„I když zbývá jen poslední den prázdnin, pořád ještě je to celý jeden den volna.“

106133-original-ueffg

Na gymplu jsem měla francouzštináře, starého elegantního pána s prvoprepublikovým šarmem. Bydlel jen kousek od nás, úplně sám, jenom se svým obřím vykrmeným basetem Sandym, který měl v jeho panelákovém 2+1 vlastní pokoj. A pokaždé, když jsem ho během prázdnin potkala při venčení psů (my jsme tenkrát měli Míšu, nevyzpytatelného čau-čau), povzdechl si: „Už se nám to krátí!“ Nezáleželo na tom, jestli byla polovina července nebo poslední týden v srpnu. Jakmile prázdniny začaly, hleděl na jejich konec a ten se mu zdál příliš blízko. Prázdniny se podle něj „krátily“ od svého prvního dne, už ve chvíli, kdy mně ještě připadaly úplně nekonečné.

Před týdnem jsem tuhle historku vyprávěla svému tátovi. Taky je učitelem na gymplu. A taky má rád prázdniny. Trochu se rozčílil. „I když zbývá jen poslední den prázdnin, pořád ještě je to celý jeden den volna!“ řekl.

Tenhle dvojí přístup k odpočítávání času mě zaujal. Jakkoli dlouhé prázdniny nebo dovolenou si můžu zkazit tím, že budu od začátku odpočítávat čas zbývající do konce. Ale taky můžu přestat přemýšlet o tom, kolik času už uběhlo, a na ten zbývající se dívat jako na neporušený celek. Zbývají ještě dva dny dovolené? Bezva! Jsou to ještě celé dva dny.

Já mám právě teď před sebou týden dovolené. Ano, celý týden!

6 comments

  1. Mám před sebou poslední volný pracovní den, v pondělí nastupuji do své první práce, takže tenhle příspěvek mi sedl. Jdu si naplánovat nějaký výlet.

  2. Já jako děcko jsem to taky poslouchala pořád. Mamka mě už v půlce prázdnin posílala učit a zběsile nakupovala sešity a různý pomůcky. Snad tak nebudu taky jednou bláznit 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s