„AHA! Proč mi tohle někdo neřekl už dávno?!“

bisttram-revelation150x-545x667„Brzy mi bude 28 a přemýšlím o malých životních prozřeních, která jsem zažila v posledních letech a která můj život nesmírně zlepšila. Kdybych to věděla dřív, ušetřila bych si spoustu nepříjemností…“ napsala dívka s přezdívkou Bokonon11 na stránky Ask.metafilter.com. A ostatních uživatelů se zeptala: „Uvědomili jste si v životě něco, co byste bývali chtěli vědět už dávno?“

Na její otázku reagovalo víc než sto lidí a výsledkem je neuvěřitelná koláž životních moudrostí i „moudrostí“. Nejvíc mě pobavily a zaujaly tyhle:

 • „Nasaďte si kyslíkovou masku dříve, než začnete pomáhat ostatním.
 • „Před pár lety jsem si uvědomila, že mě nikdo nenutí dočíst knihu, která se mi nelíbí. To bylo prozření!“
 • „Cokoli děláte, udělejte tak brzy, jak to jen jde. Nemyslete si, že na to budete mít čas později. Veškerý volný čas se sám od sebe zaplní. Příroda nenávidí vakuum.“
 • „Je důležitější mít přátele, kteří jsou dobří, než přátele, kteří jsou zajímaví.“
 • „Můžu být, čímkoli chci, ale ne vším, co chci.“
 • „Ode dneška za rok si budete přát, abyste bývali začali už dnes.“
 • „Je důležitější být šťastný než mít pravdu.“

Ale většina těch myšlenek, které účastníci diskuse považovali za svá životní prozření, se mi zdála banální a ne oči otevírající. Místo „aha!“ jsem si nad nimi řekla prostě: „hm…“ S mým vlastním životem se míjely stejně jako citáty klasiků v nějaké sbírce instantních mouder. Takže ze všech „osvícení,“ která jsem si přečetla, mi nejdůležitější přišlo tohle:

 • „Většina prozření přichází jako výsledek nějakého nepříjemného procesu. Ten proces je nejen potřebný k tomu, abychom prozření dosáhli, ale je součástí prozření samotného. Takže sesumírovat celý proces do jedné věty není tak hodnotné jako projít si celým tím procesem, jakkoli to může být vyčerpávající.“

Jinými slovy, prozření někoho jiného si nemůžu vypůjčit. Musím si prožít to svoje. A pokud si někdy říkám, „proč jsem sakra tohle nevěděla už dávno,“ tak je docela možné, že mi to někdo už říkal, ale neposlouchala jsem, nebo jsem to někde četla, ale neoslovilo mě to.

P. S. Některá moje vlastní životní prozření si můžete přečíst tady. A jaká jsou ta vaše?

12 comments

 1. Jedno z mých velkých nedávných prozření:
  – „nekouříš protože ti to chutná, kouříš protože musíš!“ Přišla jsem na něj, až jsem kouřit přestala… 🙂

 2. Moje největší prozření? „To že to dělají všichni ostatní neznamená, že ty to nemůžeš dělat taky“ 🙂 (Ne, není to překlep, není tam, že musíš, ale že nemůžeš), ale stejně tak: „To, že něco nedělají ostatní, neznamená, že nemůžeš dělat ani ty.“ Nebo „Nemůžeš dělat něco jen proto, že to od tebe druzí očekávají. Zblázníš se z toho.“ A to nejdůležitější: „Když se vlastní kříž nese s láskou, je mnohem lehčí…“.´Už je to téměř 20 let a hodně mi to změnilo život.

  1. Jo jo, konfrontace s tím, co dělají nebo nedělají „všichni ostatní“, je i pro mě zdrojem mnoha nejrůznějších prozření 🙂

 3. Mnoho lidí by bylo šťastných, kdyby si mohli dovolit prožívat chvíli, kterou právě žijí.

  Tanhle citát jsem si přečetla na webu nějaké manželské poradny a velmi mne zasáhl. Moje velké životní prozření je však spojeno právě s tímto blogem, Vašimi postřehy Báro a knihou, kterou jste zde zmínila a inspirovala i Vás – Projekt Štěstí od Gretchen Rubin. Těším se i na Vaši knihu věřím, že přispěje do této mé motivační mozaiky.
  Hezký den.

 4. Jo, jo. Ta nepřenositelnost zkušeností je zoufalá věc. Hlavně když člověk pochopí, že vlastním dětem ji nelze předat už vůbec a tak maximálně se dá sledovat, co bude, až prozřou.

 5. Souhlasím s článkem, pro člověka to má význam, jen když si to uvědomí a prozří on sám.

  No, moje poslední prozření? Bylo nedávno a znělo by asi nějak takto. Vše, o čem si myslel, že slouží k zábavě, k šíření informací, či k jakýmkoliv jiným službám, ke kterým to bylo stvořeno, ať už to jsou blogy, facebook, Televize, diskusní fóra, zájmové kroužky, .. tak nebyly stvořeny k té činnosti, ale jako stroj na peníze. Primární význam byl, že to má vydělávat peníze. Až potom přichází oblast, o kterou je zájem a která přitáhne dostatečnou pozornost, aby to vydělávalo. To mi úplně radikálně změnilo pohled na svět, protože doposud jsem si (asi naivně) myslel, že televize je tu proto, aby se lidi měli na co dívat, aby si užili pěkný film. Blogy, že se píšou proto, že se chceš o své myšlenky a názory podělit s ostatními. Stejně tak Facebook. A Zájmová Diskusní fóra, že slouží k tomu aby se setkávali lidi se stejnými koníčky.

  Já vím, že ono to k tomu také slouží. Ale až jako druhotný efekt, ve své podstatě se to používá k získání klientely. Netvrdím, že je to tak špatně, ale fakt teď vnímám celý svět úplně jinak. Jako přes nové brýle. Zároveň mě štve, že je to něco, o čem se obecně nemluví, jako kdyby se to tutlalo, aby se to nikdo nedozvěděl?

  1. Karel:
   Televízia a internet že slúžia primárne k výrobe peňazí? No nieee. Prezradím ti asi šokujúcu informáciu, ale pekári primárne nepečú chlieb preto, aby nasýtili hladných, ale aby zarobili peniaze. To je čo? A úplne to tutlajú, sú to zlí ľudia… ako ľudia od televízie. No teda, svet speje do záhuby…

 6. Zjištění, že je na světě jen pár lidí (konkrétně 13; sepisování seznamu jako trochu drsná terapie…), na kterých mi opravdu záleží, mám je bez výhrad ráda a je mi s nimi opravdu dobře. Prozření, že pro zbytek světa nemá cenu se přetrhnout – a že takovým „trháním“ šidím tyhle milované.

 7. Zajímavý článek, zvláště potom výběr z komentářů. Líbí se mi jedno, řekl bych pravdivé přísloví, „chytrý člověk se poučí z chyb druhých, ale hloupý ze svých vlastních“. Jde jen o to jak je vnímavý ke zkušenostem druhých a jak dalece je uplatní u sebe. Samozřejmě, že jsou situace, které si musíme/můžeme prožít sami, ale proč se popálit, když se popálil už někdo přede mnou, jen proto, že si to musím vyzkoušet jaké to je. 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s