Vědci objevili rovnici na štěstí: máme prý snížit svá očekávání. Mně se to ale úplně nezdá.

Wall_Mural_-_Golf_Course_Window

A je to tady. Výzkumníci z britské University College London nasbírali data od 18 tisíc lidí z celého světa a na jejich základě vymysleli rovnici na co největší štěstí v každodenním životě.

Vypadá takhle:

screenshot_479

Vážně, to není vtip. A kdyby byl, nikdo mimo tým neurovědců pod vedením dr. Robba Rutledgea by to nejspíš nepoznal. Naštěstí to přeložili i do lidské řeči: jsme šťastnější, když skutečnost v dobrém slova smyslu předstihne naše očekávání. „Často se říká, že jsme tím šťastnější, čím méně očekáváme. Zjistili jsme, že je na tom něco pravdy: když jsou očekávání nižší, je pravděpodobnější, že realita je překoná, což má pozitivní vliv na náš pocit štěstí.“

No já nevím.

Jistě, když má o víkendu podle předpovědi lít jako z konve, a nakonec je jenom pod mrakem, vnímám to jako docela „pěkné“ počasí, ale kdybych čekala slunce a modrou oblohu, budu mít pocit, že je trochu „ošklivo.“

Rovnice ale nebere v úvahu jeden velký zdroj radosti: těšení.

Já vím, že těšení na cokoli je ošemetné, protože může vést ke zklamání. Když si od zítřejšího večírku slibuju, že to bude nejúžasnější party všech dob, nejspíš si koleduju o rozčarování. Myslím si ale, že stačí, aby se člověk uměl těšit správně.

Mám na to svůj recept. Návod na správné těšení.

 • Za prvé, těšení by nemělo být příliš konkrétní. Ať už se těším na cokoli, nepředstavuju si to v příliš jasných obrysech. Nemaluju si před očima detailně situace, které bych chtěla zažít, nebo lidi, které potkám. Vnímám to spíš jako takovou hodně rozmazanou záři.
 • Za druhé (dobrá, v tomhle trochu souzním s dr. Robbem Ruthlegem) nenechávám těšení rozhořet jako plápolající táborák, spíš ať jen příjemně doutná jako kulisa v pozadí.
 • Za třetí, těšení používám jako zdroj energie k různým i méně příjemným činnostem, které očekávanému zážitku předcházejí: třeba vyřídit si na úřadě cestovní pas, sehnat si hlídání na večer s velkým V nebo usmažit dvě kila řízků.

6 comments

 1. Přesně tak, jak to tvrdí rovnice, jsem nad tím přemýšlela mnoho let. Nakonec jsem si ale u sebe místy začala všímat jejího „vedlejšího účinku“, kterej mi v důsledku připadá mnohem horší než to, jestli zrovna mám nebo nemám pocit štěstí. (A kvůli kterýmu jsem tenhle přístup velmi rázně zavrhla.) Občas se mi totiž začalo stávat, že jsem věci viděla dopředu až příliš černě, někoho jsem zbytečně podceňovala (většinou hlavně sebe) a ztrácela jsem obecně důvěru ve věci, lidi a dění kolem.
  Jestli v té rovnici není ještě nějaký nevyslovený háček, zdá se mi, že jim to v tomhle opravdu tak trochu hapruje. Člověk to s tím „nižším očekáváním“ nesmí přehánět. 😉 Těšení se je skvělá věc a v článku se to povedlo hezky vyslovit. =) Ať žije pozitivní přístup!

 2. Těšit se na něco je rozhodně lepší než se netěšit, bát, nebo otravovat 🙂 Ale ještě úplně nejlepší je užívat si i to smažení řízků (třeba jak můj manžel :-)) a pak i tu dovolenou 🙂 Očekávání může přinášet zklamání, ale jestlipak to vědci zas neženou k rezignaci na to dobré a nejlepší :-)) Podle mě se se vším musí zacházet velmi opatrně. Nejsilnější štěstí je to nepodmíněné… jenže než toho člověk dosáhne, tak mu beztak nezbývá než očekávat a těšit se a případně občas překonat nějaké to zklamání. Jak říká můj manžel: těch zklamání už bylo a přežil jsem :-))

 3. „Návodem na správné těšení se“ jste uhodila hřebíček na hlavičku 🙂 To je ono! Těšit se člověk má, ale ne až moc. Vždycky mi přišlo jako nesmysl, když někdo říkal, že se radši netěší protože to pak nevyjde. A přitom „těšení se“ je kolikrát mnohem lepší než To na co se těšíme. Krásný už skoro podzim, Maru 🙂

 4. natually like your web site but you need to take a look at the spelling
  on several of your posts. Several of them are rife with spelloing issues and I too find it very troublesome to
  inform the truth then again I will certainly come back again.

 5. certainly like your web-site but you need to test the spelling on quite a few of
  your posts. Several of them are rife with spelling issues and
  I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I’ll certainly
  come back again.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s