Závist je síla, která mi pomáhá měnit můj život

No jistě, závist je špatná. A v žádném případě to není způsob, jak být šťastnější. Přesto jsem zjistila, že právě závist – mrzká, zelená závist vůči lidem z mého okolí – mi pomáhá měnit život účinněji než jakákoli předsevzetí.

Skoro nikdy se mi totiž nestává, že bych záviděla lidem, kteří jsou sami od sebe hrozně krásní nebo bez vlastního přičinění geniální nebo zdědili úžasné byty. Většinou závidím těm lidem, kteří jsou na tom tak zhruba podobně jako já… jenom něco dělají líp. Závidím jim proto, že to, co mají, bych mohla mít taky, jen kdybych pro to něco udělala.

  • Záviděla jsem svojí kamarádce Monice, která pravidelně chodí na jógu. Líbilo se mi, že může chodit po městě s karimatkou pod paží a na večírcích mluvit o ásánách, jako by se nechumelilo.
  • Záviděla jsem taky svojí kamarádce Kamile, která doma nikdy nezapíná televizi, večer pijí s manželem víno a povídají si.
  • Záviděla jsem svojí kamarádce Lucii, která dokáže každý prostor proměnit v útulný domov, ve kterém se vám chce být.
  • Záviděla jsem svému muži, který přečte za měsíc několik knih, zatímco já pořád usínám na jednou jedinou.
  • Záviděla jsem svojí tchýni, která na terase vykouzlila červeno-zelenou džungli muškátů, uprostřed které můžete celé odpoledne sedět, pít šťávu a kochat se.

Moje závist klíčila samozřejmě hlavně z vědomí, že bych taky klidně mohla cvičit jógu. Nekoukat na televizi. Mít hezčí byt. Číst víc knih. Nebo pěstovat muškáty. Chybí mi k tomu vždycky jenom maličkost. Musela bych opravdu cvičit. Doopravdy nezapínat televizi. Investovat víc času a peněz do svého bytu nebo do muškátů…

A někdy závidím tak moc, že mě to přiměje doopravdy něco udělat. Jít cvičit jógu. Koupit si domů kytku. Rozečíst novou knížku. V tu chvíli se závist mění v inspiraci. A díky ní se měním i já.

6 comments

  1. Nevím, kam na ty témata chodíš, ale už první věty mě donutí celý článek dočíst do konce, i když absolutně nestíhám a nemám na nic čas. Jen tak dál! Mám to u tebe na blogu moc ráda! 🙂 Radši, než kdekoli jinde 🙂

    1. Souhlasím s Jankou! Mám Šťastný blog v záložkách – oblíbené a každý den klikám a jsem smutná, když nenajdu nový článek. A samozřejmě ŠŤASTNÁ, když je tu něco nového!

  2. Naprostý souhlas s komentáři nade mnou, píšeš o tak běžných věcech, ale právě tvůj pohled a tvůj styl psaní je udělá nějak zajímavějšími, konkrétně tenhle článek je podle mého jeden z nejvydařenějších

  3. Milá Barboro, jsem moc ráda, že v tom nejsem sama. Jsem taky děsně závistivý člověk. Nevzpomínám se, že bych kdy komu záviděla, že něco vlastnil (snad kromě domku u moře), ale nepřestávám závidět lidem, co něco dokázali, zvládli, naučili se a podobně. A ta moje závist mi vyloženě formuje život. Záviděla jsem velkým rodinám (pozor, to není protimluv, děti a rodina se nevlastní), tak jsem si taky pár dětí pořídila. Děsně jsem záviděla těm, co umí cizí jazyky, tak jsem se jich pár naučila. Ale běda, když jich někdo umí víc (nebo líp, což není tak těžké) než já, to jsem přímo zelená závistí. Ve svých čtyřiceti letech jsem se náhodou ocitla na půdě filosofické fakulty a strašně jsem začala závidět těm, co tam studují. No a nedávno jsem měla promoci (i když upřímně řečeno moc závidím těm, co měli lepší výsledky než já). Momentálně mě užírá závist těm, co si někdy zaběhli maraton (zatím chodím běhat na půlhodinku denně). A jedna taková naprosto (zatím?) platonická závist je vůči těm, co umí hrát na hudební nástroje. Je zvláštní, že nikomu nezávidím, že šplhá po horách, hraje hokej nebo třeba ovládá chemické vzorce. Takže si říkám, že ta moje závist asi pramení z toho, co ve mně možná někde skrytě dříme, že prostě závidím jen to, do čeho bych se asi opravdu měla pustit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s