Co mi dělá radost: Ještě chvíli se těšit z vánočního stromku

the-christmas-tree-henry-mosler_largeSvou hlavní úlohu už splnil: na Štědrý den dopoledne jsme ho ozdobili a večer jsme nechali děti rozrazit dveře pokoje, kde stál, poprvé rozsvícený v celé kráse, a všichni jsme udělali: „Jééé!“ Svou velkou chvíli už má za sebou.

Následujících dvanáct dní bude dál stát v obýváku u okna, na místě, kde obvykle suším prádlo, a připomínat nám, že Vánoce už skončily. A potom na Tři krále ho nějak ekologicky, ale přece jen, vyprovodíme z domu.

Vánoční stromeček po Vánocích ve mně vždycky vyvolává trochu melancholie. Asi jako plavky po dovolené, z jejichž záhybů se ještě sype písek z pláže. Je pro mě zhmotnělá připomínka toho, jak rychle míjí ty dlouho očekávané okamžiky, kterým předcházely týdny velkolepých příprav, těšení i stresu.

Ale právě proto si ty chvíle s ním ráda prodlužuju. Večer, když všichni spí, si ho rozsvítím jen tak. Dělá mi společnost i teď, když tohle píšu a dívám se na něj otevřenými dveřmi z kuchyně. A v noci u jeho světýlek usínám.

Věnuju mu svou pozornost. A díky němu se mi zároveň daří věnovat pozornost uplývajícímu času. Myslím na to, že pomíjivost Vánoc je jejich nutnou součástí. Jen proto, že víme, že brzy skončí, mohou být tyhle dny tak výjimečné.

A právě proto stojí za to zastavit se a jen tak v nich chvíli být. Teď po Vánocích je to snažší než kdykoli jindy v celém roce.

6 comments

  1. Jen do tří králů? 🙂 Nám se vždy podařilo ho udržet výrazně déle – tuhle tradici totiž ráda nemám a stromeček užíváme, co to dá. U rodičů už máme hodně dlouho stromek umělý, takže tam býval klidně i celý leden. Pro mě byly vždycky Vánoce právě tohle – usínání pod rozsvíceným stromkem. A Štědrý den jen začátek tohoto nádherného období.

  2. Já z něj letos, spíš než melancholii, chytám smutek, paniku a snad i trochu depku. Ale to je hlavně proto, že mi připomíná, že za pár dní jedu do Anglie a zas kolik měsíců neuvidím rodinu. Přijela jsem letos domů jen na svátky a hrozně mi to utíká. Mnohem víc než kdy předtím tak letos vnímám to všechno, co příletu předcházelo, všechny ty stresy, zařizování a balení a ježdění do Brightonu, Crawley a do Londýna kvůli dárkům… letos toho bylo fakt strašně moc a byly to bezpochyby nejnáročnější přípravy na Vánoce, jaký jsem kdy dělala. Tím pádem mě fakt, že je to najednou pryč, mnohem víc děsí.

    Ale stromek ještě nepominul, kdepak, ten vydrží. Voní jak blázen a je nádhernej, takže si ho hodlám ještě aspoň těch pár dní náležitě užít 🙂

  3. Vy naozaj zdobíte stromček len pre ten jeden večer? To by sa mi asi nechcelo 😉
    Od detstva som milovala chvíle, keď som len tak sedela v kresle v obývačke a hľadela na rozsvietený stromček. Aleob som si k tomu vzala knihu (čo som dostala od Ježiška) a čítala si pri ňom. Vždy ho máme rosvietený celý deň (pokiaľ sme doma) a shasíname ho večer ako posledný – vždy ten, kto ide posledný spať.
    A ako písal už ktosi predomnou – väčšinou nám vydrží takmer do Hromníc. Teda pokiaľ už skôr neuschne a neoškaredie – záleží od okolností.

  4. Pravdivě a krásně popsané, se vším souhlasím. Vím, že se věci mění, my s nimi a také celkové pojetí Vánoc, ale je mi trochu úzko z vědomí, že svátky klidu se mění ve dny plné shonu, kdy ještě den před Vánoci vídáme desítky/stovky lidí před nákupními centry a děti již nesáňkují na louce (není kde a není sníh) a namísto toho zabíjí svůj čas na sociálních sítích a jejich dětství tak mizí v nenávratnu. A dospělí vzpomínají na svá dětství, pročítají staré knihy, které kdysi milovali a v tichosti vzpomínají na ty, kteří nás již opustili. Přeji krásné Vánoce, plné pohody a klidu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s