Co mi včera dělalo radost: chladný průvan v metru, vlhký chlad v chodbě činžáku a další chladivá místa.

VTTN_139_Heat-WaveVlna veder právě končí, namísto dlouhé zimy, studeného jara a nekonečných dešťů jsme pár dní měli příležitost nadávat na horko. Taky jsem nadávala. Přesto mi dělalo radost pozorovat, jak některé drobné momenty všedního dne najednou získaly na ceně, protože se z nich staly chvíle úlevy, nečekaného ochlazení, chladivého blaha. Pro mě to byly tyhle:

  • Sjíždět po eskalátoru dolů do metra a v dolní části schodiště cítit na tváři a na rukou chladivý průvan z přijíždějícího vlaku. Obvykle ho nesnáším, protože mi nadzvedává sukni, cuchá vlasy a rve z rukou papíry, které si čtu.
  • Jít běhat do parku v 5:50 ráno a být u toho, když tam doopravdy nikdo není, jen sojky, straky, kosi, veverky, lidi, co venčí psy a několik dalších běhajících, kteří, stejně jako já, jsou tady v tuto hodinu proto, že později už by to bylo nesnesitelné.
  • Vstoupit z ulice do chodby našeho činžáku a ocitnout se v chladivém, vlhkém přítmí s lehkým závanem plísně… nebo čeho. Chodba našeho domu ovzduším připomíná schody do sklepa, což jsem ocenila teprve teď, ve čtyřicetistupňových vedrech.
  • Vytáhnout z mrazáku kostku ledu, přejíždět si s ní po obličeji a cítit, jak taje. Anebo si na obličej přiložit skleněnou láhev právě vytaženou z ledničky (jako ta servírka na obrázku) a cítit chladné sklo pokryté vlhkou mlhou.
  • Posadit se v tramvaji na sedadlo za oknem, ne těsně pod něj, a když se rozjede, cítit na obličeji závan vzduchu.

Taky vám připadá, že „přirozený“ chládek ve starém domě, v kostele, ve sklepě je nějak úplně jiný než ten sterilní, suchý chlad klimatizovaných prostor?

5 comments

  1. Hmmm, o tom, jak v některých situacích člověk prožívá na první pohled maličkosti (napít se chladivé vody např.) úplně jinak, s vděčností, tak nějak opravdověji, bych mohla psát romány 🙂 Na takové zážitky je parné léto (nebo mrazivá zima) jako dělaná. Já miluju chládek v našem přes sto let starém rodinném domě, ve kterém jsem vyrůstala. A pravda, je to úplně jiný chládek, než když Vám za krk fučí klimatizace :-))

  2. …studená garáž pod domem a vychlazené auto, kdy kůže na sedadlech vyloženě studí do rozpálenýh nohou 🙂 do sklepa jsem taky zašla a bylo tam fajn :-)) no s antibiotiky se prostě na sluníčko neleze

  3. Máme starý dům a je tak příjemné jít se domů ochladit, v noci spát odkopaná a mít radost, že nám teplo leze domů a večer si nemusím oblékat ponožky :). Mám moc ráda váš blog, kolikrát se stalo, že mi zvedl náladu.
    Nika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s