Proč máme potřebu se shazovat, aby nás ostatní měli rádi?

Ladies-Bar

Když mi moje dcera Rozárka nese ukázat obrázek, který nakreslila, už dopředu hlásí: „Ten se mi nepoved.“ Vím, co to znamená. Potřebuje slyšet, že obrázek je krásný. Ona sama si ve skutečnosti nemyslí, že obrázek se jí nepovedl – v tom případě by mi ho neukazovala. To, co nakreslila, se jí líbí, ale nezdá se jí dost důležité, že se to líbí jí samotné. Potřebuje ujišťování od někoho jiného. A vybere si na to mě nebo mého muže, protože ví, že jí ho s nadšením poskytneme. Kdyby chtěla slyšet nemilosrdný názor nezúčastněného kritika, půjde za svou starší sestrou Betynkou, která jí s vrozeným taktem všech starších sester řekne: „Takhle se liška vůbec nekreslí a to slunce, to je úplně špatně, a tadyto má být muchomůrka nebo deštník?“

Když se sejdu na víno se svými „dámičkami,“ konverzace probíhá podobně.

Monika řekne: „Máme doma takovej bordel, že pod těma vrstvama už se usazuje plíseň. Okna jsou tak špinavý, že v kuchyni je úplný šero.“

Renata řekne: „Po našem posledním večírku jsem měla takovou kocovinu, že jsem se k pacientům radši moc nenakláněla, aby necítili, jak to ze mě táhne.“

Já řeknu: „Čekám, kdy u nás zazvoní sociálka. Včera mi Rozárčina učitelka napsala dopis, že Róza už dva měsíce nenosí ve škole bačkory. Ztratila je a prý se to doma bála říct!“

Kamilka řekne: „Jáchym dostal další kouli z matiky.“

Rebeka řekne: „Včera mi málem sebrali řidičák.“

Pavla řekne: „Mám nejhorší vlasy na světě.“

V tajném kódu ženské konverzace to znamená, že na tom ještě nejsme tak zle, že se máme rády a že se navzájem podporujeme, protože každá z nás najde a vytáhne na světlo něco, v čem je horší než ostatní. Ve skutečnosti samozřejmě chceme slyšet, že to s námi není tak hrozné a že my ostatní máme doma ještě větší nepořádek, ještě zanedbanější děti, náš alkoholismus je ještě pokročilejší a vlasy ještě horší. A když se o tom navzájem ujistíme, cítíme se na světě líp.

5 comments

 1. Normálně by mě napadlo, že je to taková ta typická čecháčkovská snaha si stěžovat, jak jsme na tom blbě, jak nám nic nejde a tak. Ale teď mě napadlo, že je to vlastně super, protože je to alespoň ukázka toho, jak blízcí si tady lidi mohou být, že nemají naopak potřebu nic předstírat, ukázat se z té horší stránky… a věcí, že ti druzí je takové přijmou. Vlastně je to moc pěkné :-))

  1. něco ukázat jako typicky „čecháčské“ je přesně ono sebeshazování. Jakože jsme něco horšího než ostatní. Mohu vás všechny bezpečně ujistit, že jestli je něco typicky čecháčské, tak je to bezesporu také typické pro zbytek světa. Tahle sebedehonestace mě neskutečně vytáčí.

   Stejně tak ono téma, které autorka řeší ve článku. Nechápu to sebeponižování. Komu, čemu si chcete co dokázat? To si sami sebe opravdu tak hodně nevážíte? Žádná sebeúcta? Řekl bych že chlapi tohle sebepoškozování tak často nedělají, a já osobně se mu vyhýbám se vší vervou. To samé vyžaduji i po ostatních.

   A jestli už i děti mají takovouto potřebu, pak je to varováním, jak brzy a snadno přeberou všechny naše špatné programy.

   To co autorka popsala, není snaha být ukonejšený, to je oslava prohry, na úkor vítězství. A strach převzít zodpovědnost za to, že se vám daří, že uspějete, že vyhrajete. Je to oslava porážky a to nelze ničím omluvit. Je to slabost.

 2. Neviem, či to nazvať čecháčkovské, ale rozhodne je to nízka sebaúcta (či, jak sa to volá… self-esteem?) Prečo sa proste nespýtať: páči sa ti to? Ak uchcem ten názor. A to ďalšie zhadzovanie samej seba… To je fakt na palicu. Čo si kus hadru?

 3. Tento článek právě popřel můj pohled na věc… Osobně nesnáším stěžování – ať už moje či cizí… Na druhou stranu sám se shazuji, například když taktéž představuji své kresby.

  Děkuji tedy za nový pohled 😉 Asi i stěžování má svou světlou stránku…

 4. Jeeej tak tento článok ma rozosmial! 😀 Super, vážne! 🙂 Najmä tá strata papučiek (bačkúrek) :DDD Kto by to povedal že to má Rozárka doma také ťažké… :))))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s