Déšť, bahno, komáři a zvracení jsou ten nejlepší materiál pro letní vzpomínky

Minulé léto jsem se s dcerami vydala na houby do kopců v předhůří Šumavy. Houby nerostly. Byl to jeden z těch dnů, kdy vám domorodci říkají, že právě tam, na tom místě, kam se chystáte, před čtrnácti dny našli celou nůši hřibů (což je skoro stejně k vzteku, jako když vaši kamarádi na večírku zívají a říkají, že půjdou brzy spát, protože jsou unavení ze včerejšího, daleko skvělejšího večírku).

Ve snaze najít aspoň pár houbiček jsme se s požahanýma a poškrábanýma rukama i nohama brodily ostružiním a prolézaly mlázím, ve kterém jsem musela chodit sehnutá skoro k zemi. Přitom jsme navíc sešly s cesty a bláhově se snažili najít správný směr podle lišejníků. Na zpáteční cestě nás dostihla bouřka, zabloudily jsme ještě víc, ve strachu z blesků jsme se neschovaly pod strom a promokly až na kůži.

Bylo to zkrátka příšerné. Moje dcery na to dodnes vzpomínají jako na jedno z nejlepších dobrodružství loňského léta.

 • Stejně jako na tu noc, kdy na táboře nocovaly pod širákem a lilo tak strašně, že vedoucí nad nimi museli roztáhnout igelitovou plachtu.
 • Stejně jako já na výlet do černohorského Kotoru, kdy jsem v uzounkých serpentinách nad městem třikrát zvracela z okýnka auta.
 • Stejně jako na koupání v přehradě Kamýk, kde měla voda uprostřed července asi dvanáct stupňů a když jste se do ní ponořili, měli jste pocit, že víte, co to je zástava srdce.
 • Stejně jako na osmihodinovou frontu na hranicích mezi Maďarskem a Srbskem v pětatřicetistupňovém vedru.
 • Stejně jako na ten večer v kempu u Jindřichova Hradce, kdy jsem za jedinou noc nasbírala rekordních třiadvacet komářích štípanců.
 • Stejně jako na dovolenou v Bulharsku, kdy jsme zjistili, že děti mají vši, a sháněli odvšivovací prostředek v bulharské lékarně.

Nevím proč, ale zdá se, že ty nejméně vydařené výlety, nejdramatičtější průšvihy a nejhorší hříčky počasí jsou tím nejlepším materiálem pro budoucí prázdninové vzpomínky. Pokusím se mít to na paměti letos v létě, až zmoknu, zapomenu cestovní doklady, budu se pařit ve čtyřicetistupňovém vedru v autě nebo nenajdu ani jednu houbu.

2 comments

 1. Pekny den,je to zvlastni ale je to presne tak jak pisete. Clovek nakonec rad vpomina prave na ty „problemove“ dovolenky. Mam vlastni zkusennost a dodnes na na tu inkriminovanou dovolenou rad vzpomenu. Pokusim se strucne popsat prubeh „akce“ – 9 ucastniku ve veku od 15 do 60-ti let;jedna mladsi ucastnice byla puvodem ze San Franciska;misto pobytu byl stanovy kemping ve Slovenskem Raji.Hned prvni noc se vsichni nakazili nejakou infekci (pravdepodobne z vody) a dusledkem bylo zvraceni a prujem.Jako zazrakem se mi tato hruza vyhla (mozna to bylo tou lahvi Jima Beama – dodnes nevim) takze jsem byl povysen na samaritana. Celou dovolenou jsem stravil opecovavanim 8-mi lezaku -priprava potravy,piti,uklid po tech co nedobehli na latrinu;stavba stanoveho pristresku (bylo tenkrat tropicke pocasi). BYlo to naprosto katastofalnich 10 dnu, ale nevzdali jsme to! Priznaky pozvolna ustupovaly. Je to uz nekolik let, ale dodnes se vsichni usmivame kdyz zavzpominame..napr. na kamaradku, ktera procestovala temer pul zemekoule aby se po….a v jednom malem slovenskem kempu, nebo 8 lidi lezicich jak horicke trubicky ve stinu pod celtou z BAUHAUSU ;o))))

 2. To je fakt 🙂
  Jen musí uplynout nějaká vstřebávací doba… Pak se možná i naše letošní dovolená bude jevit jako úžasné dobrodružství a z naší zmoklé jízdy moravskými vinicemi, s blesky přímo nad hlavou a dětmi v cyklovozíčku za sebou, se stane ten nejvzpomínanější prázdninový zážitek 🙂
  Přeji krásné prázdniny plné vzrušujících zážitků! 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s