Co mi dělá radost: Hulákat s Hanou Hegerovou, když mě nikdo neslyší

Hegerov_

Rozpoložení, v jakém byla Johana, se mezi ženami důvěrně říká CH P H H –  Chvíle pro Hanu Hegerovou. Chce se vám nebýt a potřebujete to ze sebe dostat. A nejlíp se brečí právě na Hegerku,“ napsala moje kamarádka Lucie ve scénáři k seriálu Ententýky.

Já u písniček Hany Hegerové nebrečím. Přesto mám své CH P H H nejméně jednou týdně, asi tak okolo 7:45 ráno. Obvykle mám přitom na sobě jen pyžamo a crocsy nebo nějaký jiný nedůstojný úbor, přes který si jenom přehodím kabát a vyjdu ven do mrazivé šedi, abych se podívala, jestli je potřeba omést auto od sněhu. (Ano, jestli se mi vůbec někdy chce nebýt, tak v téhle chvíli k tomu mám asi nejblíž.) Naložím do auta Rozárku a její školní brašnu a odvezu ji ke škole. Když před školou vystupuje, už strkám cédéčko do přehrávače.

A pak to přijde. Má chvíle pro Hanu Hegerovou.

Mám spočítané, že během zpáteční cesty od školy k našemu domu stihnu dvě písničky. Pokud se mi nepřiplete do cesty popelářské auto. V tom případě mohou být i tři. A tak si vybírám ty nejoblíbenější.

 • Mám vanu plnou fialek.“ Ta se do mrazivého rána obzvlášť hodí.
 • Dnes mě soudí… kdejaký náhodný muž.“
 • …a on se klidně svlíká, jako by čas stál…“
 • …že tys mi zůstal dlužen i trny od růží…“
 • A samozřejmě: „Lásko prokletá, za pár slov a vět vezmu kletbu zpět…“

Zpívám společně s ní a užívám si to. Auto je jediné místo, kde si můžu zpívat opravdu nahlas a mít jistotu, že mě nikdo neslyší. Vlastně spíš hulákám na plné plíce a jen chvílemi spolu s Hanou ztišuji hlas do dramatického recitativu. A když je potřeba, pouštím na chvíli volant a dělám velká patetická gesta, jako bych vystupovala v pařížské Olympii („k tomu já se vám plně přiznáváááám!“).

Těší mě vstupovat do těch velkých emocí, kterými jsou šansony nabité, a chvíli si je na zkoušku prožívat, jako bych si zkoušela divadelní kostýmy. Být vášnivá, odvážná, netroškařit, aspoň na těch osm minut, co trvá cesta od školy domů. Na osm minut jsem hrdinkou velkých dramat a stihnu zažít nejméně dvě katarze.

A pak zaparkuju auto a jdu se převlíknout, abych mohla jít do práce. 

8 comments

 1. Hegerovou miluju! Je to úžasná šansoniérka. A zpívat si také je úžasná terapie… je to mnohem lepší, než jen poslouchat. Vzpomínám na dvě věci: jak jsem kdysi dávno seděla v divadle na činohře (okresní divadlo) a říkala si, že ti herci tam si hrajou a my jen sedíme a čumíme 🙂 A ještě za to platíme 🙂 Chtělo se mi vstát a přidat se k nim 🙂
  A za druhé na to, jak má dcera propadla muzikálu Drákula, který jsme tenkrát sjížděly stále dokola na youtube. Starou verzi, novější verzi. Ona je hodně citově založená a tenkrát mi poprvé přišlo, že jsme našly „pohádku“ (no, ono to v tom podání je ne moc strašidelná pohádka), kde se jen nepřeskakuje z jednoho děje na druhý, ale kde má možnost se skrze ty písně naladit na emoce toho příběhu. Obávám se, že moderní filmy a pohádky tohle už moc neumí… rozhodně ne u mě, silně racionálního člověka. Někdy se divím, jak lidé prožívají pořady, které u mě projdou jedním uchem dovnitř a druhým ven, i když se mi hodně líbí…

 2. Dobrý den, asi před 5 minutami jsem objevila tento blog a mám pocit, jako by někdo můj život vyjádřil slovy. Děkuji.:-) Jo, a já ráno už cestou do školky (!) poslouchám Mám vanu plnou fialek – každý den vyjedu ze vrat, podívám se z kopce a….:-)

 3. Krásny článok, pekne popísané. Niečo podobné v aute „vystrájam“ aj ja. Niekedy si tak hovorím, čo keď ma tak niekto pozoruje. To musí byť zážitok 🙂 A Hana je úžasná, rada ju počúvam. Obľúbila som si ju od malička, pretože moja mama si ju rada púšťala, takže som vlastne na nej vyrastala.

 4. Děkuji za krásný článek. Opravdu skvělé. Hegerovou posloucháme často s mužem. A oba blbneme, tančíme samozřejmě zpíváme. 🙂 Je to vždy skvělé. A v jejich písních je kus pravdy. Těším se na další články. Přeji jen to dobré. Díky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s