Proč se pořád vracím do Karlových Varů, ať chci nebo nechci

V neděli jsem strávila pár hodin v Karlových Varech. Do města, kde jsem vyrostla a zažila tam všechna nejdůležitější dětská i puberťácká dramata, jsem se vrátila jako turistka a letmá návštěvnice festivalu. Nikdo z mojí rodiny už tady nebydlí. Připadala jsem si skoro nepatřičně, když jsem nechala auto na placeném parkovišti a vydala se hledat kavárnu, kde bych si mohla nabít telefon. Jak to, že jsem tady najednou cizí? Nostalgie, kterou zažívám, když si prohlížím černobílé fotky z dětství, se mi doslova přelila přes hlavu se všemi zvuky, obrazy a vůněmi.

Zastavila jsem se u domu, kde jsme bydleli posledních osm let, než jsem se odstěhovala. Náš byt byl hned v přízemí, ta okenice napravo patří k „našemu“ obýváku.

IMG_1595

Vydala jsem se na kopec Sokolák, cíl dávných dětských výprav, a zjistila, že ta kdysi nekonečná přírodní divočina se dá celá obejít asi za čtvrt hodiny.

Sešla jsem k jezírku Malé Versailles, kde jsem v zimě bruslila se svým prvním klukem.

IMG_1598

Prošla jsem okolo sochy Karla Marxe, které jsme se jako děti posmívali, že sedí na záchodě…

IMG_1600

…a okolo kalendáře z netřesků, kde už za mého dětství každý den přesazovali čerstvé datum.

 

IMG_1611

Vykoupala jsem si nohy v bazénku u Thermalu, kde se to dřív nesmělo. Teď se to smí, ale voda je dost špinavá.

IMG_1610

Připomněla jsem si půvabnou bizarnost našeho města (tohle jsou porcelánoví andílci ve slevě)…

IMG_1613

…a taky jsem si vzpomněla na všechny ty důvody, proč jsem odsud hned po maturitě chtěla vypadnout. Tu nabubřelou provinčnost…

IMG_1596

…která s přílivem ruských peněz občas nabyla až fantaskních podob:

IMG_1602

Tohle jsou prostě moje Karlovy Vary: poetické, pohádkové, překrásné a někdy taky dost trapné, nafoukané a omezené. Byla doba, kdy jsem s tímhle městem už nechtěla mít nic společného. Ale nikdy se mi to úplně nepodařilo. Pořád sem trochu patřím, a pořád se sem vracím, i když můj domov už je jinde.

16 comments

  1. Nojo, já jsem naopak k Praze vzhlížela, to bylo to velké město, kam jsem se chtěla z Varů dostat :). Ale taky se od té doby nějak zmenšila :).

   1. To je takové úsměvné. (: Mně je 19 a letos v květnu jsem odmaturovala tady na gymplu (PČGKV – pořád ten dlouhý název… 😀 ). Celý život jsem prožila tady a neměnila bych. Vary jsou svým způsobem nejkrásnější město na světě (samozřejmě pro mě (: ). Ale třeba táta tu žije už takových 50 let a říká, že dříve byly mnohem krásnější. Dneska jsou tu všude Rusi, ruské rezidence, ruské cedule, ruské obchody, ruské nápisy…. A já se na to vážně nemůžu dívat, když vám postaví obrovské garáže přímo pod Imperial. ): A fesťák, to je taky kapitola… Tak si říkám, že pražští možná vnímají Prahu stejně, nudnou, obehranou, turisty rozkradenou, zaprodanou a nabubřelou… Jenže Vary jsou malé město (byť se rádo tváří okázale velikášsky). A já jsem maloměšťanda a ta stará obehraná Praha mě vždycky lákala tím svým metropolitním stylem. Rozhodně bych tam chtěla jet, teď po škole, třeba jen na rok, abych ji stihla celou prošmejdit. (: A jestli mě pak přestane bavit, půjdu zas o dům dál. Ale dál žít ve Varech nechci. Pro mladé lidi je to tu drahé a hrozně neperspektivní. ): Ale už teď vím, že se sem budu ráda vracet. Protože Vary jsou, pod tou nablýskanou skořápkou falešného luxusu, stejně prostě „poetické, pohádkové, překrásné“. (:

 1. Dotaz trochu mimo: To každý den ty netřesky přesazují do hlíny? Nebo jsou ty netřesky v malých květináčcích a každý den z nich vyskládávají datum?
  Díky.

  1. Hmm, nejsem si jistá. Jako malá jsem okolo toho chodila do školy a to přesazování jsem ráno občas i viděla. Tenkrát spíš přesazovali opravdu přímo do hlíny. Dnes nevím :).

   1. Tuším jsem četla, že v Poděbradech se květinové hodiny dnes přesazují květináčky. Mám tam rodinu a také jsem často chodívala kolem 🙂 Karlovy Vary mám moc ráda, ale vzpomínky jsou festivalové… ale i na svatební cestě jsme tam s mužem byli :-)))))) To už jsem byla těhotná a dělali jsme dlouhé procházky :-)))

  2. Mají obdélníčkové květináče s číslicemi a každé ráno jen vyměňují ty květináče (: Vím to, jsem z Varů 😀

 2. Aj keď to mal byť nostalgický článok, tým Marxom na záchode si ma rozosmiala – naozaj to tak vyzerá. V Karlových Varoch som ešte nikdy nebola, ale už viem, kam sa ísť pozrieť a kde sa odfotiť :))
  A čo sa týka tých dátumov, fakt dobré! 🙂

 3. I do accept as true with all of the ideas you have presented for your
  post. They’re very convincing and will definitely
  work. Nonetheless, the posts are too short
  for novices. Could you please extend them a little from
  subsequent time? Thank you for the post.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s