Tohle jsem vždycky chtěla slyšet: Nepořádek podporuje kreativní myšlení

Miluju, když „vědci“ (obvykle z nějaké univerzity v některém americkém státě) zveřejní studii, která potvrzuje něco, co jsem si vždycky tak trochu myslela. Tentokrát se to týká nepořádku. Kathleen Vohs z univerzity v Minnessotě tvrdí, že zatímco v uklizených místnostech se lidé chovají spořádaněji a jsou ochotnější dělat to, co se od nich očekává, bordel může mít taky svůj přínos: v zaneřáděné místnosti lidé snadněji přicházejí na nečekaná kreativní řešení.

Potvrdila to s pomocí experimentu, jehož účastníci měli za úkol vymýšlet různá alternativní využití pingpongových míčků. (Nevím, jaké možnosti napadají vás, ale první, co napadlo mě, jsou takové ty akrobatky v thajských striptýzových klubech. Každopádně myslím, že vědci z Minnessoty si při plánování svých experimentů užijí dost legrace.) Ukázalo se, že lidé, kteří na úkolu pracovali v místnosti plné nepořádku, byli při jeho řešení podstatně důmyslnější a dokázali navrhnout více rozmanitých možností. Naopak v uklizené kanceláři jim to s pingpongovými míčky tolik nešlo, ale zato byli po skončení pokusu ochotnější přispět na charitu.

Musím přiznat, že tahle studie mi udělala radost už proto, že na mém pracovním stole v tuhle chvíli leží: hromada papírů, na kterých bych tenhle týden měla pracovat, šálek od kafe, napůl dopitý hrnek čaje, kelímek od jogurtu s ocucanou lžičkou, hrnek s několika nepíšícími propiskami, štos cédéček, o kterých už nevím, co na nich je, nabíječka na telefon, který už nemám, pohlednice z Irska od táty a kupa časopisů. Pokud jsem díky tomu kreativnější, fajn.

Ale pravda je, že čas od času zjistím, že mi můj nepořádek přerůstá přes hlavu. Vytlačuje mě z mého vlastního prostoru. A především ve mně vzbuzuje pocit, že nic nezvládám, ztrácím kontrolu, že v těch hromadách papírů se určitě ukrývá nějaký průšvih, který na mě dříve nebo později vybafne.

Potom začnu vyhazovat. Zaženu nepořádek do přijatelných mezí (úplně vymýtit ho totiž nedokážu). Ve chvíli, kdy mám před sebou prázdný stůl, pak zažívám obrovskou úlevu. A pingpongové míčky jsou mi ukradené.

8 comments

  1. Jo, přesně .:-) Když kreativita dojde svého vrcholu (větší bordel už být nemůže), je načase ji trochu povzbudit úklidem. Přerovnáním věcí zas trochu jinak než byly. Tak abych šla uklízet. (No, to je jen taková řečnická věta….)

  2. Tak tohle je studie přesně dle mého gusta 😀 Organizovaný chaos, to je moje. Jak je to moc uklizené, přijde mi to sterilní 😀 😀 A jak píše Tomáš, charita mě také pobavila – říkala jsem si, co má společného studie o pingpongových míčcích s charitou – američtí vědci zkrátka nezklamali 😀

  3. Pro komunikační agentury a kreativní studia je to jasná zpráva: „vyhoďte uklízečky, hubí kreativitu!“ a taky myslím, že se na sobotní úklid teď můžu v klídku vykašlat 🙂 Díky

  4. To je vtipné, od začátku článku jsem si říkala, že bych s bordelem na stole (rozumějte nepořádkem…) nemohla existovat, že bych byla roztěkaná a nervózní, co musím vše uklidit a místo toho prokrastinuju u blogů… a ono to tam stejně skončilo i v článku :-). Kašlu na kreativitu, jsem kozoroh, stejně mi není souzená. :-))

    1. Já jsem taky Kozoroh :-)) A bordel, co mám na stole a po šuplíkách, právě uklízím! Ale já jsem Kozoroh silně líznutý Střelcem a Beranem… uklízet se teprve učím. Můj otec by Vám mohl říct. Asi jsem se prvně zděsila, když jsem se ocitla v Izraeli v bytě jedné Izraelky (náš kamarád, Palestinec, s ní chodil :-)) a ona měla na klice od koupelny špinavé kalhotky :-))) Tak tenkrát jsem si asi řekla, že tak daleko to v bordelaření dotáhnout nechci 🙂 Takže předpokládám, že jednou to dotáhnu na Kozoroha i v úklidu. Manžel z toho bude unešen 🙂 Už to vidím, ten krásný, čisťounký, útulný, voňavý byteček :-)))

      1. Tak já nejsem maniak a můj pohled na úklid a stav uklizeno není stejný jako pohled mojí mamky :-). Jsem k tomu i docela líná a zjistila jsem, že se to někdy nepo… 😀

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s