„Když nepadáte, znamená to, že se moc nesnažíte se zlepšit.“

Snímek obrazovky 2014-11-13 v 23.32.06

Tuhle nevyžádanou radu jsem dostala od Rozárčiny lyžařské instruktorky před třemi lety v Krkonoších. Na konci lekce na mě obě čekaly u bufetu dole u vleku a pozorovaly mě, jak sjíždím sjezdovku směrem k nim. Od deseti let, kdy jsem sama absolvovala lyžařskou školičku, jezdím v podstatě pořád stejně. Opatrně, pomalu, se špičkami lyží natočenými trochu k sobě, aby se mi to moc nerozjelo. Nevypadám přitom dvakrát půvabně, ale má to tu výhodu, že prakticky vůbec nepadám, nemám sníh v rukávech ani za krkem a vždycky se nějak doštrachám k bufetu, kde si konečně můžu dát svařák.

Rózina instruktorka, Adéla, mě upozornila na něco, na co jsem od doby svého dětství dávno zapomněla: že občas na lyžích spadnout je úplně v pořádku. Může to být dokonce nutné, pokud si chcete vyzkoušet něco nového.

Vzpomněla jsem si na ni, když jsem narazila na postřeh jednoho trenéra závodních lyžařů: fyzička podle něj tvoří jen čtyřicet procent úspěchu. Dalších třicet představuje technika a zkušenosti. A zbývajících třicet procent přináší ochota riskovat a tedy i někdy spadnout.

Myslím, že to platí nejenom v lyžování. Dělat to, co už umím je fajn, ale jedině když se odhodlám spadnout, udělat ze sebe úplného pitomce, riskovat neúspěch, můžu si vyzkoušet něco, co jsem nikdy předtím nedělala: tančit na stole, uvařit crème brûlée, udělat na hodině jógy stoj na hlavě. A zkoušet nové věci je pro mě určitě způsob, jak být šťastnější.

4 comments

 1. To je moc hezky řečeno, díky. Asi by si to měl člověk vždycky uvědomit, když má dojem, že zrovna spadl a pěkně si natloukl. Nebo když má strach, že si natluče 🙂
  Jak by asi vypadalo bruslení, nebo lyžování, kdyby ho člověk provozoval jako někdy provozuje vlastní život 🙂
  Před časem jsem se učila krasobruslit… dcera chodila do školy bruslení a byl tam paralelně i kurz pro dospělé. Na konci hodiny jsme se předháněly, kdo častěji spadl. Ona z menší výšky při takových těch dětských pokusech o jízdu, já z větších výšek při pokusech o piruetu nebo o tzv. trojku (otočku na jedné brusli), při snaze jezdit na vnějších hranách a klopit střídavě vnější a vnitřní hranu. Při snaze dělat to, co umím na pravou nohu, i na levou nohu. Strašně mě to učení bavilo. Pády byly součástí. No a že to okukovalo spousta rodičů těch dětí, co přišli na kurz?? To jsem si v tom zápalu výuky ani neuvědomovala. Bylo to prostě super!

 2. Moc krásné a pravdivé. Já jsem se dlouho limitovala tím, že musím být ta „paní dokonalá“ a neexistovalo, aby mě snad někdo viděl něco se učit. Ne, že bych nechtěla…., ale já se přííííšerně styděla. Dneska je to jinak a jsem šťastná, když poznávám nepoznané, hledám nehledané a učím se….být 🙂
  Krásný den…Kat….

 3. Tak pod to se mohu jen a jen podepsat. Jako instruktor lyžování to mohu potvrdit – kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti. Chybami a pády se člověk učí!

  Já mám podobnou zkušenost i s mluvením anglicky. Znám spoustu lidí, kteří umí angličtinu daleko lépe než já, ale nejsou schopni se dorozumět. Než aby vyslovili větu gramaticky správně či neúplně, tak si to tak dlouho v hlavě rozmýšlejí, že v podstatě neřeknou vůbec nic. My, co se nebojíme, tam prostě něco hodíme, na nějaké časování kašleme (stejně jako polovina Amíků), ale v pohodě se dorozumíme. A z oněch pádů (= když řekneme něco blbě) se poučíme a příště už v této situaci neklopítneme.

  Mimochodem – na jednom docela dost pokročilém kurzu lyžování nám učitel řekl – hmmm., je vidět, že se moc bojíte pádů. Tak teď budeme padat schválně. A opravdu – následujících deset minut jsme jen a jen padali. Ano, modřiny nějaké drobné byly, ale pochopili jsme, že padat není nic hrozného. A od té doby jsme také jezdili o dost lépe.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s