Sousedé prý mají na naše štěstí větší vliv, než si myslíme

Před pár lety, dokud jsme si my i naši přátelé nepořídili hypotéky, vlastní byty nebo domy, hodně času na večírcích jsme trávili tím, že jsme plánovali společný život v komunitě. „Koupíme statek někde za Prahou, zrekonstruujeme si ho a budeme tam žít všichni pohromadě! Zřídíme dětem společnou školku! A školu! Každý večer bude mejdan!“ Jistě, byla to jedna z těch večírkových chimér, které na sebe nikdy nevezmou podobu konkrétního plánu (a s odstupem času si myslím, že – s ohledem na naše zdraví – to bylo spíš dobře).

V průběhu několika let a shodou neuvěřitelných náhod ale došlo k tomu, že hned tři z mých kamarádek bydlí na Žižkově doslova pár kroků od našeho domu. Kdykoli můžu vzít láhev vína, přehodit si svetr a třeba i v bačkorách skočit na návštěvu. Vypůjčit si desky na písmenka pro naši prvňačku nebo jim svěřit na hlídání naši bílou myš. Potkat se s nimi ve večerce nebo na zastávce tramvaje, mávat jim z okna, když vedou děti do školy. Tahle náhodná setkání a přebíhání ode dveří ke dveřím mi dělají větší radost, než jsem tušila.

Vědecké studie to ostatně potvrzují: šťastný přítel, který bydlí do jednoho kilometru od vás, prý má asi 25% šanci, že vás svou dobrou náladou „nakazí“. (A jistý vliv na naše štěstí mohou mít i blízcí sousedé, se kterými se nepřátelíme – jen proto, že žijí blízko nás a sdílíme s nimi totéž emocionální ovzduší.)

Proto se letos obzvlášť těším na zítřejší „sousedskou slavnost“ Zažít město jinak, která se poprvé koná přímo před našimi dveřmi – v Bořivojově ulici. Na Žižkově, ale i na dvaceti dalších místech v Praze, zmizí z ulic auta a nahradí je stánky s občerstvením, pouliční kavárny, čajovny a další atrakce. Těším se, že v místech, kde obvykle pospíchám na ranní tramvaj nebo opačným směrem vleču velký nákup, budu jen tak posedávat nebo popocházet se skleničkou v ruce a klábosit se známými i neznámými sousedy.

Třeba se tím ta pravděpodobnost šťastné nákazy trochu zvýší.

3 comments

  1. S tím naprosto souhlasím. Bohužel až po přestěhování do domu na předměstí jsem zjistila, jak velký rozdíl je mezi bydlením v době a bytě. Dříve jsem se potkávala s kamarádkami (sousedkami) každý den několikrát a nemusela jsem se s nimi nijak zvlášť domlouvat. Dnes, když se chci s někým vidět, tak se musíme dopředu na návštěvě dohodnout.

  2. Vždycky jsem snil o tom, že všechen majetek bude všem k dispozici. A rozjela se tahle akce http://www.odkomunity.cz/
    Pak mi vždy vadilo, že v české zemi se žije jenom v domech a chyběl mi společenský život na ulici mezi sousedy. A hurá tady koukám: Zažít město jinak.

    Tak teď už jen tu výhru v loterii, a Vesmíre, takhle by to šlo !!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s