8 tipů, jak najít ztracené věci, od profesionálního hledače

Michael Solomon je člověk, kterého bych potřebovala mít doma každé ráno. Mohl by přespávat třeba v kuchyni na gauči a ráno být po ruce ve chvíli, kdy potřetí zoufale vysypávám kabelku, abych našla ztracené klíče, nebo prohrabávám šuplík s dokumenty ve snaze objevit rodné listy svých dětí (protože dneska jim mám jít zažádat o cestovní pas).

Michael Solomon je totiž profesionální hledač ztracených věcí. A taky je to hodný starší pán, který – zatímco s kapkami studeného potu na čele vysypáváte zásuvky z psaciho stolu a horečně listujete v šanonech – vás pohladí po vlasech a řekne vám, že žádné ztracené věci neexistují. Jenom přemístěné. Takže než se pustíte do toho vysypávání šuplíků, dejte si kávu a pěkně se uklidněte.

Tady jsou jeho hledačské tipy:

 1. Nehledejte to. I když vás to pudí okamžitě začít převracet naruby celý byt, nezačínejte s tím hned. Nejdřív se pořádně zamyslete, kde byste s hledáním měli začít.
 2. Neexistují ztracené věci. Jenom nesystematičtí hledači. (I když zrovna tímhle si nejsem tak úplně jistá. Třeba o kimonu, které Betynka nosila na hodiny taekwonda, jsem téměř určitě přesvědčena, že se propadlo do alternativního vesmíru.)
 3. Je to tam, kde by to mělo být. Pokud klíče nebo sluneční brýle ukládáte na jeden konkrétní věšák nebo poličku, je velmi pravděpodobné, že tam někde budou. Anebo někde poblíž. „Věci mohou po domácnosti putovat, ale většinou se nedostanou dál než 45 centimetrů od svého původního umístění. Ale tenhle malý přesun může způsobit, že jsou neviditelné,“ vysvětluje Michael Solomon. „Tomuhle okruhu s poloměrem 45 centimetrů říkám ,heuréka zóna‘. A právě tu byste měli prozkoumat nejpečlivěji.“
 4. Je to tam, kde jste to naposledy používali. Zamyslete se, kdy jste danou věci měli v ruce naposledy.
 5. Díváte se přímo na to, ale nevidíte to. Tohle se podle Michaela Solomona skutečně stává. Především lidem ve stavu paniky ze ztráty nenahraditelných předmětů.
 6. Pozor na kamufláž. Věci jsou často přesně tam, kde mají být, jenom jsou něčím zakryté. „Nejčastěji to bývají noviny nebo sombréro,“ tvrdí Michael Solomon.
 7. Hledejte jen jednou. Nevracejte se na místa, která jste už jednou důkladně prohledali. Přestože vypadají tak slibně. (S tímhle mám skutečně problém. Zejména v onom stavu paniky, řekněme, ze ztráty techničáku na auto, jsem schopna ten zpropadený proutěný košíček na poličce v kuchyni prohledat třeba čtyřikrát, vždycky s novou zoufalou nadějí.)
 8. Možná jste to nebyli vy. Pokud nic nevyjde, vždycky je tu ještě možnost, že hledanou věc ztratil (přemístil) někdo jiný. V tom případě máte útěchu alespoň v tom, že jste v tom nevinně.

39 comments

 1. Můj soukromý a 100 % fungující tip – vzít hrneček, zašeptat „čert na tom sedí“, fouknout do něj a obrátit na stůl dnem vzhůru – do minuty je ztracená věc na světě 🙂 fakt !

  1. To bych neřek že by to mohlo fungovat (já moc přes tyhle lidový až magický věci nejsem), ale tohle sem neviděl! 😀 vzal sem hrníček,zašeptal, fouknul a čert na tom sice neseděl, ale seděla na tom babička! (bylo to v polštářku) 😀 jinak sem to hledal asi 4 dny téměř v kuse 🙂
   Díííík :))))

  2. vůbec to nefunkuje……ale vlastně jo na světě to je ale teď další věc kde to na tom světě hledat? 😀

  3. 2 tejdny jsem nemohl najít sluchátka, ted´jsem zkusil ten váš trik a asi do 2 minut jsem je našel v bundě :DDDDDDDDDDDDDDDD

  4. Nevěřil jsem, zkusil jsem, stále nevěřil a pak to našel… mě to pomohlo, takže Vám, ačkoliv s pětiletým zpožděním, děkuji 🙂

 2. Nejčastěji je věc přikrytá novinami nebo sombrérem 🙂 budu si to pamatovat. v naší domácnosti se totiž nic podobného nevyskytuje, ale vsadím se, že až budu něco horečnatě hledat, tak bude byt plný novin a sombrér 🙂 U mě platí jedna jistota – najdu to vždy, když už to nepotřebuji, nebo si zajistím duplikát, či jinou změnu. Tudíž hledanou věc již nepotřebuji… 🙂

 3. Mě se často stává, že když něco zoufale hledám, pobíhám a se skřípějícími zuby přehazuji jednu poličku/šuplík/krabičku po druhé, nacházím mnohdy – až zarážejícně často – věci, které jsem se stejnou zoufalostí a urputností (neúspěšně) hledala týden předtím 😀 … a že tu aktuální věc nenajdu, až tak za týden, když hledám zase něco jiného, asi nemusím říkat 🙂

 4. Přijde mi, že se některé body lehce vylučují, na jednu stranu prý občas nevidíme daný předmět, ale nemáme se vracet na to samé místo. Je to dobře napsané, to jo, ale vážně se mi taky několikrát stalo, že jsem něco hledala, celkem systematicky a když už jsem prošla úplně celý (malý) byt, ukázalo se že byl na místě, kde jsem před tím už hledala, ale neviděla jsem to tam.

 5. Já tvrdím, že jsem vlastníkem mobilní černé díry. Za dob mých studií byla na koleji ve skříni, pak se se mnou přestěhovala do mého prvního bytu a zabydlela se v komoře. Momentálně se mi roztahuje po několika mých domovech a neustále stěhuje věci do místa, které je přesně na opačném konci časoprostoru než se nacházím já. Mimochodem, plesové boty a lyžařské kalhoty, které hledám už skoro 10 let, už asi pohltila navěky, s čímž se ovšem nemohu smířit a v hledání neustávám. Ikdyž jaká je asi pravděpodobnost, že po deseti letech obléknu kalhoty???

 6. Projela jsem a zkusila všechny body – ale ty šaty prostě nikde nejsou! Začíná mě uchvacovat panika, tak si jdu dát radši to kafe! Hezký den šťastná Báro!

 7. No to jsem si nemohla nevzpomenout na moje milované kožené pletené sandálky ztracené při stěhování z pražského podnájmu zpátky domů. Přece jen při stěhování s šestitýdenním miminkem jsem řešila jiné priority. Tak pečlivě jsem tehdy sandálky zasunula do manželových obřích pohorek, že jsem je našla po 8 letech, když se pohorky dostaly z krabice ve sklepě na světlo boží…. to bylo radosti 🙂 Tak nezoufejte, černé díry plivou nazpátek už i oplakané věci a klidně po mnoha letech, prostě kdy se jim zamane…. třeba se najdou nejen plesové boty a lyžařské kalhoty…

  1. Já jsem nedávno našla ztracený foťák – také zmizel během stěhování. Čirou náhodou se po roce objevil schovaný v krabičce od parfému, kam jsem ho určitě já nezabalila :-D. Hledala jsem ho bezúspěšně několikrát, pak už jsem to vzdala. A tu krabičku s „parfémem“ jsem i měla během bezúspěšného pátrání v ruce, ale kdo by řekl, že se do ní vejde foťák?

 8. no tak me se veci nestraci ale v noci kdyz spim tak ‚v noci stracim veci a myslim ze se k nam porad nekdo vloupa po 1 sem ztratil IPOD a po 2 sem ztratil mobil neni to mozne ?? ze se v noci straci ? ja ji nechal na stole a v sobotu sem to udelal a vyspim se a rano a je fuc

 9. já postrádám už několik flešek…. Tentokrát jsem si dala opravdu závazek, že ji nesmím už nikdy ztratit. Dala jsem si ji na klíče, fungovalo to dost dlouho… Dnes jsem v práci s fleškou pracovala a asi po dvou hodinách se podívám a klíče jsou bez fleškyyyyyyyyyy…. Jak je tohle možnééééééééé??????

 10. Velmi pěkný článek. Já osobně používám pro hledání přístroj MyoSeeker se kterým najdu v domácnosti téměř cokoli co lze ztratit.

 11. Včera mu dala moje nejlepší kamarádka zásnubní prsten od jejich rodičů, jel jsem autem a chvíli jsem nedával pozor a… Když jsem čekal v autě na parkovišti začal jsem zmatkovat, díval jsem se pod sebe, za sebe, do každého šuplíku a nic. Doma jsem strávil spousta hodin hledáním už jsem si představoval nejčernější myšlenky a scénáře a večer co jsem zabrouzdal se m a přečetl radu(‚pořekadlo‘) Paní Petrusy007, do minuty taťka přijel domů a řekl: Hele co pro tebe mám, měls‘ to v autě. No, příště si dám větší pozor. Jinak zkuste to stym hrnečkem. 💍🙂

 12. co když jsem ztratila kartičku na autobus s mou poslední fotkou a další stojí 150 Kč?
  A musím se dostat do školy??

 13. Já ten slovník angličtiny do zejtra nenajdu já ho tak.potřebuju zejtra se kontroluje jestli jsme si ty slovíčka napsali a já ho mít nebudu!!!!

 14. Já ten slovník angličtiny do zejtra nenajdu já ho tak.potřebuju zejtra se kontroluje jestli jsme si ty slovíčka napsali a já ho mít nebudu!!!!

 15. Jakože jsem tomu nevěřila hledala jsem předním 30 min. a nic pak jsem si to přečetla a do minuty stovka zpátky

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s