevit svoji odvahu skutky, byli zalezlí v koutě. Děkuji za krásné úvahy a přeji mnoho inspirace a vše dobré v příštím roce.

  7. Nesouhlasím: být hodný znamená mít strach, že když projevím své špatné stránky, nebudu lidmi přijímána, nebudou mě mít rádi. Být hodná znamená žít v ulitě a strach projevit to, kdo opravdu jsem, i s mými negativními vlastnostmi.

    1. Jitka nemyslím, že byť dobrý = byť slabý. Nie je to o tom, či si INÍ ĽUDIA budú myslieť, že som dobrá. Mne osobne sa v tomto smere veľmi páčí text z Biblie – VŠETKO ČO CHCETE ABY VÁM ĽUDIA ROBILI, ROBTE TIEŽ VY IM. Je to o AKTIVITE – sama začať robiť dobré skutky voči iným. Nemusím byť slabá a prispôsobpvať sa. Môžem predsa byť ústretová a ohľaduplná, lebo taká byť chcem. Nie preto, lebo mám strach, či ma iní budú mať radi…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s