Chcete vybočit z vyjetých kolejí? Říkejte „ano“. Každému.

Včera jsem narazila na knihu Newyorčanky Marie Headley The Year of Yes, která této výzvě na celý rok přizpůsobila svůj milostný život. Do té doby se snažila vybírat si „vhodné“ muže, takové, kteří se k ní na první pohled hodili. Ale stále se jí nedařilo potkat toho pravého. Proto se jednoho dne rozhodla, že půjde na rande s kýmkoli, kdo o ni projeví zájem. Opravdu s kýmkoli.

V následujícím roce randila s půlkou New Yorku: s bezdomovcem, který si myslel, že je Jimi Hendrix, s řidičem metra, s milionářem, který byl posedlý svou matkou, s dvěma ženami, s prodavačem zmrzliny, který jí dal jeden kornout zdarma, se sedmdesátiletým tanečníkem salsy, s kolumbijským kovbojem a spoustou dalších.

Zažila řadu příšerně trapných schůzek s lidmi, které by ani za nic nemohla představit svým přátelům? Jistě. Bylo to vyčerpávající a někdy i nebezpečné? Samozřejmě. Může mluvit o štěstí, že ji nikdo nezabil a nedostala AIDS? No ano. Chtěla bych podobný experiment vyzkoušet já sama? Ani za nic.

Přesto si myslím, že říkat „ano“ lidem a situacím, které nám připadají úplně mimo, nevhodné, nepřiměřené, nenormální, nepasující k našemu životu, může být způsob, jak se o sobě dozvědět něco úplně nového. Jak si posunout hranice. Jak třeba o kousek rozšířit svůj svět.

8 comments

  1. Já bych se spíš potřebovala naučit pořádně říkat „ne“ 😀 Dělá mi problémy odmítnout například prosby o pomoc, nebo nějaký návrh, který se mi momentálně z různých důvodů nehodí. Několikrát mi to sice obzory už rozšířilo a já byla ve výsledku ráda, že jsem kývla. Ale jestli v tom budu dál pokračovat, tak definitivně skončím jako vycucaný citron, který lidi využijou a zahodí. Vlastní zkušenost. Takže se pomalu učím říkat „ne“ s ohledem na svou duševní hygienu. Tuto knihu raději číst nebudu 🙂

  2. Yes man se mi taky okamžitě vybavil. Dvakrát jsem si už taky říkal, že to na týden zkusím – Na všechno – nejen na partnery, budu říkat ANO. Nedodržel jsem to, přišla první věc, která se mi prostě jen nechtěla a já to vzdal 🙂 Bobříka bych v tomhle asi nevyhrál. Ale stále mě to láká.

    Protože co mi v tom brání? Jenom strach. A tak když neřeknu ANo příležitosti, vlastně tak říkám Ano strachu. Z mého pohledu blbý výběr.

  3. zajímalo by mě, jak by takový bláznivý experiment dopadl nejen v milostném životě.. když si představím, na co všechno se kdo může zeptat, jímá mě hrůza 😀

  4. Jednou se mi povedlo přestat přemýšlet a říci ano ve chvíli, kdy bych to od sebe vůbec nečekala. A byl z toho ohromující zážitek. Asi kdybych si to rozmýšlela, nikdy bych na takové sblížení nekývla. A dost bych se ochuzovala 🙂 Je ale pravda, že to nebyl bezdomovec. A když se ohlédnu, opravdu jsem si rozšířila obzor, dověděla se něco o sobě a rozhodně toho nelituju.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s