Líbání je zdravé, zahání stres a navíc se po něm hubne!

Woody-Allen-Romy-SchneideR-KISS-1964Společenské líbání na uvítanou je zvyk, který mě dlouho přiváděl do rozpaků. Nejenže mě trochu stresoval ten intimní dotek s člověkem, kterého třeba ani moc neznám, ale navíc jsem nikdy úplně přesně nechytla správnou techniku. Která část těla se má dotýkat které? Je to pusa na tvář, nebo spíš tvář na tvář? A má to být opravdu polibek, nebo jen takové přiblížení? Taky jsem si nebyla jistá, z které strany se má začít, snažila se to uhodnout podle pohybů hlavy líbacího partnera a často jsem hádala špatně, takže jsme do sebe narazili třeba nosem.

Postupně jsem si ale na tenhle druh líbání zvykla. A naučila se ho mít ráda. Protože těch velkých, opravdových mileneckých polibků, při kterých se zachvěje zem a někde v pozadí hraje smyčcový orchestr, je každému z nás v životě přiděleno jen omezené množství. Možná několik desítek. Maximálně stovka. A pusy na uvítanou s přáteli jsou jeden ze způsobů, jak z líbání udělat součást každodenního života. Kromě manželských polibků ve dveřích; pus rodičům; mazlení s dětmi; nebo mokrých polibků psího čumáku.

A líbat se je rozhodně potřeba. Protože kdo se líbá, je nejen oblíbenější (už to slovo!), ale i šťastnější, zdravější a ne tak moc ve stresu, tvrdí vědci. Výzkumy ukazují například že…

  • …jeden rychlý polibek spálí 2-3 kalorie. Vášnivějším polibkem lze spálit až 5 kalorií.
  • …líbání zvyšuje hladinu téměř všech „hormonů štěstí“: dopaminu, serotoninu a samozřejmě oxytocinu
  • …naopak při něm klesá hladina stresového hormonu kortizolu a snižuje se úzkost
  • …snižuje se také krevní tlak
  • …profesora Koryho Floyda z univerzity v Arizoně poněkud překvapilo, když zjistil, že líbání účinně snižuje také hladinu cholesterolu v krvi
  • …lidé, kteří se často líbají, jsou šťastnější. Psycholožka Sonja Lyubomirsky ve své knize The How of Happiness zmiňuje studii, jejíž účastníci byli rozděleni do dvou skupin. „Nelíbači“ nedělali nic, „líbači“ měli za úkol se políbit nebo obejmout alespoň pětkrát denně s co nejvíce různými lidmi. Mělo se jednat o „frontální, nesexuální kontakt, do něhož jsou zapojeny obě paže obou účastníků“. Přestože to zní hrůzostrašně, „líbači“ byli po měsíci opravdu šťastnější než „nelíbači“.
  • …průměrný člověk v životě prolíbá 20160 minut, tedy nepřetržitě dva týdny
  • …kromě lidí se v živočišné říši líbají jenom někteří primáti

4 comments

  1. No já nevím, jestli s tím někdy začnu… Možná k tomu dospěju časem. Zatím mám pocit, že mě objímací a líbací rituály trochu stresují :-). Mám přesně stejné problémy, jaké popisujete na začátku článku, řeším to tak, že se po nikom nevrhám sama od sebe, jen čekám, co udělá ten druhý a pak se snažím přizpůsobit.

  2. Z líbání mám téměř panickou hrůzu. Když s tím počítám, hezky v klidu to přetrpím. Nejhorší je to se Slováky. Jsou tak milí a přátelští, že je ani nenapadne, že když to nečekám a oni se na mě „vrhnou“, jednoduše a rychle uhnu. Už se mi to párkrát stalo a naštěstí to bylo vždy považováno za vtipné či srandovní a nikoliv urážlivé.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s