Průvodce bohémským životem pro úplné začátečníky

Bohémský život ve stejnojmenném filmu Akiho Kaurismäkiho

Když jsem v osmnácti letech přesídlila do Prahy, moje představy o bohémském životě ve velkoměstě byly značně zkreslené. Představovala jsem si romanticky hladovějící umělce a tak. Střet s realitou byl nevyhnutelný. Hladovějících umělců jsem moc nepotkala, zato normálních lidí a alkoholu byla všude spousta. Můj problém byl v tom, že na nejrůznější životní výzvy mívám sklon bez rozmýšlení odpovídat: „Tak jo.“ Třeba na skautském táboře by to byla přednost, v souvislosti s alkoholem mě to ale občas dostávalo do problémů. Kdybych dnes měla sestavit průvodce bohémským životem pro dychtivou jedničkářku z maloměsta, vypadal by asi takhle:

 1. Devadesát procent všech večírků probíhá po půlnoci úplně stejně a není nutné zůstávat na všech až do konce, aby sis to ověřila.
 2. Že se má alkohol zapíjet spoustou vody, to není jenom pověra.
 3. Ne každý, kdo nosí černý rolák, je existencionalista. Ne každý kluk s mikádem je rozháraný umělec. Ne každý, kdo má brýle s tlustými umělohmotnými obroučkami, je intelektuál. Ne každý, kdo tvrdí, že jednou popíjel s Magorem Jirousem, je undergroundový básník.
 4. Pokud jdeš zvracet, popros někoho, aby ti podržel vlasy, ty slepené cancoury kolem obličeje pak nejsou nic moc.
 5. Odlíčit se před spaním není jenom trapná rada z časopisů pro ženy. Opravdu chceš každé ráno vypadat jako panda s kruhama od rozmazané řasenky?
 6. Je fajn, že z celonočního tahu dokážeš jít rovnou na hodinu tělocviku v osm hodin ráno, ale nemysli si, že tahle nadpřirozená schopnost ti vydrží celý život. 

6 comments

 1. :D:D:D Tak dnes jsem se u tebe pobavila nadmíru dobře 🙂 A takhle je to všide stejné, jen u nás bych i pár těch „romanticky hladovějících umělců našla“ 😀 Možná jsem ještě docela nevystřízlivěla 🙂

 2. zvlášť ten poslední bod bych rozvedla… a připrav se na to, že po třicítce ti bude místo lahve vodky stačit lahev vína… a zle ti bude ještě týden … 😀

 3. rady jsou moudré, souhlasím se vším, ale jsem radši, že jsem k tomu došla zkušenostmi. dovedete si představit, že byste je dostala v 18 ….. a poslechla?

 4. Haha, tak myslim, ze v tomto prispevku sa nasiel asi kazdy, kto po strednej skole odisiel z domu a myslel si, ze kedze uz nebyva pod rodicovskou strechou tak je panom celeho sveta a moze vsetko! Ano, mam podobne zazitky, ale nevymenila by som ich 😀
  etiene-et-eugene.blogspot.com

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s