Nejsnadnější způsob, jak získat, co chci, je říct si o to.

"Pustíte mě prosím sednout?"

„Pustíte mě prosím sednout?“

Když mě někdo o něco požádá, snažím se vyhovět, pokud to jde. Obvykle mi to dělá radost a říct „ano“ je pro mě snadnější než říct „ne“. Vědí to o mně lidi, s kterými pracuju. („Báro, mohla bys do zítřka přeložit ještě tohle?“). Vědí to moje děti. („Mami, můžu Kinder Bueno? Prosíííím?“) Vědí to výběrčí na nejrůznější charity, kteří mě nutí plížit se okolo nich velkým obloukem, aby na mě nezaútočili s otázkou: „Nechcete přispět na postižené děti/opuštěné pejsky/deštné pralesy?“ A vědí to i barmani. („Ještě dvojku?“)

Nerada říkám „ne“. Ale když se situace obrátí a naopak já bych měla o něco požádat někoho jiného, z nepochopitelných důvodů předpokládám, že ostatní to mají jinak. A zapomínám, že nejsnadnější způsob, jak získat to, co chci nebo potřebuju, je říct si o to. Je to ta nejprimitivnější přesvědčovací technika, jaká existuje.

(O zábavné hře, s jejíž pomocí se to dá trénovat, jsem před pár dny psala tady)

Psychologických studií, které potvrzují, že my všichni rádi říkáme „ano“, je hned několik. Tak například v roce 1978 v amerických knihovnách proběhl experiment, kdy slečna-figurantka potřebovala předběhnout ve frontě u kopírky. Když oslovila lidi čekající ve frontě se žádostí: „Mám jen pět stránek, můžete mě prosím pustit před sebe?“ – vyhovělo jí 60% čekajících. A když ke své prosbě přidala ještě „…protože hrozně spěchám,“ byla úspěšná dokonce v 90% případů.

Ještě zábavnější studii provedli v jednom univerzitním campusu, kde dobrovolníci oslovovali osoby opačného pohlaví s pozváním na rande. Celých 50% mužů a 56% žen bylo ochotno jít s úplně neznámým protějškem na večeři, jen proto, že si o to řekl. To je docela dost, ne?

(Mimochodem, na pozvání jí s neznámým protějškem do postele reagovalo kladně celých 75% mužů, ale ani jedna žena. Ale to asi nikoho nepřekvapí.)

 

11 comments

  1. Předbíhat fronty taky umím 🙂 Stačí slušně požádat, když lidi s plnými košíky vidí, že máte jednu, dvě věci a pospícháte… někdy takového člověka pouštím sama automaticky 🙂

  2. Přesně, když jsem přestala očekávat, že lidem moje přání samy dojdou, a místo toho jsem si sama řekla, co chci, začala jsem být v tomto směru o hodně šťastnější 🙂 a o to přece jde, ne? :-)))

  3. Áno zase můj případ, to jsem se nasmála při pátku :o)) Hlavně, že to vědí o mně všichni kolem a všichni to pořád dokola zkouší :o)) I ten barman v hospodě, což mě do teď nenapadlo :o))

  4. Ti museli bejt zklamaní, když se pak ukázalo, že to byl jenom experiment 😀 Já bych se na otázku „Nepustíte mě sednout?“ stejně asi zeptala „Proč?“. Pokud by to nebylo zjevné, jako že by to byla nějaká babička, zlomená noha, těhule nebo někdo, komu se evidentně udělalo mdlo. Asi mám v sobě takovej oboustrannej blok, že na důležitý věci neumim říkat ne, a tak občas zbystřím, když mě někdo žádá o něco relativně nedůležitýho, a mám potřebu mu to NE dát, protože nemá žádnej důvod mě o to žádat. Třeba „Dojdeš mi do pokoje pro mikinu?“ – „Proč proboha, když si tam můžeš dojít sám?“. Ale zase někdy si řikám, proč by všechno mělo mít důvod. Dělat dobrý skutky pro druhý jen tak abychom jim ulehčili život je taky fajn. Jen si z toho ti druzí nesměj udělat zvyk a zneužívat toho.

  5. Chápu dobře, že muži raději šli do postele než na rande? 😀 nechápu, že mne to tak překvapilo, asi jsem příliš morálně zformovaná.

    Souhlasím s Emphoenix, bezmezně velkorysí a tolerantní můžeme být jen tehdy, když jsme si jisti, že ten druhý člověk toho za žádných podmínek na světě nezneužije. Pro ty ostatní platí totéž, ale musíme je umět poslat včas do patřičných mezí.

  6. Funguje to bezvadně. Nevěřila byste, kolik krásných věcí jsem dostal na základě napůl žertem míněné věty „Jé, to je pěkný, dáš mi to?“ Úspěšnost je určitě přes 50%. Nikdo to nečeká, je to odzbrojujícím způsobem přímočaré a lidi neradi říkají Ne 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s