Vyhrát na olympiádě bronzovou medaili je možná lepší než vyhrát stříbrnou

TouchSky-des-1.8-int_Page_15Celkem logicky bych předpokládala, že na stupních vítězů se nejvíc raduje ten, kdo získal zlatou medaili. O trošičku míň ten, co má stříbrnou, a ještě o kousek míň ten s bronzovou. Psycholožka Victoria Husted Medvec se svými spolupracovníky ale přišla na něco jiného. Zkoumala emotivní reakce vítězů na letní olympiádě v Barceloně roku 1992 a překvapivě zjistila, že držitelé bronzových medailí jásali víc než ti, co získali stříbrnou. Ne o trochu, ale o hodně.

Podle jejích závěrů radost vítězů souvisí s tím, s čím svůj výsledek porovnávají.

Stříbrný medailista myslí na to, že to mohlo být ještě lepší. Chybělo jen málo, a mohl mít zlatou, být nejlepší na světě.

Kdežto ten, kdo získal bronzovou, myslí na to, že nemusel medaili získat vůbec. Chybělo jen málo, a mohl mít bramborovou. Takže stát na stupních vítězů, být mezi prvními třemi na světě, je pro něj skvělý výsledek.

Taky se mi to stává.

Když otřu kuchyňskou linku, přejedu sporák houbičkou, naskládám nádobí do myčky a zametu kuchyň, připadám si jako olympijská vítězka, protože stav kuchyně porovnávám s tím, jak vypadala předtím (zaschlý nános rajské omáčky na sporáku, zapáchající koš, fleky na lince, drobky všude).

Ale můj muž tentýž výsledek pokládá za nedostačující. Protože si představuje, jaké by to bylo, kdyby kohoutky u dřezu, digestoř a čudlíky na sporáku byly vycíděné do lesku olympijského zlata.

7 comments

  1. Souhlas. S bronzovou bude nespokojen akorát ten, u koho to celou dobu vypadalo na zlatou/stříbrnou a pak v závěrečném finiši upadl a je to bronz.

    Ad manžel – nechť si vyhrne rukávy a dotáhne kuchyň na zlato. Věřím, že mu Báro, klidně tu zlatou medaili dáte :).

  2. Super… to dám přečíst svému muži :-)))))) A jasně, manžel pak může slíznout tu smetanu, když to na to zlato dotáhne… poté, co my jsme odvedly tu práci na špici peletonu :-)))))))

  3. K tomu to poznatku jsem dospěla na hokejových turnajích svých dcer, když se např. hraje na 2 skupiny, tak pak mezi sebou hrají ta družstva, která se umístila na stejných místech a v boji o 3. nebo 4. místo je 3. místo výhra, kdežto v boji o 1. nebo 2. je stříbro „prohra“. Jiné je to když hrály půl roku něco jako ligu a na konci bylo vyhlášení, tam pak byla ze stříbra radost převeliká.
    A z praxe – když budu porovnávat svojí váhu/postavu s běžnou populací, vyjdu z toho celkem dobře, když přihlídnu ke konstrukci těla a k proporcím před pár lety, vím, že na tom některé partie byly líp. Ať okolo třeba slyším: „oproti mě…“ 3x za den. Oproti nejtlustší ženě světa budeme stále všichni hubeňouři.

  4. To vecny porovnavani: chudak bude stastny, kdyz bude mit o jednu minci vic, nez jeho soused. Zbohatne-li ale a bude-li jeho (novy) soused jeste bohatsi – stesti jej opusti….

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s