7 způsobů, jak přežít předjaří

imgpiece.php

Kdybych mohla na chodu ročních dob změnit jednu věc, přála bych si, aby se z pohádkové zasněžené jiskřivé zimy dalo přes noc, řekněme z osmadvacátého února na prvního března, přeskočit rovnou do rozzářeného kvetoucího jara. A mezi tím žádné předjaří. Ta nevzhledná, nijaká část roku bez vlastních barev a vůní. Sníh už je pryč, ale nic ještě nekvete, takže venku není na co se dívat. Zimní kabát už mě trochu tíží, ale odložit se ještě nedá. Všechno, co je ve městě ošklivé, v tuhle dobu ještě nějak víc vynikne. (Mimochodem, když se snažím rozpomenout na svoje dětství v 70. a 80. letech, připadá mi, že přesně takové počasí tehdy bylo pořád.)

jc3a1-a-dc49bda-0011

V kabátě a v čepici, ale bez sněhu. Připadá mi, že v době mého dětství bylo takovéhle počasí pořád. Tohle jsem já s dědou na 1. máje 1979.

Existují vůbec nějaké důvody, proč by člověk mohl mít předjaří rád, nebo si ho dokonce užívat? Dá to práci, ale něco se najít dá.

 1. Užít si prodlužování dne. Celé dlouhé měsíce jsem ráno vstávala za tmy. Probudit se za denního světla pro mě v uplynulých měsících znamenalo jedno jediné: průšvih, zaspala jsem! Teď konečně už v půl sedmé ráno je za okny sice šedivé a studené, ale přece jen světlo.
 2. Chodit ven. I když holé větve a vypelichané hnědozelené trávníky k tomu moc nelákají, teplota už je snesitelná. A procházka – nejlíp s horkým kelímkem v ruce – mě skoro vždycky příjemně překvapí a nabije energií.
 3. Chystat se na jaro. Nepůjdu si sice koupit sekačku do Mountfieldu, ale dám do čistírny jarní kabát a připravím za okno nějaké truhlíky. To jsou pro mě dva hlavní symboly jarního těšení.
 4. Vytáhnout kolo, koloběžku, in-line brusle… Možná je na to ještě trochu zima, ale už brzy nebude.
 5. Zaplatit daně. Je to bizarní, ale vždycky mi to přinese úlevu. Během pár uplynulých měsíců se mi při pomyšlení na daňové přiznání vždycky tak trochu stáhl žaludek. Teď, když jsem tomu skutečně musela čelit, mám sice vymetený bankovní účet, ale je mi tak lehko! Beru to jako součást jarního detoxu.
 6. Experimentovat s očistnými kúrami. Právě teď je ta pravá doba na různé předjarní půsty s bylinkovými čaji a zeleninovými šťávami. Když nic jiného, alespoň vás to probere ze zimní letargie.
 7. Hledat známky jara. Včera jsem cestou na autobus v díře u obrubníku našla ještě nerozkvetlý podběl. Vypadal dost uboze, ale i statečně, jak se krčil mezi chodníkem a vozovkou a splýval s šedivým asfaltem. A udělal mi radost.

5 comments

 1. Na niektorých tvojich článkoch ma fascinuje, ako potrebuješ (hľadáš) spôsob, „ako prežiť“ niečo, čo mi pripadá celkom príjemné. Alebo aspoň prirodzené, normálne, „v pohode“. 🙂

  1. Nojo, ale nemusí to tak být pro každého. A ono po nějaké době provozování blogu na určité téma, kde brát nápady na nové příspěvky a nekrást? 😉 Já třeba předjaří taky nemusím, je to moje nejmíň oblíbené roční období, ta doba, kdy slézá sníh, pořád je zima a šedivo, kytky a stromy ještě nekvetou, vůbec mě to nebaví. Některé z těch tipů používám taky a pomáhají 🙂

 2. Týjo, já mám předjaří moc ráda. Ve městě to není úplně ono, ale v přírodě….
  ….země se spadaným listím začne úplně jinak vonět, vůbec vzduch voní. Pupeny na stromech se měněj každej den, maj úžasný barvy (třeba trnka těsně před vyrašením je nádherná, s červenejma kuličkama na větvích). A úplně nejlepší je, když svítí slunko a v na první pohled ještě úplně mrtvým listnatým lese čouhaj ze země plicníky a jaterníky…..

 3. Já se tohle období naučila mít ráda, když jsem pro sebe objevila masopust. Najednou mi ta šedohnědobéžová krajina přijde v kontrastu s barevnými pentlemi maškar a červenými tvářemi i nosy nesmírně půvabná. A ještě více ráda mám tu naději, že už bude zase dobře…

 4. A zabudli ste ešte na vtáky… Ako sa už od februára idú pretrhnúť. Cítia jar vo vzduchu, spievajú odušu, tešia sa, dvoria, chystajú sa na tú „skutočnú jar“. 🙂
  Je to nádhera. Vždy si to tak krásne užívam. 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s