Teplá zima versus první sníh. Co je lepší?

Podivně teplé zimní dny, které v pondělí skončily, mi připadaly trochu jako když máte kocovinu a zavoláte do práce, že jste nemocní. Je to vlastně docela příjemné, ale v hloubi duše víte, že to není v pořádku a dlouhodobě by to takhle nefungovalo.

1501693_10202341720415885_1166471150_n

Takhle to v Riegráku vypadalo ještě v neděli. Divné zeleno-hnědé barvy a rozkvetlé stromy.

Nemám ráda takové to praktické jásání nad zimou bez sněhu. Ale nakonec jsem si musela přiznat, že mi to ušmudlané teplé počasí vlastně vyhovuje. Sice žádná krása, žádná romantika, ale taky žádné zmrzlé prsty, žádné ometání auta po ránu, žádný ledový vítr zalézající pod sukni. Už jsem si skoro začala říkat, že by to takhle mohlo zůstat až do jara.

1491632_10202361126581027_1578724361_n

A takhle to na stejném místě vypadalo včera ráno.

Dokud nenapadl sníh. Který mi nečekaně připomněl, že radost ze sněhu je úplně jiná. To překvapení, když se za oknem sypou první vločky letošního roku. Úžas nad ztichlou zasněženou ulicí. Radost z prvního sněhu je euforická, nepraktická, dětinská.

A právě proto ten sníh stojí za to, i když jinak nám způsobuje samé potíže.

4 comments

 1. Když není 10 pod nulou… a nemusím jet nikam autem (což beztak nikdy nejezdím…)… ať si sněží. Nejlepší je to ale beztak na lyžovačce na horách… to je velmi praktická potřeba sněhu 🙂

 2. Některé sněhové „aktivity“ mám docela ráda a bez nich není zima zimou: procházka zasněženým parkem, sypání ptáčkům, křupání sněhu pod nohama, zasněžené ticho, které je občas k mání i ve městě – třeba na Vítkově nebo ve Hvězdě …, to zvláštní bílé světlo, mrazivé štípání na tváři … Tím vším mám potřebu si projít a pak teprve může vypuknout jaro. 🙂

 3. Zase jste to perfektně vystihla :-). Taky mi svým způsobem vyhovuje, že nemusíme vyhrnovat sníh a bát se ledovky, ale na druhou stranu je jasné, že pokud by tohle počasí nepočasí zůstalo, tak se nebudu tolik těšit na jaro, nebo jen z „promrzlé“ procházky domů. Prostě v zimě má být sníh a mráz, na jaře se mají začít zelenat trávníky a stromy, má pršet a být bláto, v létě má být horko a třeba i sucho a na podzim má být mlhavo, pršlavo a trochu smutno. Tak doufejme, že se zima umoudří a bude aspoň trochu zimní.
  Jinak se Vám už delší dobu chystám napsat, že jsem pod stromeček dostala od manžela Vaši knížku a přečetla ji “ v mezích možností“ jedním dechem. Chvílemi jsem měla pocit, jako bych to psala já nebo někdo, kdo žije u nás doma. Tolik podobností, jako má můj život s Vaším by mě nenapadlo ani ve snu. Ať už to, že mám taky dvě holky podobného stáří, jako Vy, nebo moje, s Vašimi téměř shodné, vzpomínky na školní vybiku, kterou teď mimochodem se stejnými pocity, jako jsem měla já i Vy, prožívá (nebo spíš přežívá) moje starší dcera :-). Dala jsem jí tuhle část Vaší knížky přečíst, aby věděla, že na to fakt není sama. Co mě ale dostalo a proč jsem se rozhodla Vám napsat, je náš do puntíku shodný vztah k Vraždám v Midsommeru. Je to neuvěřitelné, ale i já v neděli odpoledne žehlím svou několikatýdenní hromadu prádla u tohohle seriálu a popíjím u toho červené víno… Překvapilo mě, že to dělá i někdo další a docela by mě zajímalo, jestli nás je ještě víc :-).
  Lišíme se jenom tím, že já obvykle vyžehlím všechno nebo skoro všechno :-). A vždycky si slibuju, že od teď už si to takhle nahromadit nenechám – to ovšem nikdy nedodržím, takže za dva tři týdny zase zapínám „Midsommer“ a rozkládám prkno a peskuju se, že toho mám zase tolik…
  Jsem moc ráda, že mi manžel tuhle Vaši knížu nadělil a určitě se k ní budu ve chvílích malomyslnosti vracet a zároveň doufat, že napíšete nějakou další.
  Přeju Vám co nejvíc nápadů a zážitků a hlavně hodně štěstí 🙂
  Vaše spřízněná duše
  Petra

 4. U nás o vztahu k počasí rozhodují dva chlupatí (beagle a borderka) členové domácnosti. Teplá zima = blato = míň možností procházek a výletů a víc času ve vaně. Zmrzlá/bíla zima je žůžo. Ale nám vlastně vyhovuje všechno…stačí se dobře oblíct, bahno vypere pračka, v koupání psů máme praxi, takže vo co de?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s