Jak si zapamatovat jména lidí, kteří se nám představují?

Přestože si znovu a znovu umiňuji, že už to nedopustím, stává se mi to znovu a znovu:

Mám se seznámit s někým novým. Nebo s několika novými lidmi. Jsem z nich trošku nervózní a chci na ně udělat dobrý dojem. Což mimo jiné znamená, zapamatovat si jejich jméno. Ale v okamžiku, kdy svoje jméno vysloví, jako by někdo mou paměť smázl velkou mokrou školní houbou. „Ahoj, já jsem…“ a dál nevím nic. Soustředím se v té chvíli na svůj stisk ruky, aby byl přiměřeně pevný, a na to, jak já sama vyslovím svoje jméno – zkrátka, soustředím se na sebe.

Už o pár minut později se pak obvykle musím uchylovat k těm nejnedůstojnějším úskokům, abych jejich zapomenuté jméno zjistila: pošilhávat do papírů na stole, luštit inciály na přívěsku na jejich krku, zatáhnout do kouta někoho ze společných známých…

Proto mě nadchlo pět tipů od psycholožky Susan Krauss na zapamatování nových jmen při seznamování:

Dívejte se druhému do očí. Ten nejjistější způsob, jak si jméno svého společníka zapamatovat, je soustředit se opravdu na něj, ne na sebe a na to, jaký dojem v něm vzbuzujeme.

Co nejdřív použijte jméno ve větě. A prý čím divnější ta věta bude, tím líp.

Zkuste si jméno zjistit předem. Pokud víte, že k setkání dojde, můžete se s novými jmény seznámit už předem, takže v kritickém okamžiku je neuslyšíte poprvé.

Poslouchejte doopravdy, když se vám představují! Zní to triviálně, ale mně osobně se přílši často stává, že příjem informací nastavím a „autopilota“: jako poslouchám, ale nic si nepamatuji.

Uvolněte se. Čím jste nervóznější, tím je pravděpodobnější, že si jméno nezapamatujete.

11 comments

 1. Se jmény ani obličeji nemám naštěstí problém. Protože „nejsem zvyklá“ mít problém, štve mě pak, když se přijde do hospody, je tam halda nových lidí a oni je projedou ve stylu: Jana, Marťas, Pepa, Tomáš, Kamil, Kamča, Funky, Lennon, Zdeněk, Milan, Karel. U některých jsou to přezdívky, kterýma si ty lidi ani nepřejí být ode mě oslovovány, půl si nezapamatuju, ale jak jim solitérně představí mě, všichni vědí, kdo jsem 😀

 2. Skvělý článek, přesně jak píše Susan, jde o to soustředit se na toho druhého, ne na sebe, a na to, jak já budu působit. Na sebe se zaměřuje každý, ale umět se zajímat o druhé je umění. Kdo tohle zvládne, toho lidé budou milovat.

 3. A já měla strach, že se to stává jen mě 🙂
  Asi si ty položky budu muset vytisknout, nosit v peněžence a neustále si je připomínat 🙂

 4. No, já jsem teď měla cvičení na paměť, učím americký děti, tak si musím pamatovat americký jména, a je to horší než český, na který je člověk zvyklý. A navíc rodičové se tu též oslovují křestním jménem, a tam mám pořád ještě mezery.

 5. Pro mne existují jména lehce zapamatovatelná (Veselý, Zajíček, Vyskočil) a jména těžce zapamatovatelná (Ganteföhr, Szieszkowitz, Oslzlý). U těch prvních nemám problém a u těch druhých se ihned při představování začnu zajímat o původ toho jeho zvláštního jména a několikerým opakováním se to přece jen v mé kebuli zachytí…

 6. Dekuji za tip, i pro mne je to problem. Potom, pokud se s dotycnym i nadale vidam, bud se musim na rovinu znovu optat jek se jmenuje. To zrovna dobry dojem nedela. Nebo musim cekat na prilezitost, kdy jeho jmeno uslysim z jineho zdroje. Nedavno se mi to stalo a zrovna s osobou co ma ve zvyku zdravit sve zname stylem AHOJ MARTINO ! tj i vasim jmenem. Cekala jsem nekolik dni a protoze jmeno te dotycne nepadlo, musela jsem se optat jeji kamaradky. Diky za tipy, zkusim.

 7. A bude hůř, pak to už nebudou jen jména …. (vlastní zkušenost) … aniž bych chtěla nějak narušovat genia „šťastného“ místního prostředí 😉

 8. Já mám jednoduchou pomůcku a funguje – když se mi někdo představí – třeba Klára – tak reaguji větou : Ahoj Kláro, já jsem Monika…. Tím, že to její jméno zopakuji, tak si ho snáze zapamatuji, než když řeknu jen své jméno…

 9. čarodějky se zrodilyz popela dračího tak požádej dábbla samotného jenž umři!kdo si to přečte tak do5 dnů umře musela jsem to napsat jinak bych umřela do5 dnů,kdo si to přečte tak to napište do jinýho blogu nebo umřete do 5 dnů a to fakt!!!!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s