Proč tak pevně věřím tomu, že od pondělka začnu častěji cvičit, systematičtěji pracovat a vůbec všechno dělat líp?

Když se ohlédnu za uplynulým týdnem, musím přiznat, že se mi nevyvedl úplně tak, jak jsem plánovala. Místo abych chodila běhat po ránu každý den, jak jsem si představovala, zatím jsem byla jen jednou. Práci, kterou jsem chtěla mít hotovou do středy, budu dodělávat ještě dnes. Jen jednou jsme s Rozárkou cvičily na flétnu (měla by hrát každý den!), o logopedických cvičeních ani nemluvě. Není to tak úplně moje vina, zabránila mi v tom spousta nepředvídatelných okolností, jako improvizované kafe s kamarádkou v úterý večer nebo neplánované usnutí během uspávání dětí v pondělí a… hm, i ve středu. A taky to, že večer je venku tma a zima, takže se mi do běhání nechce, a po ránu na to nemám čas (což, uznávám, není zrovna nepředvídatelná okolnost, ale pravda je, že to nikdy předem nepředvídám).

Přesto si představuji, že příští týden bude úplně jiný. Všechnu práci stihnu udělat už během pracovní doby, takže večer mi zbyde spousta času na flétny a logopedie a teplé večeře a ráno tam nějak vměstnám to běhání. A kromě toho konečně zaplatím zálohu na daně, kterou jsem měla platit v červnu, a objednám Rózu k doktorce na rovnátka. Alespoň do neděle večer se můžu oddávat krásné iluzi, že od příštího týdne bude všechno jinak.

Uklidňuje mě jen to, že v tom nejsem sama. Psychologové Erik Helzer a Tom Gilovich zjistili, že my všichni přeceňujeme svou pevnou vůli, když uvažujeme o budoucnosti. Zatímco při přemýšlení o událostech, které se už staly, připisujeme daleko větší roli okolnostem a náhodě. Účastníci jejich studie byli přesvědčeni o tom, že v událostech, které se už staly, byla jejich vlastní vůle rozhodující z 39,3%. UZbytek rozhodlo štěstí, smůla a další neovlivnitelné okolnosti. Přesto ale neochvějně věřili tomu, že až budou tutéž činnost provádět znovu, svou vlastní vůlí ji ovlivní z 48,3 %. Štěstí, smůla, náhoda, déšť, ospalost nebo kafe s kamarádkou je tentokrát tolik nerozhodí. Od příštího pondělka už určitě ne.

2 comments

  1. …a rok má krásných 52 bezstarostných pondělků.
    děkuji. díky Vám vím, že v tom nejsem zcela sám.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s