Místo „nemám na to čas“ si zkuste říct nahlas: „Není to pro mě důležité.“

2323397_orig

 • Zatím jsem si nenašla čas jít se svými dcerami na výstavu Tima Burtona.
 • Nemám čas jet na návštěvu za svým strejdou, který bydlí v domě seniorů mimo Prahu.
 • Nestíhám chodit jednou týdně na jógu.
 • Nikdy nemám čas jít na varhanní koncert svého bratrance, který mě zval už aspoň dvacetkrát.
 • Nemám čas přemýšlet o knížce, kterou bych chtěla napsat.
 • A skoro nikdy nemám čas se pořádně vyspat.

Všechny tyhle věci, o kterých si myslím, že jsou pro mě důležité, se vždycky nějak dají odložit. Na později, na někdy.

Zato mám skoro vždycky čas…

 • odpovědět ještě na tenhle e-mail s velkým nadpisem URGENT!
 • jít na tiskovku, na kterou musím jen proto, že jsem to před třemi týdny někomu neprozřetelně slíbila.
 • do dvou v noci psát článek, který se musí zítra odevzdat
 • vystát si frontu na poště, abych zaplatila složenku, která se musí zaplatit nejpozději dnes, protože je poslední den v měsíci.
 • v neděli večer shánět v knihkupectví noty na flétnu, které má mít Rozárka v pondělí s sebou v hudebce.

Spoustu času zkrátka trávím tím, že na poslední chvíli doháním něco, co jsem nestihla předtím, takže jsem ve svém životě permanentně pozadu. Snažím se hasit to, co nejvíc hoří, co hrozí nějakým průšvihem, za co se platí penále nebo by se kvůli tomu mohl někdo naštvat. Většinou to jakžtakž zvládám, ale za cenu, že odkládám to, co tolik nekřičí „honem!“.

Učitelka jógy se na mě nenaštve, když nebudu chodit na její hodiny. A když další půlrok nepřijedu navštívit svého strejdu, nebudu z toho mít žádný průšvih. Plakát na výstavu Tima Burtona nenese velký nápis „URGENT!“ Tyhle věci se dají odložit snadno, ale za cenu, že k některým z nich se nedostanu možná už nikdy.

Laura Vanderkam, autorka knihy 168 Hours: You Have More Time Than You Think, na tenhle problém nabízí hořkou, ale asi docela účinnou pilulku:

„Namísto ,nemám na to čas‘ si zkuste nahlas říct ,není to pro mě důležité,’“ navrhuje. „Poslouchejte, jak to zní, a pozorujte, jaký z toho máte pocit.“

Zkusila jsem to:

 • „Není pro mě důležité jít s dětmi na výstavu.“
 • „Není pro mě důležité navštěvovat svého strýce.“
 • „Není pro mě důležité jít na bratrancův varhanní koncert.“
 • „Není pro mě důležité chodit na jógu.“

Ano, zní to příšerně.

Dokonce tak příšerně, že v duchu jsem si u zmíněných činností rozsvítila velký červený nápis „URGENT!“

13 comments

 1. To zní opravdu hodně příšerně 😦 Chtělo by se mi postesknout něco o tom, jak nás ten pracovní tlak připravuje o ty běžné rodinné záležitosti…. otázka zní, jak mnoho lidí má na vybranou to změnit a tu odvahu a možnost to změnit. Chtělo by se mi říct to, co říkával můj učitel na jezdectví: Všechno jde, když se chce. No, ale mít propnuté paty se mi tedy nikdy moc nedařilo… ta achillovka… 🙂

 2. znáš knížku Děvčátko Momo a ukradený čas? Je to kniha pro děti ale i pro dospělé a je to přesně o tom… btw tu výstavu by byla fakt škoda prošvihnout, chystáme se taky, až budeme v Praze…

 3. Docela drsná metoda. Ale snad funkční. „Není pro mě důležité jít na tiskovku“ najednou nezní tak hrozně. „Není pro mě důležité navštěvovat strýce“ hrozně zní. Priority se najednou úplně převrátí, že?

 4. Horší ovšem je, že se potom člověk pokusí nasoukat věci, co odkládal, mezi ty ostatní. A to je cesta do pekel. Něco se prostě z té sklenice musí zase vyndat. 🙂

 5. vracím se sem už po čtvrté…
  fakt zajímavý a i dost pravdivý pohled do světa výmluv, říct nemám čas je mnohem jednodušší než že se mi nechce nebo dokonce že to není důležité

 6. Můj názor je, že žijeme v šílené době, každý pořád jen něco stíhá/nestíhá, honí se kariéra a peníze a pozornost od mezilidských vztahů a samotný obyčejný nepovrchní život uvadá..

 7. Nádherný článek. Hned začnu vyměňovat. Není to pro mě důležité zní opravdu o hodně hůř než nemám na to čas. Mně se v poslední době líbilo tohle: „Začít stíhat znamená přestat spěchat“… a že u mě je to spěchání taky hodně způsobené odkládáním na poslední chvíli. Jenže mně se kolikrát díky nutnosti improvizace podaří naprosté bomby 😀 A pak mám takovou radost, kterou bych spořádaným plněním úkolu v termínu rozhodně neměla. Asi si člověk musí říct, co preferuje… tu nudnost, úhlednost, pečlivost a spořádanost a nebo horskou dráhu 😉

 8. Jen pozor na to, že „nemám na to čas“ většinou skutečně znamená „není to pro mě důležité“. A to přesto, že máme tendenci si myslet, že zapomenutý strýček pro nás důležitý je – ne, není. Kdyby byl, byli bychom ho dávno navštěvovali (aspoň občas).

  Tím neříkám, že se máme na strýčka vykašlat. Říkám, že není dobré si o sobě a strýčkovi lhát. Navštěvovat ho chceme proto, že je sám a je mu to líto. Tzn. kvůli tomu, že my jsme důležití pro něj – ne proto, že on je důležitý pro nás. Což je právě s ohledem na téma tohoto blogu (dosažení vlastního štěstí) propastný rozdíl.

 9. Nejenže to zní příšerně, horší bývá, když už se to ani nedá napravit. To pak dovede tížit i celý život. Priority si musím přerovnávat pořád. Tak držím palce.

 10. No to je pravda pravdoucí. Jen tak trošku nechápu to nemám čas se pořádně vyspat tzn. není to pro mě důležité. Důležité by to mělo být…:-) Ale o spánku třeba někdy jindy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s