Co mi dělá radost: užít si odpoledne před večírkem

Mrs DallowayCelý příběh mojí oblíbené knihy Paní Dallowayová od Virginie Woolfové se odehrává během několika hodin jediného dne v půli června. Titulní hrdinka ten večer pořádá večírek pro londýnskou smetánku. A celý den věnuje jeho přípravám. Jde obstarat květiny, potká pár známých, chvílemi se ztrácí ve vzpomínkách a zase se vrací do přítomného okamžiku.

Hlavně je ale celý den prozářený vzrušeným očekáváním z nadcházejícího večera. Cinkání přípitků, které za chvíli zazní, šumění rozhovorů, vůně květin, rozsvícené lustry – to všechno na něj už předem vrhá jiné a slavnostní světlo. Není to obyčejný den, je to den, kdy se k něčemu schyluje.

Já odpoledne před večírkem prožívám skoro tak ráda jako samotné večírky. I když nemám tlupu služebnictva jako paní Dallowayová, i když ten den trávím luxováním, nakupováním pochutin a mazáním chlebíčků, to těšení je podobné. Je to den plný zvědavosti, co se přihodí, o čem se bude mluvit, co mě překvapí, kdy půjdeme spát? Děti pobíhají po bytě a nutí mě, abych zavolala kamarádům, kdy už konečně přijdou.

Pokud to stihnu, asi tak třičtvrtě hodiny předtím, než mají hosté dorazit, si nalakuju nehty. Což je záminkou, abych už nedělala vůbec nic, jenom si nalila první skleničku vína a postávala s ní u okna. Miluju to ticho v bytě těsně předtím, než v něm vypukne večírkový ruch. Je trochu napínavé, vzrušující, natěšené.

A skončí ve chvíli, kdy někdo zazvoní u dveří.

3 comments

  1. Tak v tom jsme naprosto rozdílné…. já jsem velmi nevečírkový typ, ještě občas na nějaký ráda zajdu… ale to jen protože z něj zase mohu v klidu kdykoliv odejít. Ale pořádat ho u sebe, byla bych akorát nervózní, že by třeba chtěl někdo, nedej bože, zůstat klábosit i po půlnoci… a já bych byla ta zlá, co by to buď utnula, nebo byla natolik nespolečenská, že bych šla uprostřed zábavy spát. Beztak bych ale nespala, dokud by nebylo ticho :-)))))))) To je tak, když někdo není sůůůůva… nebo je???? :-))))))))

  2. Ahoj Bára…to si vystihla;) ani nejde o večierok u mňa, ale o akúkoľvek akciu kam sa chystám…zbožňujem to odčítanie minút, kedy sa už začnem chystať..dovtedy robím všetko možné, potom cink a začne chystačka:) knihu prečítanm, hanba mi, no ešte som ju nečítala.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s