„Když slyšíte dupot kopyt, čekejte koně, ne zebry.“

Zebra-SunsetTohle přísloví prý profesoři opakují příliš snaživým studentům medicíny. Mladí horliví lékaři totiž mají sklon hledat za banálními příznaky exotické, vzácně se vyskytující choroby, i když by se nabízela mnohem obyčejnější diagnóza.

Přísloví o koních a zebrách nám naznačuje, že nejdřív máme brát v úvahu ty nejpravděpodobnější hypotézy, nikoli ty, které jsou sice barvité a senzační, ale stejně málo reálné jako zebra na louce za vaší chalupou.

Já mám ve svých každodenních diagnózách poměrně silný sklon vyhlížet zebry, hlavně ty katastrofické.

  • Když mi některá z dcer nebere telefon, představuju si, že ji přejela tramvaj (zebra), nikoli, že ten telefon – jako obvykle – někam založila a neslyší ho (kůň).
  • Když najdu ve schránce oznámení o doporučeném dopise, čekám přinejmenším kontrolu z finančního úřadu (zebra), místo každoročního vyúčtování za odevzdané články (kůň).
  • Když potkám po ránu kamarádku s červenýma očima, vykonstruuju si nejdivočejší manželskou scénku završenou proplakanou nocí (zebra), než zjistím, že se jenom moc nevyspala a nestihla se namalovat (kůň).

Jistě, tu a tam přiběhne i nějaká zebra. Ale většinou moc nedupe a nemá tedy cenu ji vyhlížet předem.

13 comments

  1. Tak toto príslovie sa mi veľmi páči. Nemám až také sklony pokiaľ ide o doporučené zásielky, ale čo sa týka nedvíhania telefonu, som schopná v predstavách zájsť až k únosu mimozemšťanmi:-)

  2. Souhlasím, člověk vytváří často katastrofický scénáře, který se ale nikdy nevyplni. Obvykle toho využívám, kdyz jsem z neceho nervni, tak, ze si predstavim všechny možnosti – a zaručeně se stane něco jinýho. Trochu negativní metoda, ale ve výsledku celkem uklidňující. 🙂

  3. skvělé! pěkné přísloví….mám to stejně…většinou vyhlížím zebry a jak by mi bylo líp, kdybych spíš čekala koně:-)

  4. Všechna má očekávání jsou koně se zebřím ocasem, jelikož někdy trošičku katastrofy neuškodí. Mívám pak též často pocit klidného stáda koní, ale v tu chvíli, kdy se má něco stát, se přežene stádo zeber a všechno zdupe… 😀

  5. Vtipné, vtipné, vtipné…a jak pravdivé! Dělám medicínu 15 let, a pořád s tím občas bojuju, ALE, lepší zebru vyhlížet a neminout, než ji nechat proběhnout, jako koně….Děkuji, moc jste mě pobavila!

  6. Já jsem přesně zebrovitý typ. Jak něco – hned mi naskočí zebra 🙂 Snažím se, abych si vždy včas uvědomila, že se nejspíš jedná „jen“ o koně a když se nakonec ukáže, že to tak opravdu je, jsem sama na sebe naštvaná, že jsem se zbytečně nervovala. Ach jo 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s