Čemu mě naučily vši

IMG_1656

Tuhle sbírku najdete na mojí kosmetické poličce v koupelně.

Přesně si vzpomínám na okamžik, kdy jsem poprvé ve svém dospělém životě uviděla veš. Bylo to před pěti lety cestou na dovolenou do Bulharska, ve frontě na záchod na maďarsko-srbské hranici. A ta veš se procházela ve vlasech mé dcery Betynky. Byla černá a vypasená.

„Koupíme někde Orthosan a umyjeme dětem hlavy,“ mávla jsem lehkomyslně rukou, matně si vzpomínajíc, jak snadno se vši likvidovaly v době mého dětství. Bylo to poprvé a neměla jsem ponětí, jak houževnatému nepříteli budeme čelit. V srbských ani bulharských lékárnách samozřejmě Orhosan neměli a balkánským odvšivovacím prostředkům se naše vši hlasitě vysmály. Během několika dnů zamořily celý zájezd, šest dospělých a šest dětí.

Jenže to byl teprve začátek.

V následujících pěti letech chytly moje děti vši nejméně dvacetkrát. Nesčetněkrát mě dohnaly k zoufalství a pocitům beznaděje. Ale taky jsem si díky nim osvojila spoustu cenných vlastností.

Díky vším jsem se naučila…

 • …přijmout fakt, že nejsem dokonalá matka. Jak jinak se taky smířit s tím, že právě vaše děti jsou ty černé ovce, které dotáhly vši na lyžarskou dovolenou v Alpách, na letní tábor nebo na narozeninovou oslavu spojenou s přespáním u kamarádky.
 • …pokoře. Neznám účinnější lekci z pokory, než když vám už potřetí za sebou telefonují z mateřské školky do práce, že si musíte pro Rozárku okamžitě přijít, protože má hnidy,
 • ...trpělivosti. Umím plést, háčkovat, korálkovat i vyšívat křížkovým stehem, ale žádná z těchto činností se ani zdaleka nevyrovná nekonečné titěrné piplačce při vybírání hnid.
 • …téměř profesionální znalosti odvšivovacích prostředků. Diffusil, Paranit, Liquido, Parasidose, Effective, Všiven… vyzkoušela jsem už každý z nich. Včetně Orthosanu pro psy.
 • …snášet ponížení s pokerovou tváří. Když vám školnice ve dveřích mateřské školky vysvětluje, že musíte doma dodržovat aspoň základní pravidla hygieny, zatímco kolem vás se ze školky courají ostatní maminky a zvědavě lapají útržky vašeho rozhovoru, nezbývá, než mlčet a držet hlavu hrdě vztyčenou. A myslet na to, že se teď nesmíte podrbat ve vlasech.
 • …přiznat svou chybu. „Ano, vaše děti chytly vši pravděpodobně od mých dcer, když u vás přespávaly po tom nádherném dětském karnevalu.“
 • …pochopit, že nic není definitivní. Válka proti vším nikdy nekončí. To, že jste se jich jednou zbavili, nic neznamená. Ony se vrátí. A znovu. A znovu. Ale když se to stane po dvacáté, už víte, že se z toho nezhroutíte. A to je ze všech lekcí možná ta nejcennější.

25 comments

 1. U náse se osvědčuje francovka s olejem, půl na půl, do spreje, postříkat, zabalit vlasy, cca na hodinu. A pak horko-těžko vybírat ty hnidy. I když naposledy jsem si na to půjčila od kamarádky super hřeben (stojí 30 Euro), má hrozně husté a dlouhé trny, kovové a tím a směsí jedlé sody s vodou (zřejmě to ty vlasy trochu připraví na ten hřeben) jsme cca za 4 hodiny měly klid. Tedy ruce se mi loupaly ještě 3 dny, asi tou sodou a dceři trochu zesvětlaly vlasy, ale zatím se držíme. Má hrozně husté vlasy po pás a je jí 15… Takže opravdu nikdy nekončící příběh… Dceři je naposledy našla kadeřnice, také dost potupné, když vám řekne před ostatními, že dcera má hnidy a všechno potom stříka dezinfekcí… a pak jsem šla na řadu já a projížděla mi vlas po vlasu…naštěstí jsem to ustála… Držím palce!!!

  1. Ano ano! Na scénku u kadeřnice jsem zapomněla, to máme za sebou také. Kadeřnice vyhodila Rozárku ze „salonu“ už s namočenou hlavou, lomila rukama a hlasitě vykřikovala, že musí všechno vydezinfikovat. Naštěstí to nebylo kadeřnictví, kam chodím pravidelně 🙂

 2. Píšeš mi z duše 🙂 ale my vyhráváme !!! ARPALIT NEO – v obchodech pro zvířata za cca 99 Kč. Speciál pro koťata a štěňata, takže extra jemný. Za 5 min ničí včetně hnid a díky bambusovému oleji krásné vlasy. Léty prověřeno – neničí ani malé děti 😀 … a věř, při mých vlasech 😀 vím o čem mluvím …

 3. Též se mi jen při slově veš dělá zle po těle i po duši. Nikdy nezapomenu, když jsem po mnoho večerů vybírala své třináctileté dceři vši z vlasů do půli zad. Nikdy nezapomenu, jak jsem po každém mytí vlasů prohlížela vanu, zda tam něco neplave…. hrůza. Kdo neprožil, nepochopí.

 4. Poprvé jsem je dostala v první třídě. V té době jsem měla krásné husté vlasy. Máma koupila něco agresivního. Tím mě myla až do čtvrté třídy, pak v páté už jiný přípravek a nakonec naposledy (musím zaklepat) jsem je měla v šesté třídě a to pomohl octový zábal. 🙂 A nevypadalo mi po něm tolik vlasů jako u předchozího šampónu.

 5. Stačí mně jen číst a už se drbu ve vlasech 🙂 Poprvé jsme měla vši ve třiceti letech, přinesl je syn ze školky, tehdy jsem to hrozně prožívala…plyšáky, kteří se nemohli prát, tak do sáčku a šup s něma do mrazáku 🙂 Když je donesl asi po třetí, už jsem to brala vlažněji.
  Naše vychytávka…každé ráno máznout za uši kapku Tee Tree olejíčku.
  Přeji hezký den. Veronika

 6. Skvělé. Snášet ponížení s pokerovou tváří :-D. A myslet na to, že se ted‘ nesmíte podrbyt ve vlasech. Skvěle mě to pobavilo 😉 . Tohle pravidlo znám 😀

 7. U nás v rodině jsme je měli naštěstí jen jednou, schytala jsme to já a brácha – dva s nejdelšími vlasy z celé rodiny. Ale naštěstí stačilo použít nějaký prostředek pro zvířata dvakrát na noc a vším jsme dali vale. Snad se jen tak nevrátí 🙂

 8. Dceři objevili vši taky v kadeřnictví, to byla vždy moje noční můra a stalo se!
  Opustila jsem kadeřnictví a přemístila se hned vedle do lékárny, kde jsou koupila Pedicap oil, fungoval skvěle a byly po něm i pěkné vlasy. K tomu jsem dokombinovala ještě taky Alpu, protivší šampony, žehličku na vlasy a podruhé nás zatím vši už nenavštívily, pěknej hnus.

 9. Na to mám stoprocentní radu – krátké odbarvené vlasy. V životě jsem vši neměla, ba ani Stela, přestože (zatím) není odbarvená. A to jsou vši ve škole každou chvíli. My kraťošky jim prostě nechutnáme!

 10. …duslednosti. Důsledně zenu všechny 3 dcery po návratu z tábora, připadně školy v přírodě, od domovního prahu do koupelny nad vanu, kde vlasy jim vlasy (dlouhe do pasu) v předklonu procesavam. Holky to samozřejmě miluji a jeste před dojezdem autobusu všem dětem zlepšují náladu tím, jak barvitě líčí utrpení, které je doma čeká. Ostatní děti se radují, ze nemají tak kruté matky.

  …nedůvěřivosti. Po loňském „zavšiveném“ létě, kdy si to přes veškerou snahu předávaly z jedné na druhou, jsem si nedůvěřivě prohlížela každou hlavu, která se dostala do vzdálenosti kratší než 50 cm od té jejich…..Bylo to vysilující.

  …sebeovládání. Mohla jsem si prsty ukousat, abych se nevrhala na každé smítko, které se mi „v okolních hlavách“ nezdálo. Většinou jsem vydržela. Nevrhla jsem se ani na hlavu našeho ředitele, přestože to na jedné poradě dalo vážně fušku. O čem byl meeting, nevím.

  Vidíš Báro, může být ještě hůř :-)!

 11. Jsem učitelka, která čas od času musí být tím poslem špatných zpráv. A přestože se snažím být taktní, informaci o veškách ve vlasech dítěte sděluji zároveň s chlácholením, že na tom nic není a že se to může stát každému, už mě pár rodičů pěkně seřvalo. Co si to dovoluju, obvinit je z něčeho takového, nejsou přece žádné „socky“! Takže – rozumní rodiče, děkuji za pochopení…

 12. Jak mě potěšilo milá Báro, že v tom nejsem sama a navíc jsem se Vašim komentářům od srdce zasmála! Díky za zvednutí nálady a zvýšení odolnosti (proti vším).

 13. Trapnú scénu v kaderníctve máme za sebou tiež 🙂 Krvi by sa vo mne nedorezal… 🙂 ale trebalo konať. Na prvú šupu zabral zábal s kokosového oleja, jablčného octu a tea tree podľa tohto návodu http://www.kokosovyolej.net/ako-sa-rychlo-a-bezpecne-zbavit-vsi/ A samozrejme prejsť žehličkou na vlasy a dobre povyčesávať. A všetko oprať – z postelí, uteráky, oblečenie (hlavne to, čo sa oblieka cez hlavu)…

 14. Jen tedy k tomu táboru: rodič, který podepíše bezinfekčnost, a pak stejně pošle na tábor děti zavšivené (a v tom konkrétním případě, který zmiňuji, i celkově zanedbané), stane se (v nepřítomnosti) terčem nadávek i černých vzpomínek nejen vedoucích, ale i rodičů všech dětí na táboře. Aneb jak jsem se v osmnácti marně zbavovala vší. Půl roku.

 15. Všechny problémy s vešmi (proč mi to podtrhuje, když to skloňuju správně?) je dobré pořešit rovnou s veterinářem. Oni mají už své vlastní a mnohem silnější přípravky, ty na lidi je lepší vůbec nekupovat 🙂

 16. Dcera mi taky nedávno donesla vši a úplně tvoje pocity chápu, přesně tak jsem se cítila i já, plná zoufalství, protože Nelka má hodně dlouhé vlasy a za žádnou cenu jsem jí je nechtěla ostříhat, tak dlouho je pěstujeme, tak jsem se pustila do boje, díky Liquidu Forte teda úspěšně, ale na to vyčesavání v životě nezapomenu, to pro mě byl opravdu HNUS když to tak řeknu. Moje nervy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s