Pravidlo 200 Kč: tip pro cestování bez stresu

il_fullxfull.366309946_am5aAni nevím, kolikrát se mi stalo, že ve snaze ušetřit celkem bezvýznamnou částku jsem si přivodila neúměrně velké nepříjemnosti. Nechtělo se mi utrácet za oběd v restauraci a nakonec jsem skončila s bagetou v celofánu, která stála asi o 30 Kč míň. Anebo jsem po cestě z noční hospody čekala v zimě čtyřicet minut na noční tramvaj, protože mi připadalo rozmařilé zavolat si taxíka. Anebo jsem na horách nechtěla dětem koupit permanentku na celý týden, protože jsem nevěřila, že vydrží celý týden lyžovat, a místo toho jsem postupně dokupovala jednodenní a dvoudenní lístky, což mě nakonec vyšlo o polovinu dráž.

Proto mě oslovil tip, který jsem našla na blogu Chrise Gillebeaua, cestovatele, který od roku 2002 do letoška navštívil postupně všechny země světa:

„Často se stresuji kvůli utrácení malých částek. Celoživotní lpění na šetrnosti není špatný postoj, ale má i svoje horší stránky. V cizí zemi můžu strávit hodiny chozením po ulicích a sháněním něčeho k snědku nebo se snažit pochopit spletitý systém místní MHD, místo abych si mávl na taxíka,“ píše Chris. „Musel jsem procestovat skoro sto zemí, než jsem si pro sebe vytvořil pravidlo 10 dolarů. Pravidlo zní, že když jsem na cestách, záměrně odmítám dělat si starosti kvůli čemukoli, co stojí 10 dolarů nebo míň. Zbavilo mě to spousty stresu.“

10 dolarů, neboli 200 Kč, je myslím přesně ta hranice, která by na cestách dokázala zbavit spousty starostí i mě. Ve „skutečném“ každodenním životě bych si pravidlo pozměnila asi takhle: „Nebudu podstupovat fyzické nepříjemnosti (hlad, zima, dlouhé čekání), abych ušetřila 100 Kč nebo méně.“ 

8 comments

  1. To je zajímavé, já mám ty „neúměrné“ radosti hodně ráda a přímo je vyhledávám. Třeba mi dělá iracionální radost odškrnout si ze seznamu nějaký malý splněný úkol. Nebo najít na dně pytlíku s chipsy, o kterém jsem si myslela, že je prázdný, ještě malou hrstičku. Ale zrovna radost z malé částky ušetřených peněz nijak zvlášť iracionálně velkou nemívám. Pokud to není radost typu „koupila jsem si ve slevě úžasné letní šaty, původně stály 2100 a zlevnili je na 700, takže jsem děsně ušetřila“… což ovšem není žádné opravdové šetření, jenom takové balamucení sebe sama :).

 1. True story. Hlavně pokud jde o taxík nebo stravování, sama mám za sebou řadu zkušeností, kdy se ukázalo, že ušetření peněz skutečně silně nestálo za ty trable a pocit zoufalství.

 2. Báro, mluvíš mi duše, můj manžel je schopnej hodinu kroužit po jakémkoliv městě, aby našel parkování zdarma… Nejsem rozhazovačná, ale v těchto chvílích bych vraždila 🙂

 3. „Tatí, dneska jsem ze školy nejel autobusem a ušetřil jsem deset korun“.
  „Ty jsi ale pako, kdybys nejel taxíkem, tak ušetříš dvě stovky!“

 4. Pěkně napsané, dobré pravidlo. Ale upřímně – platilo by na Tvoje případy tramvaj vs taxík, pernamentky? Asi ne.

  Já to sleduju u nákupů na internetu.

  Já se (blbec) občas přistihnu při tom, že trávím hodinu času na internetu jen proto, abych našel ten nejlevnější e-shop a ušetřil při tom nakonec třeba jen 50 Kč.

  Kolikrát jsme schopni se plahočit přes celé město pro osobní výdej jen proto, abychom ušetřili pár korun za doručení přímo pod nos (do práce).

  Takže jsem si taky už zavedl podobné pravidlo – svůj volný čas si cením na zhruba 150 Kč/hod. A tak zvažuji, zda-li se mi ta či ona činnost vyplatí. Jestli je to moc nebo málo nechť každý posoudí a upraví dle svého.

  1. Moje jednoduché pravidlo říká. Vezmi svou běžnou (hodinovou) mzdu; pokud tě činnost baví, cena za promrhaný čas se nepočítá. Pokud tě nebaví počítá se dvakrát.

   Chodit pěšky někdy nestojí nic a jindy je to zatraceně drahá sranda :o)

 5. Mám podobné pravidlo. V normálním životě jsem hrozný šetřílek, ale když jedu za hranice mám pravidlo: nepřepočítávej. A to je hned ta dovolená šťastnější 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s