Okamžik euforie: otevřít si okýnko v adventním kalendáři

handmade-advent-calendarMiluju adventní kalendáře. Jsou jako zhmotnělé těšení na Vánoce. A vlastně nevím, proč se dávají jen dětem. Já bych to sladké překvapení potřebovala mnohem víc, když se ráno v 6:30 přišourám do kuchyně a mžouravě rozsvítím světlo a zapnu topení.

Ať už jsou to ty kupované, papírové, kde se do jednotlivých okýnek dobýváte přes perforované drážky, anebo domácí, v nichž jsou překvapení schovaná v kapsičkách nebo zavěšených balíčcích, každodenní hledání správného čísla a rozbalování ukrytých sladkostí mně (i teď, když jenom přihlížím) připadá skoro stejně napínavé jako rozbalování vánočních dárků. Když jsem byla malá, v okýnku kalendáře se celkem stereotypně ukrýval upatlaný kousíček čokolády s nízkým obsahem kakaa. Přesto jsem byla upřímně napjatá, jestli bude tentokrát odlitý do tvaru sněhuláka, zvonečku nebo třeba vláčku.

Především se mi ale líbí ten ranní rituál, kdy si každý den člověk rozbalí mini-dárek. Každý den začíná malou radostí, spojenou s tím, že si připomenete, kolik dnů ještě zbývá do Vánoc (a není to zoufale uštvané připomenutí ve stylu „hm, už je dvacátýho a já ještě nemám to a to a to.“) Vaše těšení díky tomu dostává určitý řád a rozděluje se do drobných krůčků – adventní kalendář nás vlastně učí těšit se na každý den, nejen ten Štědrý.

Možná by se adventní, těšící kalendáře mohly vyrábět i k jiným příležitostem než jenom k Vánocům. Právě po Novém roce bych sladký ranní doping potřebovala ještě víc.

Ale k jakému významnému datu by takový kalendář mohl odpočítávat?

Tak třeba k termínu podání přiznání k dani z příjmu 31. března?

 

10 comments

 1. Termín daňového přiznání mě pobavil, pokud vím, dělá se kalendář velikonoční. Těžko se ale těšení na Vánoce dá s něčím srovnat.
  Cítím to stejně jako vy, čokoládu s nízkým obsahem kakaa jsem nikdy ráda neměla, hromadila se mi v hrnečku, ale to hledání čísla a otevírání, to je dobrodrůžo!
  Krásně napsané, hezký den Vám přeju. Jana

 2. Třeba se začneme na přiznání daní také těšit :-)) Já být vládou, tak to uzákoním 🙂
  To je zajímavé… já jsem adventní kalendář jako malá nezažila, tak to tak neprožívám. Ale při pohledu na obrázek si říkám, jestli by nebylo lepší dostat každý den nějaký ten malý dáreček (24!) a pod stromeček už jen jeden nějaký extra :-)))

 3. Daňové přiznání!:-D To snad radši na ne. Dcera často odpočítává dny do narozenin. Pochopitelně svých:-)

 4. Jelikož pracuji, jako účetní, tak bych asi daňový kalendář s nadšením příliš neocenila – každý den by mi připomínal, kolik firem ještě nemám zpracovaných a k tomu slouží i obyčejný kalendář stejně dobře 🙂 Vlastnoručně vyráběné adventní kalendáře jsou moc hezké a pro děti o to víc zajímavé (každý den jiný balíček-jiné překvapení)… Btw. Asi to sem nepatří, ale včera jsem mamince k svátku koupila Vaši knihu – už se těším, až si ji přečte, abych se k ní dostala i já – víte, že je fakt těžko k sehnání? Lidi šílí a skoro mi ji vykoupili 😉

 5. Pěkný článek, daňové přiznání pobavilo 🙂
  Adventní kalendáře jsme se sestrou milovaly, jen nechápu, proč nám je naši dávali až na Mikuláše, když začínaly prvního. Letos už z toho má Junior trochu rozum, tak jsem mu udělala na zdi jeho první pořádný adventní kalendář a dala do něj na každý den sladké překvapení. Každé ráno se těší, co si rozbalí. Tohle za to stálo. Manželovi jsem taky udělala adventní kalendář, ten to ale fláká a rozhodně neukazuje tolik nadšení a radosti. 😀

 6. Dnes nam se skoromanzelem sdelili termin svatby (teda obradu, chceme to udelat v zoo a proto na potvrzeni jsme meli pockat). Jelikoz bydlime v ruznych statech, udelam si kalendar eventu “do brezna jsem single”. Znamena to vstavat pozde, nedelat snidane, chodit nenamalovana, neuklidet atd, vymyslim na kazdej den nejakou prasarnu!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s