Okamžik euforie: znovu objevit knihu, kterou jste četli, když vám bylo deset

Někdy mám pocit, že všechny zásadní knihy svého života jsem objevila asi tak od deseti do dvaceti let. V té době jsem snad každý měsíc narážela na knížku, která zásadně měnila můj pohled na svět: od Pouští a pralesem a verneovek přes Balzaca a Stendhala až po Fitzgeralda, Camuse a Henryho Millera. Na Větrné hůrce. Mistr a Markétka. Sophiiina volbaNe všemu jsem rozuměla, někdy jsem si ve svém -náctiletém snobství spíš libovala v pocitu, že čtu něco tak slavného, nebo tak obtížného, nebo tak depresivního. Přesto jsem si z toho období odnesla nejvíc.

Dnes se mi naproti tomu stává, že bloudím v rozlehlém knihkupectví plném jistě úžasných knih s pocitem, že nemůžu sehnat nic ke čtení. Odhodlaně se pustím do tlustého zásadního románu a marně s ním zápolím řadu měsíců (odpusťte, Lve Nikolajeviči Tolstoji a Roberte Bolaño!). Jindy se smiřuji s tím, že čtu, co se mi vejde do tašky a mentálně to odpovídá mému rozpoložení v ranním metru.

Ten pocit objevování nového světa ale překvapivě zažívám znovu, když se k některým knihám z dávné doby vracím. Právě teď čtu svým dcerám před spaním Janu Eyrovou: chmurné příšeří lowoodského sirotčince, strohé uniformy chovanek, voda zamrzající v konvích, ovesná kaše, omrzlé nohy bez punčoch, dostavníky drkotající v mlze… to všechno mě v mých deseti letech doslova fascinovalo. A stejně tak je fascinující přijít do toho podmanivě ponurého světa znovu, dívat se na něj z dospělé perspektivy a ukázat ho svým dětem.

Trochu jim závidím, že právě prožívají ten okamžik prvního nahlédnutí. Ale návrat po letech je ještě lepší, než jsem čekala. 

3 comments

  1. Diky za tenhle clanek. Pri behani si posledni dobou do sluchatek z iPodu poustim puvodni rozhlasove hry a dramatizace knih z Ceskeho rozhlasu – postupne tak znovu (akusticky) objevuji tyhle literarni perly, ktere mi lezi zaprasene nekde na dne pubertalni pameti…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s