Kaštany mi dělají radost, i když je vůbec na nic nepotřebuju

horse-chestnut

„Proč vlastně sbíráme kaštany?“ řekla včera dopoledne moje kamarádka Bára, když se zastavila pod stromem a jeden mimoděk strčila do kapsy. Rozhodně neměla v plánu vyrábět z nich zvířátka s nohama ze sirek anebo jich plnou igelitku odnést myslivcům na krmení lesní zvěře. Stačil jí jen jeden. Prostě jen tak.

Taky je sbírám. I když na zvířátka z kaštanů jsou už moje děti trochu velké (momentálně je zcela zaměstnává gumičkování). Úplně nejradši mám ty hodně čerstvé, vlhce hladké, jak se právě vylouply z pichlavé slupky. Líbí se mi cítit v ruce tu jejich kulatost. Líbí se mi i to, že jenom tak bezúčelně padají ze stromů. Přesně takhle by myslím měly vypadat malé dárky pro radost: nečekané, krásné, veselé, a z praktického hlediska nepoužitelné.

Potom ten kaštan obvykle strčím do kapsy podzimního kabátu, zapomenu na něj, a znovu ho najdu zase až za rok, seschlý a svraskalý, když ten kabát znovu vytáhnu ze skříně.

18 comments

 1. Tuhle otázku jsem si nedávno taky kladla. Taky jsem blázen do sbírání kaštanů a ty čerstvě vylouplé miluju. I pro mě jsou kaštany malým dárkem.

 2. Milá Báro, já kaštany sbírám taky. Taky vůbec nevím proč. Podle mě jsou prostě kouzelný. A navíc jsem kdysi dávno někde četla, že člověk má v kabelce/batohu/kapse vždy nosit tři kaštany. Tak je na čase vyhodit ty loňský a do kabelky přidat ty čerstvý. K peněžence, klíčům, jelenímu loji, malý nivee a čelový baterce :)) přeju krásný podzim! Andrea

 3. mám to taky tak… i když mám v košíku plno kaštanů a stejně se zase ohnu pro nový, který najdu..miluju kaštany…:-))

 4. Kaštany jsou krásné a milé do ruky. Strkám je do kapes právě pro to. Ale jsou i zdravé. Kaštany působí proti revma, žmoulat ho v ruce má tedy i léčebné účinky. Ale to je jen takový bonus k tomu že jsou prostě krásné….

 5. Babička mi vždycky říkala, že spousta lidí má kaštany v pytlíčku pod polštářem. Prý vytahují z těla nemoci.

 6. Mám v kapse bundy ještě z loňska mrňavý kaštánek… možná už jsou to dva roky, asi jo… pokaždé, když ho najdu, udělá mi stejnou radost jako nový čerstvý. 🙂

 7. Milý článek. Také dávám kaštany do každé kapsy, kterou mám. Jsou rozličných tvarů a žmoulat je při čekání na šalinu je prostě příjemné. 🙂

 8. Moje babicka je davala do pradelniku proti molum….:-), takze jsme bud realisticke romanticky anebo pragmaticke realistky, kdyz jsou kastany v kapsach cely rok…:-)!

 9. Vidím, že je nás tu hodně, které sbíráme kaštany. Já po cestě z práce a také si je dám do kapsy u bundy a další do kabátu a některé do misky na okně, kde vždy ty staré vyměním za čerstvé. A slyšela jsem, že proti molům jsou květy kaštanů.

 10. tak se mi zdá, že je to celonárodní sport, také sbírám a také vyhazuju až za rok.
  Někde jsem četl, že kaštany jsou přirozený biorezonátor, tedy, že nějak harmonizují prostor a tak.
  Ale asi kdyby nebyly příjemné, tak si je nesbíráme, takže něco na tom možná bude.,

 11. To mi mamka předevčírem cestou z práce donesla 3 kaštánky, řekla, tenhle máš pro štěstí.. „štěstí“ přišlo během vysávání a po vysávání jsem za ní došla se slovy, že jsem si vysála štěstí. Trochu mě to zamrzelo, ale co se dá dělat :).

 12. A to já zase četla, že kaštany vysávají negativní energii, proto jsou po delší době takové seschlé, zcvrklé… A tak je taky sbírám se železnou pravidelností do misek a roznáším po pokojích 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s