Serepetičky, kterých se asi nikdy nezbavím

IMG_2072

Myslím, že vyhazovat staré krámy je velmi osvobozující. Přesto si nechávám na poličce v kuchyni tuhle sestavu naprosto zbytečných, nefunkčních, kýčovitých a často i docela ošklivých předmětů, které mají společné jedno: pojí se k nim nějaké vzpomínky.

 • Když to vezmu zleva, ty mušle na slaměné mističce jsou z našich prázdnin v městečku Ulcinj v Černé Hoře. Děti si v deset večer chodily na korzo pro cukrovou vatu, ještě po půlnoci bylo takové horko, že jsme seděli s nohama v lavoru se studenou vodou a ve čtyři ráno začínali zpívat muezzinové v okolních mešitách.
 • Toho hnědého panáčka se srdíčkem mezi nohama (já vím, vypadá to trochu divně, ale to nebyl záměr) vyrobila pro Betynku slovenská holčička na družebním zájezdu do Bratislavy.
 • Perníkové srdíčko s nápisem Rodičům nám děti koupily, když šly s babičkou na Matějskou. Evidentně to bylo efektivnější než kupovat jedno srdíčko Mamince a jedno Tatínkovi.
 • Ten abstraktní válcovitý předmět vedle je prý loutka čarodějnice, kterou Rozárka vyrobila na výtvarce, a vedle ní vykukuje plyšový lemur (nebo co to je) z vázičky, která vznikla na hodinách keramiky.
 • V dolní řadě vlevo jsou suvenýry dětí z prázdnin v Chorvatsku s mým tátou a jeho ženou helenkou: srdíčko z mušlí a ten příšerný koloušek s tyrkysovými třpytkami.
 • A potom moduritové Colosseum, které si Betynka přivezla ze školního výletu do Itálie (ale ve skutečném Colosseu nebyli).
 • Skleněná nádobka uprostřed pochází ještě z posledního bytu, kde bydlela moje máma.
 • Kde se vzal dřevěný pes, to vůbec netuším.
 • A ta hromádka vedle něho je sbírka pidipokladů, které se nachomýtly tak různě a už je asi nikdo neroztřídí.

Utírat pod tím vším prach je dost k vzteku, takže to nedělám moc často. Myslím, že estetická hodnota té sbírky není nulová, ale spíše záporná. Přesto se na ní koukám ráda každý den, protože mi připomíná, kdo jsme a že k sobě patříme.

13 comments

 1. Taky mám pár takových kousků a vztekám se, když mám pod nimi utírat prach, ale bojím se, že když je vyhodím, že s nimi vyhodím i tu konkrétní vzpomínku.

 2. Každý z nás by doma určitě našel podobných skvostů hromadu, já sama taky nemám sílu je vyhazovat, dotváří náš domov, to teplo a útulno…

 3. Já bych na to vytvořila vzpomínkovou krabici a venku bych nechala jen tu skleněnou nádobku uprostřed. Tu bych nutně potřebovala vidět každý den.

 4. Viděla jsem konferenční stolek (IKEA? … asi…), který má pod sklem mřížku právě na tyto poklady… Přijde mi to jako fajn způsob archivování… Dá se obměňovat, doplňovat…

 5. Já sice taky ledacos schovávám, ale po letech už třeba nevím proč, nebo změním názor, tak toho sice moc neubývá, ale přece jen, občas něco a někdy je i to příjemné. Radikální ale nejsem, zbavit se všeho.

 6. Takových drobností různě poschovávaných nám nesčetně. Něco je, když si blbost koupí člověk sám, ale když ji dostane, tak je to… nevím. Schovávám si takto kaštany a listy a obrázky a různé pidi věci…

 7. Už dlouho jsem se tak nezasmála. Až mi od smíchu tekly slzy. Mám 3 děti a pořád po baráku nacházím jejich stopy. Na půdě mám několik krabic takových skvostů. Dneska už nosí jenom ta nejmladší, u těch starších jsem ráda, že přinesou sami sebe. Ale když někde najdu nějakej ,,dárek´´, kterej mi před lety udělali nebo od někud přivezli dneska už dospělé děti, tak prostě nemám sílu to vyhodit…

 8. Na takové věci mám speciální krabici anebo místo na poličce. Je jisté, že některé věci prostě nevyhodím (někdo mi je dal, mám k nim nějaký vztah).

 9. Není nad to, vidět s největší pravděpodobností vlastní „dílo“ (čtyřlístek vlevo nahoře u mušlí), že není na vyhození, to mne zahřálo u srdce. A článek mne moc potěšil, neb jsem na tom podobně, jedna fotka by nestačila.

 10. Vím přesně o čem mluvíte 🙂 tyto věci zkrátka nejde vyhodit. Na podobné artefakty máme doma velkou krabici, kde všechno schováváme. Potom, když to člověk otevře po letech, je to pěkný pohled a začnou se vynořovat vzpomínky:-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s